Zasada działania
Przekrój kotła pulsacyjnego
Kocioł pulsacyjny jest to urządzenie grzewcze przystosowane do spalania gazu, w technologii kondensacji z pulsacyjnym systemem spalania.
W kotle pulsacyjnym, zamiast tradycyjnego palnika, znajduje się komora spalania. Do komory tej poprzez klapkę zaworową, zostaje doprowadzona mieszanka gazowo-powietrzna, klapka zamyka się, następuje zapłon mieszanki, a powstałe spaliny zostają wyrzucone z dużą szybkością do nagrzewnicy wytwarzając podciśnienie. Jest to jeden cykl spalania. W ciągu jednej sekundy, dochodzi do ponad 100 takich cykli.
Temperatura spalin w momencie wydmuchu do nagrzewnicy wynosi ponad 800°C. Nagrzewnica wykonana jest z odpowiednio wyprofilowanych rurek. Powstałe impulsy cieplne przesuwają się stopniowo przez rurki nagrzewnicy, w sposób nieregularny, zakłócony, co pozwala na bardzo skuteczny odbiór ciepła. Spaliny przechodząc przez nie schładzają się do temperatury ok. 25°C. Para wodna zawarta w spalonych gazach skrapla się i zamienia się w ciecz. Komora spalania oraz nagrzewnica zanurzone są w cieczy, która odbiera ciepło od nagrzewnicy rurowej.
Charakterystyka pracy
Cechą charakterystyczną kotła pulsacyjnego jest jego duża wydajność - średnio powyżej 109% - przy małym stopniu zanieczyszczenia, jest to urządzenia ekologiczne.
We wnętrzu nagrzewnicy rurowej nie powstaje warstwa izolacyjna, która ograniczała by przekazywanie ciepła do czynnika grzewczego, tak więc wydajność urządzenia nie pogarsza się w czasie jego eksploatacji. Kocioł wyposażony jest w elektroniczny system sterowania jego pracą.
Zastosowanie kotła
Urządzenie znajduje zastosowanie zarówno do ogrzewania domów jednorodzinnych, jak również większych obiektów budowlanych: np. pensjonatów lub kamienic - wyposażonych w tradycyjną instalację grzejnikową, ogrzewanie podłogowe oraz do uzyskania ciepłej wody użytkowej.
Kocioł może być stosowany łącznie z instalacjami wykorzystującymi źródła energii odnawialnej.
Dziękujemy firmie CIEPŁO-TECH za dostarczenie materiałów pomocnych przy stworzeniu niniejszego artykułu. Informacje o konkretnych kotłach pulsacyjnych znajdziesz tutaj.
Autor(ka): zibiData nadesłania: 24.09.2008 22:07
pomysł i sprawność bardzo fajne , ale interesuje mnieile gazu wypali w czasie 1godz. pracy. I jak to się ma do innych urządzeń
Autor(ka): pulsator
Data nadesłania:
27.09.2008 12:26
2,12 m3 na roboczo-godzine przy 20kW mocy - ale istotne jest to ile potrzeba na 1kW mocy (tu mamy 0,106 m3 na 1kW przy urzadzeniu 20kW i 32kW) i taka miara nalezy porownywac sie do innych urzadzen. Natomiast ile kW potrzebuje nasz dom to juz indywidualna kwestia. Trzeba jeszze wziac pod uwage, ze inne urzadzenia traca sprawnosc z czasem a Pulsacyjna nie
Autor(ka): Bytomiak
Data nadesłania:
22.11.2008 05:11
Ciekawe jak jest z modulacją mocy tego kotła?
Autor(ka): Pawel
Data nadesłania:
14.01.2009 20:04
obecny kociol ktory mam spala 1 m3/h i kosztowal 2000 PLN , zuzycie takie daje moc 9 kW.
Jesli piec z systemem rakietowym od V1 bedzie kosztowal 2000 PLN mozna sie zastanowic nad jego kupnem, aczkolwiek samemu sie go nie naprawi. Czyli trzeba doliczyc koszty serwisu.
