www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Bojlery

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-08-29

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej (cwu) stosuje się bojlery. Jest to zbiornik, w którym następuje podgrzanie wody poprzez element grzewczy znajdujący się w zbiorniku, zasilany z kotła centralnego ogrzewania, kominka z płaszczem wodnym lub innego zewnętrznego źródła ciepła. Dodatkowo bojlery mogą być wyposażone w grzałkę elektryczną z termostatem. Bojlery mogą w zależności od konstrukcji współpracować z jednym lub dwoma źródłami ciepła (np. kocioł co oraz kolektor słoneczny). W celu zmniejszenia strat ciepła bojlery są izolowane termicznie.

Rodzaje bojlerów

Bojler Bojler

Najbardziej popularne bojlery wyposażone są w spiralnie zwiniętą rurę(wężownicę), w której krąży ciepła woda i oddaje ciepło wodzie użytkowej wypełniającej bojler.

Równomierne nagrzewanie wody użytkowej w całym bojlerze uzyskuje się dzięki zastosowaniu konstrukcji typu „zbiornik w zbiorniku”. W większym, zewnętrznym zbiorniku znajduje się zbiornik wypełniony wodą użytkową. W przestrzeni pomiędzy zbiornikami krąży ciepła woda i ogrzewa wodę użytkową w mniejszym zbiorniku.

Oddzielną grupę stanowią bojlery elektryczne. Elementem grzewczym jest jedna lub kilka grzałek elektrycznych. Daje to możliwość regulacji mocy urządzenia w zależności od zapotrzebowania na cwu. W mniejszych bojlerach stosuje się grzałki o mocy do 6 kW zasilane z instalacji jednofazowej, natomiast większe wymagają instalacji trójfazowej.

Ze względu na sposób zasilania zbiornika i poboru ciepłej wody bojlery mogą być bezciśnieniowe (otwarte) lub ciśnieniowe (zamknięte).

Bojlery otwarte mogą mieć pojemność od 5 do ok. 100 litrów. Montuje się je w okolicy miejsca poboru wody. Najczęściej mogą one zasilać w ciepłą wodę jeden punkt czerpalny.

Bojlery zamknięte o pojemności od 10 do 1000 litrów, służą zwykle do zasilania kilku punktów czerpalnych. Zbiorniki o większej pojemności są wykonywane jako stojące.

Korzystanie z tego typu bojlerów jest wygodne, ponieważ możliwy jest pobór ciepłej wody równocześnie z kilku punktów czerpalnych (kranów).

Dobór bojlerów

Przed zakupem bojlera należy obliczyć, jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Trzeba wziąć pod uwagę: liczbę osób, ilość punktów czerpalnych, przyzwyczajenia osób korzystających z ciepłej wody.

Wielkość bojlera ma decydujące znaczenie dla wygody i komfortu korzystania z ciepłej wody. Prawidłowo dobrany bojler pozwoli na uzyskanie wymaganej ilości ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze.

Do budynków jednorodzinnych zwykle stosuje się bojlery o pojemności od 120 do 200 litrów.

Użytkowanie bojlerów

Temperaturę uzyskiwanej ciepłej wody można w bojlerach regulować w zakresie od ok. 35°C do temperatury maksymalnej. Utrzymywanie wysokiej temperatury wody skutkuje osadzaniem się kamienia w zbiorniku, ponadto można się oparzyć, jeżeli woda będzie gorąca.

Optymalna temperatura wody to 45-55°C. Przepisy określają, że temperatura powinna wynosić minimum 55°C. W wodzie o temperaturze 35-46°C będącej w bezruchu rozwijają się bakterie legionella, które wywołują zapalenie płuc. Bakterie te giną w temperaturze ok.60-70°C. W związku z tym od czasu do czasu należy nastawić wyższą temperaturę, aby zbiornik i znajdującą się tam wodę odkazić.

W bojlerach typu „zbiornik w zbiorniku” bakterie legionella nie rozwijają się.

