Rodzaje kotłów
Kocioł kondensacyjny.
Fot.: Junkers
Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów gazowych: tradycyjne oraz kondensacyjne. Sprawność kotłów tradycyjnych nie przekracza 100%, natomiast w kotłach kondensacyjnych odzyskuje się ciepło pary wodnej, dlatego ich sprawność może przekroczyć 100%.
Kotły tradycyjne
Kotły tradycyjne mają otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Różnią się sposobem pobierania powietrza do spalania i odprowadzeniem spalin.
Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Pomieszczenie o kubaturze minimum 8 m³, musi mieć zapewniony stały dopływ powietrza oraz sprawną wentylację grawitacyjną - kratka nawiewna na dole pomieszczenia, a wywiewna u góry. W tej kwestii należy bezwzględnie kierować się instrukcją obsługi producenta kotła. Przestrzeganie tej instrukcji gwarantuje bezpieczne użytkowanie kotła oraz prawidłowe działanie urządzenia.
Kotły z zamkniętą komorą spalania rurą podwójną (rura w rurze) lub dwoma niezależnymi rurami pobierają powietrze z zewnątrz budynku i odprowadzają spaliny na zewnątrz. Ruch spalin i powietrza jest wymuszony przy pomocy wentylatora. Zgodnie z przepisami pomieszczenie, w którym jest zamontowany kocioł musi mieć minimum 6,5 m³objętości oraz sprawną wentylację grawitacyjną. Także w tym przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń instrukcji obsługi urządzenia. Kotły te mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie nie ma komina.
Kotły kondensacyjne
W kotłach kondensacyjnych zasilanych gazem ziemnym do ogrzewania wykorzystuje się dodatkowo ciepło znajdujące się w spalinach. Proces ten zachodzi w wymienniku ciepła, w którym spaliny schładzane są do temperatury około 56°C (tzw. punkt rosy) przez wodę powrotną z instalacji grzewczej, która schładza spaliny i skrapla je. Energia cieplna powstała w tym procesie wykorzystywana jest do podgrzania wody powrotnej. Dlatego temperatura wody grzewczej w kotłach kondensacyjnych jest niższa niż w kotłach tradycyjnych.
Kotły kondensacyjne budowane są z zamkniętą komorą spalania. Również kotły kondensacyjne mogą być jedno lub dwufunkcyjne, jednak z tą różnicą, że dwufunkcyjne podczas podgrzewania wody nie będą kondensować.
Kotły kondensacyjne są znacznie droższe od tradycyjnych, jednak ich użytkowanie jest tańsze, bowiem zużywają mniejsze ilości paliwa.
Autor(ka): CIEPŁO-TECHData nadesłania: 21.05.2007 16:27
PULSACYJNY kondensacyjny kociol gazowy takze grzejac CWU kondensuje i to w 90% czasu grzewczego. Ma takie parametry nawet uzyskujac 70 stopni na zasilaniu, przy wspoludziale z systemem PROFUSION firmy AUER (zbiornik warstwowy ogrzewany poprzez wymiennik). Jest to mozliwe dzieki rewolucyjnej konstrukcji.
Autor(ka): PeWuData nadesłania: 05.02.2009 10:31
W przypadku pieców z zamkniętą komorą spalania czy te dwa stwierdzenia nie wykluczają się nawzajem?
"Piece te mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie nie ma komina"
"Zgodnie z przepisami pomieszczenie, w którym jest zamontowany kocioł musi mieć (...) sprawną wentylację grawitacyjną"
A poza tym, czy nie można zamontować takiego pieca tam, gdzie mamy wentylcję mechaniczną nawiewno-wywiewną?
Autor(ka): murdockData nadesłania: 15.03.2009 11:39
Tam gdzie jest urzadzenie gazowe,inspektor,ktory przyjdzie skontrolowac twoja instalacje,nie dopusci zadnych urzadzen "mechanicznych" w wentylacji.Wiec wentylacja mechaniczna nie jest dopuszczalna.Mysle o wentylacji z uzyciem wentylatora elektrycznego-bo chyba o takiej instalacji mowa.
Autor(ka): nie fizyk
Data nadesłania:
07.08.2009 21:06
sprawność powyżej 100%?
no to mamy coś lepszego od
perpetum mobile....
gratulacje!!!
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
15.11.2009 17:26
Witam mam pytanie ,posiadam piec gazowy 17,4kv z 1985rdo ogrzewania 120m/2.Dom zbudowany jest z pustaka+futrówka w srodek wszczelona pianka ,okna pcv,grzejniki zeliwne .Mysle o zmianie pieca na nowy bo ten stary przy -5s/C spala 14-16m/3 na 24h.Jaki piec bylby najlepszy i oszczędniejszy. huh.gif
Autor(ka): mechanik
Data nadesłania:
23.11.2009 09:46
Sprawność kotła kondensacyjnego powyżaej 100%?Czy to oznacza że kocioł nagrzewa instalację i jeszcze wdmuchuje gaz do sieci?
Autor(ka): Pulsator
Data nadesłania:
30.11.2009 21:46
Witam serdecznie. Sprawnosc ponad 100% to wynik odpowiednich wzorow. Tak dla przykladu 109% kondensacyjne to 99% realnego odbioru Ciepla. Przy odpowiednich parametrach czynnika powrotnego (ponizej 56 stopni C) kociol kondensacyjny ma mozliwosc odbioru ciepla ze skropli wytwarzajacych sie ze spalin. Dzieki temu za te sama ilosc gazu mozemy miec tak jakby pewna moc gratis.
Autor(ka): StanisławData nadesłania: 05.03.2010 14:19
Witam mam zamiar wymienić piec gazowy myślę o kondensacyjnym ale po rozmowie ze sprzedawcą zaczynam się wachać ponieważ w/g jego teori jest to dobry piec do ogrzewania podłogowego natomiast do typu jaki posiadam czyli grzejnikowego nie bardzo się nadaje ponieważ temeratura wyjściowa na piecu dla grzejników powinna być ok.53 stopnie i wówczas zanika zjawisko kondensacji i związane z tym oszczędności gazu,natomiast cena tego kotła jest dużo wyższa od tradycyjnego .Proszę o radę.
Autor(ka): tom.bed00Data nadesłania: 14.05.2010 00:31
Witam Mam w planie zamontowac piec gazowy kondensacyjny, czy moge go zamontowac na kominie i podlonczyc do tego samego wylotu czyl komin biegnacy do gory jakies 4-6 metrow,czy bedzie dobrze pracowal?czy morzna kupic w polsce piec tkz.Glow-worm?
Autor(ka): jowisz.Data nadesłania: 27.08.2010 20:45
mam problem. czy moge zamontowac piec co w piwnicy dwufunkcyjny rura wrurze i przedluzyc rure spalinowa w poziqmie dwa metry i w pionie trzy metry?
Autor(ka): Bobek
Data nadesłania:
21.11.2010 06:28
Sprawność powyżej 100% dlatego że obliczenia odnoszą się do wartości opałowej paliwa a nie ciepła spalania. Wartość opałowa nie uwzględnia ciepła utajonego w paże wodnej zawartej w spalinach które kocioł kondensacyjny wykożystuje z tąd te 109%.
Autor(ka): cober
Data nadesłania:
02.05.2011 14:57
Z tego co mi wiadomo, to wentylacja mechaniczna jest dopuszczona tylko i wyłącznie w przypadku pieca ze współosiowym układem spalinowo-powietrznym (rura w rurze) gdzie wewnętrzną rurą idą spaliny a zewnętrzną zasysane jest z zewnątrz powietrze. Tym sposobem mała nieszczelność rury wewnętrznej nie unieruchamia instalacji a duża nieszczelność rury wew jest wykrywana przez kocioł. dodatkowo nieszczelność rury zewnętrznej nie stanowi szczególnego niebezpieczeństwa ponieważ rura ta pracuje na minimalnym podciśnieniu. Dodatkowo układ współosiowy ma wiele dodatkowych obostrzeń: długość, ilość kolan, odległość od okna, rodzaj zabudowy i jakoś tak. A z osobistych doświadczeń mogę powiedzieć, że tam gdzie jest 2 kominiarzy tam są 3 zdania
Autor(ka): StaryWygaData nadesłania: 02.06.2011 23:49
Jowisz w zalezności od długości układu poziomego rur można zastosować system koncentryczny poziomy wychodzący ze ściany 0,5 m pow gruntu w kotłach o mocy do 21kW.w budynkach wolnostojacych jednorodzinnych.
Wiekszość firm kotłowych posiada w materiałach prawidłowe podłączenia i dopuszczalne długości przy różnych systemach.
Autor(ka): majorData nadesłania: 07.06.2011 18:36
Witam. Mam taką sytuację: kominek z płaszczem wodnym do ogrzewania mieszkania, bojler elektryczny do c.w.u. Mam zamiar zainstalować piec gazowy. Dodam że mieszkanie ma 86m2, a budynek niestety nie jest docieplony. chciałbym zamontować piec dwufunkcyjny, ponieważ w przyszłości myślę o wannie (teraz kabina). Proszę o jakieś rady..Przede wszystkim o markę pieca, i czy faktycznie opłaci się instalować kondensacyjny. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich forumowiczów
Autor(ka): GośćData nadesłania: 18.11.2012 20:51
witam mam piec typu glow worm climapro2, ustawilam program ogrzewania na 27 stopni na 3h i nic sie nie dzieje. myslalam,ze moze problemem sa baterie, ale nie! prosze o pomoc