Autor(ka): pulsatorData nadesłania: 15.01.2009 08:31
Ten 1m3 jest na godzine zegarowa czy roboczogodzine?? Bo to wielka roznica. Jest to zapewne kociol atmosferyczny, a wiec wskazywalo by to, ze na roboczogodzine spala jakies 1,7-2 m3 gazu.
Modulacji tutaj nie ma. Urzazdenie reguluje swoja moc czasem pracy, a nie moca palnika. Jest to duzo prostrzy system, dzieki czemu zachowujemy prostote budowy i funkcjonowania kotla.
Zapraszam do zapoznania sie takze z innymi informacjami na temat Pulsatora-w tym artykule pelnego opisu nie ma.
Autor(ka): alkapone
Data nadesłania:
15.05.2009 12:51
ile roczne montujecie takich kotłow pulsatorów i czy użytkownicy są zadowoleni?
Autor(ka): waldiData nadesłania: 17.05.2009 14:02
wkotłach gazowych mamy już pompy i ewentualnie zawory trójdrożne a w pulsacyjnym trzeba jeszcze doliczyć ich koszt i montaż i połączenie do sterownika pieca o ile instalator sobie z tym poradzi
Autor(ka): PULSATORData nadesłania: 05.06.2009 08:54
W Polsce pracuje juz ok 100 kotlowni Pulsacyjnych. Co do podlaczen do sterownika to zauwazmy ze cale sterowanie dla trzech obiegow mamy w standardzie, a podlaczenie kabelkow do ponumerowanych wtykow to nie jest wielka sztuka. Inne kotly faktycznie posiadaja pompe CO (niekore nawet zawory trzy rogowe) z czym sie zgadzam. Sek w tym, ze wiekszosc z nich nie potrafi kontrolowac wiecej jak dwoch obiegow (CO i cwu) a wiec droga automatyka to kolejny wydatek. Pozostaje jeszcze kwestia komina jesli jestesmy przy dodatkowym asortymencie. W Pulsatorze robi sie go z PCV-U ktory kosztuje ok 6-8 zl za mb, wiec wolalbym nawet dokupic pompy CO po 30 zl kazda, i zrobic za 200 zl komin, niz miec pompy a wydac 3-4 tys na komin
Autor(ka): WALDIData nadesłania: 11.06.2009 11:41
nie zgadzam się z tym co z tego ze ma on sterowanie dla trzech obiegów ale takowe trzeba wykonać i już dolatuje nam koszt pomp zaworów trójdrogowych czujników mieszaczy zwrotnych itp. uzbierałoby się jeszcze tego nie mało. Trzy wyjścia w kotle pulsacyjnym to w dzisiejszych sterownikach standard nawet przy węglowch np.[co. cwu. mieszacz]powiedzmy że trzeba ogrzać cwu. w zasobniku wymagana temp.min 53- 55*C bo taką w zasobniku trzeba utrzymywać by się nie rozwijały bakterie legjonelli piec musi wygenerować czynnik grzejny o temp. min 58-60*C zakładając że zasobnik stoi tuz przy piecu i straty przesyłowe są małe. Zaś na ogrzewanie podłogowe wymagana temp. ma wynosić 40-45*C a na ogrzewanie grzejnikowe 65*C i co wtedy nam z tych trzech wyjść skoro musimy wszystko zmontować na zewnątrz przy piecu i dopiero podłączyć do centralki bo jak inaczej kocioł pulsacyjny sobie z tym poradzi skoro niema mieszacza pomp trójdrogowego przełączającego na ładowanie zasobnika. Natomiast piec kondensacyjny np."herkules" firmy "immergas" ma to wszystko w sobie; zresztą prawie każdy piec kondensacyjny posiada w sobie urządzenia i automatykę pozwalającą na przygotowanie wody użytkowej o innej temp. i wody co. o innej temp.A cała kotłownia ogranicza się do montażu pieca.A jeśli chodzi o komin to komplet do wyrzutu przez scianę kosztuje 345zł -przy kotłach pulsacyjnych należy jeszcze doliczyć koszt naczynia przeponowego i grupy bezpieczeństwa, bo kto dziś robi układ otwarty skoro wiadomo że instalacja w układzie zamkniętym działa sprawniej i jest bardziej efektywna zwłaszcza przy układach mieszanych grzejniki-podłogówka.Jedynym minusem tradycyjnych kondensów jest brak zjawiska kondensacji przy temp. 58*C i większej. (bo taka jest temp. skraplania np. gazu ziemnego) co ma często miejsce przy zapotrzebowaniu na cwu.zwłaszcza przy większym rozbiorze.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
12.06.2009 15:45
58 st C ale powrotu, czyli przy starych instalacjach (75/60)kondensacja bedzie zachodziła do ok. -11 st.c na zewnątrz
Autor(ka): PULSATOR
Data nadesłania:
18.06.2009 23:31
Co do rozdysponowania cieplem po to mamy uklady pompowe. W koszcie calej kotlowni zawsze sa one ujmowane, ale mimo to ostateczna cena takiego zestawu nie jest az tak wiele wyzsza. Ludzie najczesciej patrza na cena zakupu - szkoda ze zapominaja dowiedizec sie ile ten kociol bedzie kosztowal w eksloatacji i oczywiscie po gwarancji, gdzie dzis producenci by zdolowac cene pakuja coraz wiecej plastikowych komponentow. Poza tym kociol przytoczony przez Ciebie jest niestety ale duzo bardziej skomlikowany a co za tym idzie jest wiecej komponentow do wymiany - mysle ze znasz ten produkt i posiadasz jego dluga liste czesci wymiennych. No i jeszcze mamy wyzsze spalanie gazu w tych kotlach. Waldi - zapraszam Cie na jakas prezentacje gdzie poznasz i moze zobaczysz ten produkt - bo od tego nalezy zaczac. Zobaczysz takze gdzie sa te roznice w automatyce tak jak i w rozdzielaczach, gdzie mimo trzech obiegow jest tylko jeden system podmieszania, oraz dowiesz sie czemu Pulsator kondensuje nawet przy 73 stopniach na zasilaniu
Autor(ka): alkaponeData nadesłania: 24.07.2009 14:09
Napiszce jaki wkład do komina należy zamontować aby było bezpiecznie ?
Autor(ka): PULSATOR
Data nadesłania:
30.07.2009 13:47
Jesli chodzi o Pulsatory to rura z PCV-U klejona lub zgrzewana doczolowo (byle by nie PCV lub PP)
Autor(ka): Piotrek1975Data nadesłania: 28.12.2009 22:21
A co normy dotyczące kominów.z tego co wiem to plastik odpada...
Autor(ka): PULSATOR
Data nadesłania:
05.01.2010 20:41
Teraz naawet nie trzeba osobnej normy na komin, poniewaz od 8go lipca 2009 weszla w zycie nowelizacja, ktora zezwala na wykonanie systemu odprowadzenia spalin zgodnie z zalozeniem producenta ocertyfikowanego produktu pod warunkiem wykonania tego systemu wg zalecen opisanych w DTR. Taka instrukcja jest z kazdym kotlem.
Autor(ka): MarekData nadesłania: 31.01.2010 12:20
mam ten piec od maja 08r.
krotko i na temat:
mój dom to 160 m2 rachunek za grudzień 09 to 550 pln przy abonamencie 50 pln (woda + ciepło)
Rodzina ma mieszkanie 48 m2 piec kondensacyjny z zamkniętą komorą , taryfa taka sama rach 620 pln .
Pozdrawiam niedowiarków
Autor(ka): miro
Data nadesłania:
12.03.2010 00:26
Też się wypowiem , bo wiedzę , że cudów nie ma, a jedynie źle wyregulowane ogrzewania. Mam dom 200 parę m2 za grudzień ok. 600 zł. kocioł kondensacyjny Vitocrosal. Moja rodzina ma mieszkanie 80m2, grzeje prądem 2 taryfa - 500 zl.
Bez komentarza ...
Autor(ka): OptykusData nadesłania: 26.03.2010 13:13
Nikt nie mowi ze Pulsacyjny bedzie spalal 2 razy mniej niz kondensant.Atuty pulsacyjnego to:
- z biegiem lat sprawnosc nie spada, kondensat tak
- calosc wykonana ze sztali szlachetnej, kondensat jesli juz to tylko wymiennik
- prosta budowa, kondesatu coraz bardziej skomplikowana, czego konsekwencja jest, ze czesci sa tansze
- serwis co roczny to koszt 100zl dla puls, a 300zl dla kondesata
- nie potrzebujesz komina za 2000 zl, tylko rure pcs za 200zl
- wydajniejszy dzieki lepszemu odbiorowi ciepla
- automatyka pogodowa i wew osobna dla 3 obiegow w standardzie, w kondensatach trzeba slono doplacic (przyklad do Junkersa Cerapur Modul 14 ta sama automatyka to koszt okolo 4 tys zl)
Minus:
- pulsacyjny troche glosniejszy niz kondensat
Dla mnie pulsacyjny to inwestycja dlugoterminowa. Przewaga puls nad kond bedzie rosla z roku na rok.
Autor(ka): yaanData nadesłania: 09.04.2010 19:01
niech mo ktos powie jaka jest naprawdę róznica między pulsacyjnym a dobrym kondensatem, mam starą instalację i chce wymienic kocioł czytam duzo nt kotłow gazowych bo tylko taki mnie interesuje i ciągle nie jestem zdecydowany. Byłbym wdzięczny za dobrą radę nie podyktowaną chęcią wciśnięcia mi tego co ktos akurat sprzedaje
Autor(ka): BerekData nadesłania: 18.10.2010 22:10
o pulsacyjnym czyta sie same plusy (pomijajac 41 dB) ale i tak widze bardzo malo wypowiedzi od uzytkownikow takowych kotlow - czyzby cena miala az taki wplyw na zakup tego "rewolucyjnego" kotla.
sam bede wymienial za niedlugo kociol i chetnie bym obejrzal takie zainstalowane cudo.
Autor(ka): Igor GdyniaData nadesłania: 25.11.2010 19:50
Widzę Panowie,że nikt z Was nie jest w stanie dać miarodajnych odpowiedzi na temat pulsatora.Jedni marketingują tu a drudzy przepisują zasłyszane opowieści, a prawda umykaja gdzieś w nieznane .Posiadam taki piec naprawdę 32kw dom( 425m2),posiadam wiedzę z zakresu o którym mowa bo to moje hobby. Powiem na początek jedno żaden kondensat nie może się równać z pulsatorem w cało rocznym ogrzewaniu co i cwu ,ale też żaden kondensat nie jest myślę tak kłopotliwy w ustawieniu jak pulsator.Czy opłaca się kupić taki piec za 17tyś? Zdecydowanie TAK, bo po prawidłowym ustawieniu to niewiarygodnie wydajna, oszczędna i totalnie niezawodna maszyna.Ekonomicznie zakup jest uzasadniony w 100% natomiast nie do każdego domu to się nadaje. Uprzedzam lojalnie hałas rzędu 66dB 115Hz i fale stojące 74dB w zależności od pomieszczenia ( mam analizator widma akustycznego).To potrafi być słyszalne w nocy kondygnacje wyżej, zatem nie grzejemy.
Proszę nie pisać bzdur o 41dB przepisywanych z gazet.41 dB do absolutna nocna cisza !! a pulsator chodzi w piwnicy jak mała motorynka. Proszę nie odbierać tego co napisałem jako zniechęty tylko rzetelne info.Po prostu jeśli masz odpowiedni dom lub b.duże mieszkanie to będziesz miał oszczędności i to największe jakie można osiągnąć,grzanie dużo tańsze niż np. grzanie pompą ciepła,solarami w Polsce czy kombinacje z rekuperacją.O innych piecykach nie wspomnę.Naprawdę wiem co piszę.To bardzo złożony temat na cały laborat. Zatem na tym na razie kończę i pozdrawiam wszystkich.
Autor(ka): proaltechData nadesłania: 12.03.2011 15:41
Tak przy okazji wpadłem na ten temat i muszę przyznać że jako instalator pozostaje jeszcze długa droga do przekonania klientów na pulsar. Do tej pory zamontowałem już dokładnie 6 kotłów tego typu. Mianowicie dość dużo firmy Vaillant. Różnice między tymi kotłami jako kotłami kondensacyjnymi jest bardzo duża. Muszę przyznać szczerze, że dla instalatora i klienta pulsar wychodzi zdecydowanie taniej przy więcej niż jednym obiegu grzewczym. Jakby nie liczył to Vaillant zawsze droższy.
Autor(ka): wroa
Data nadesłania:
13.03.2011 17:14
"dość dużo firmy Vaillant" , a ja myślałem że pulsacyjne robi wyłącznie AUER który ma na to patent.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
24.03.2011 09:28
"proaltechowi" chodzilo o montowanie kondensatow - pulsatory sa produkowane wylacznie przez AUERa
Autor(ka): serwisant
Data nadesłania:
09.04.2011 00:39
Jestem jednym z serwisantów tego kotła. Z punktu wudzenia serwisowego przy tym kotle nie ma co robić. Mam uruchominych kilkadziesiąt urządzeń i z żadnym nie mam problemów - nie psują się. Serwisuje też inne marki Vaillant, Ferroli, DeDietrich, Urlich,... Pierwszy przegląd tego kotła to 100 po drugim roku 120 + szczotki do wentylatora.
Uważam że jeżeli ktoś decyduje się na kocioł jakie kolwiek firmy to najpier powinien pogadać z serwisem - ale z serwisem niezależnym który obsługuje kilka firm. Pod tym względem Auer jest bezkonkurencyjny.
Autor(ka): Keruj
Data nadesłania:
09.05.2011 11:47
Aktualnie posiadam ogrzewanie olejowe i piec o mocy 27 kW, Mam możliwość zamienić na ogrzewanie gazowe i tak jak wielu mam dylemat jaki piec, ostatnio miałem możliwość być na prezentacji pieca pulsacyjnego i oczywiście bardzo mnie do niego przekonywano. Jak widzę z komentarzy powyżej warto się tym bliżej zainteresować ale mam pytanie czy taki piec o mocy 20kW zastąpi mój olejowy 27 kW, tak mnie przekonywał przedstawiciel.
Autor(ka): PppData nadesłania: 07.12.2011 08:55
Czy ktoś mi może powiedzieć skąd bierze się wartość 109% sprawności kotła pulsacyjnego czy kondensacyjnego.
Z tego co mnie uczono w szkole średniej, sprawność urządzenia powinna dążyć do 100% (wartość idealna) tzn. energia paliwa została wykorzystana w całkowicie.
Z Waszych wyliczeń wynika, że gdyby odciąć dopływ paliwa do kotła pulsacyjnego (lub kondensacyjnego) sam piec (bez gazu) powinien dalej, nieprzerwanie pracować dając energię cieplną o wartość 10% (Perpetuum mobile).
Gdy przy pracy kotła z paliwem uzyskuje temperaturę o 50 stopni wyższą od otoczenia, to bez paliwa powinien podgrzać wodę o 2.5 stopnia.
Autor(ka): Jurek
Data nadesłania:
08.12.2011 16:23
Ech panowie pulsator to absolutny hicior . Nikt tutaj nie pisze że można go napędzić każdym gazem . Kocioł pulsacyjny plus średniej wielkości szambo to dopiero są oszczędności . Nie muszę nikomu tłumaczyć ile gazu wytwarza przydomowe szambo o wielkości 12 - 15 metrów i zasiedleniu 5 domowników . Ilość spokojnie wystarczy na Francuską zimę .
Autor(ka): ucholData nadesłania: 10.12.2011 11:38
Witam, zastanawiam się nad zakupem pieca pulsacyjnego mieszkam w okolicy Opola i mam pytanie gdzie można posłuchać takiego pieca do ogrzania domu pow.200-240 m2.
Autor(ka): Jola
Data nadesłania:
27.01.2012 19:43
Mam pulsar. Chodzi pierwszy rok. Dom jest w budowie i uruchomione mam tylko grzejniki. Instalator od obsługi nie uruchomił podłogówki- bo będzie się kurzyć. Temp. na piecu to 52 st. opnie. Jak na razie zużywał mi 150m3. na miesiąc , a temp. 12 stopni. Może mi ktoś doradzić jak go ustawić, żeby lepiej grzał zujnik temp. wewnętrzny ustawiłam tak, żeby dało się coś robić w środku. Proszę o radę , bo splajtuję.
Autor(ka): Jola
Data nadesłania:
27.01.2012 19:45
A jeśli chodzi o głośność to nie ma żadnego problemu. Teraz mam piec olejowy, który chodzi znacznie głośniej. Pulsacyjny tylko mruczy.
Autor(ka): ciepłownik
Data nadesłania:
05.01.2013 12:40
Są zalety i są wady... ale nikt nie napisał, że piec pulsacyjny o mocy 20 kW to wydatek ok 15 tyś. zł.
Poważna wada!
Mam mieszkanie o pow. 75 m2 w budynku przedwojennym (budynek ocieplony), było ogrzewanie gazowe, było elektryczne, a teraz mam piec firmy Viadrus na węgiel, koks i drewno. I wreszcie jest ciepło, gdzie przy pozostałych instalacjach nie bardzo mozna było sobie na to pozwolić. Pozdrawiam życząc trafnego wyboru!
Autor(ka): Igor GdyniaData nadesłania: 06.08.2013 08:25
Witam po trzech następnych latach :)Postanowiłem dodać parę informacji na temat PULSATORA zebranych doświadczalnie przez ostatnie trzy lata użytkowania. Da się bardzo mocno wyciszyć to urządzenie po przez a) max. skrócenie komina wylotowego, b) przez zwiększenie średnicy komina , wówczas fale stojące i buczenie ustaje zupełnie. Jest cichutko . W porównaniu z dobrej klasy piecem kondensacyjnym przy tych samych parametrach pracy , pulsator zużywa o 24% mniej gazu . To są fakty z ostatnich 3 zim . Serwis hmmm , warto wymienić rurkę od spływu kondensatu 6zł i trzeba czyścić pływak na układzie wydechowym co 6mc. Buduję aktualnie dom 300m2 i wczoraj zakupiłem następnego 20kw pulsatora . Bardzo dużo i dobrze liczę , a zapewniam że ten zakup jest mega sensowny i uzasadniony. Życzę wszystkim takich lekkich zim jak ja mam oraz dużo szczęścia przy wyborze systemu grzewczego . Pozdrawiam Igor
P.S. Jeśli interesują Państwa szczegółu i maci pytania odnośnie techniki grzewczej proszę pisać.
Autor(ka): DarekData nadesłania: 08.02.2014 15:14
Witam wszystkich piszecie o piecach o ich wydajnościach i zużyciu opału i czy się opłaca wydać tyle pieniędzy nikt z was nie wspomniał o najważniejszym o dobraniu instalacji wielkości mocy grzejników w zależności od parametrów na jakich te pieca mają pracować. Dopiero po dopasowaniu optymalnych parametrów można mówić o wydajności. Przy nowoczesnych piecach oszczędność uzyskać można po dobraniu odpowiedniej instalacji bo sam piec to ułamek całości. Ja proponuje osobom prze wymiarowanie grzejników tak żeby miały możliwość pracy na niskich parametrach. gdy spada temperatura pracy kotła spada też jego spalanie. Więc sam piec bez dobre zestrojonej instalacji nie jest wiele wart.