Wasze komentarze:

Autor(ka): ja
Data nadesłania:
  22.11.2008 17:21
Na jakiej zasadzie działa bojler? Tzn. Jak to jest, że cały czas leci gorąca woda, a nagle jest zimna?
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  20.02.2010 15:31
jaki jest prawidłowy czasookres przegrzewu ciepłej wody
Autor(ka): baksik24
Data nadesłania:
  07.07.2010 12:10
Mam taie pytanie: pierwszy raz rozpalałam w piecu przez moją nieuwagę miał od 82 st. C. Jestem owicjuszką w tym i boję się, że mogłam uszkodzić osłonę termiczną, a wiem, że to jest batdzo ważny element w bojlerze. Jak mogę się przekonać czy została ta osłona zepsta? PBardzo proszę o pilną odpowiedź. Boję się teraz nawet puścić wody, bo nie wiem czy nic się nie stanie. [email protected] - to mój adres e-mail. Proszę o szybką odpowiedź.
Autor(ka): Rafal
Data nadesłania:
  26.08.2010 15:08
proszę podać przykład mark produktów produkujących bojlery „zbiornik w zbiorniku" bądź najlepiej podać linka źródłowego, za którego z góry dziękuję
Autor(ka): Rbkm
Data nadesłania:
  27.09.2010 16:52
Jeżel nie mam zamiaru zakładać solarów i chcę kupić dwa bojlery 200 l. Czy jest sens kupować bojlery z podwójną wężownicą, jaka jest różnia
pomiędzy jedną a podwójną wężownicą w bojlerze.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  31.10.2010 19:22
jak podloczyc plaszcz wodny z bojlerem i dotego dwa kaloryfery
Autor(ka): jolcia
Data nadesłania:
  06.11.2010 13:44
mieszkam w mieszkaniu studenckim i chcemy oszczedzac prad, wiec wlaczamy bojler jedynie wtedy, gdy chcemy za 2-3 godziny sie wykapac, ale po jednej z nas , max. dwoch konczy sie ciepla woda. i teraz mam pytanie: czy jezeli bedziemy mialy wlaczony bojler caly czas to , czy zdazymy wykapac sie wszystkie i czy nie jest przypadkiem tak, ze jesli ta woda musi sie caly czas grzac od nowa, a nie jest caly czas podgrzewana w bojlerze to nie placimy wiecej? dziekuje z gory za odpowiedz :)
Autor(ka): tomaszzo
Data nadesłania:
  11.01.2011 22:24
Witam.Mam zagadkę, ponieważ domu w którym mieszkam jest instalacja Co z podłączonym bojlerem elektrycznym (stojącym ok 2m od pieca na eko-groszek). POdczas pracy pieca bojler był odłączony. Czy można użyć bojlera w takiej instalacji do ogrzania wody (do mycia a nie ogrzania domu)? Czy przed włączeniem bojlera trzeba pozamykać jakieś zawory? Totalnie się na tym nie znam a potrzebuję wsparcia. Proszę napisać co musze podać aby można było określić jakie kroki podjąć?
Pozdrawiam
Autor(ka): Konstancja
Data nadesłania:
  24.02.2012 12:08
Mam problem chodzi o kocilo z eko groszkiem ..... Pobiera miesięcznie jak nie pale eko groszkiem tylko prądem wodę podgrzewa płace 600-1000 zł ..... Muszę coś zrobić bo od 2 lat po wypadku nie chodzę i te rachunki po prostu pograzaja mnie ...... Proszę o pomoc co zrobić może mały boiler do kapania się bo to tylko jest przyczyna dużych rachunków .....
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Ogrzewacze pojemnościowe z serii PSH firmy STIEBEL ELTRON

Ogrzewacze pojemnościowe z serii PSH firmy STIEBEL ELTRON

Stały dostęp do ciepłej wody jest w dzisiejszych czasa... » ...więcej
Wstępniak - Kotły CO.

Wstępniak - Kotły CO.

Dzisiaj umieściliśmy w Internecie nową stronę na temat ogrzewania. Będziemy tutaj pisać o t... » ...więcej
Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe

Planując zakup kotła do CO, należy zdecydować, jakie paliwo będzie spalane, a następnie dob... » ...więcej
Kotły na węgiel kamienny i koks

Kotły na węgiel kamienny i koks

Węgiel kamienny i koks są najbardziej rozpowszechnionym... » ...więcej
Rodzaje paliw stałych

Rodzaje paliw stałych

Nowoczesne kotły co na paliwa stałe są przystosowane do spalania konkretnego rodzaju opału. W... » ...więcej
Kotły na ekogroszek

Kotły na ekogroszek

Najtańszym obecnie źródłem energii służącej do ogrzewania domu jest ekogroszek. Kotły z p... » ...więcej
Kotły gazowe - tradycyjne i kondensacyjne

Kotły gazowe - tradycyjne i kondensacyjne

To niewątpliwie najwygodniejsze urządzenia stosowane do og... » ...więcej
Kotły gazowe - stojące i wiszące

Kotły gazowe - stojące i wiszące

Kocioł gazowy to najwygodniejsze źródło ciepła dla gosp... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia