Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-29,t-bojlery.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-08-29

Bojlery

Do przygotowania ciepłej wody użytkowej (cwu) stosuje się bojlery. Jest to zbiornik, w którym następuje podgrzanie wody poprzez element grzewczy znajdujący się w zbiorniku, zasilany z kotła centralnego ogrzewania, kominka z płaszczem wodnym lub innego zewnętrznego źródła ciepła. Dodatkowo bojlery mogą być wyposażone w grzałkę elektryczną z termostatem. Bojlery mogą w zależności od konstrukcji współpracować z jednym lub dwoma źródłami ciepła (np. kocioł co oraz kolektor słoneczny). W celu zmniejszenia strat ciepła bojlery są izolowane termicznie.

Rodzaje bojlerów

Bojler Bojler

Najbardziej popularne bojlery wyposażone są w spiralnie zwiniętą rurę(wężownicę), w której krąży ciepła woda i oddaje ciepło wodzie użytkowej wypełniającej bojler.

Równomierne nagrzewanie wody użytkowej w całym bojlerze uzyskuje się dzięki zastosowaniu konstrukcji typu „zbiornik w zbiorniku”. W większym, zewnętrznym zbiorniku znajduje się zbiornik wypełniony wodą użytkową. W przestrzeni pomiędzy zbiornikami krąży ciepła woda i ogrzewa wodę użytkową w mniejszym zbiorniku.

Oddzielną grupę stanowią bojlery elektryczne. Elementem grzewczym jest jedna lub kilka grzałek elektrycznych. Daje to możliwość regulacji mocy urządzenia w zależności od zapotrzebowania na cwu. W mniejszych bojlerach stosuje się grzałki o mocy do 6 kW zasilane z instalacji jednofazowej, natomiast większe wymagają instalacji trójfazowej.

Ze względu na sposób zasilania zbiornika i poboru ciepłej wody bojlery mogą być bezciśnieniowe (otwarte) lub ciśnieniowe (zamknięte).

Bojlery otwarte mogą mieć pojemność od 5 do ok. 100 litrów. Montuje się je w okolicy miejsca poboru wody. Najczęściej mogą one zasilać w ciepłą wodę jeden punkt czerpalny.

Bojlery zamknięte o pojemności od 10 do 1000 litrów, służą zwykle do zasilania kilku punktów czerpalnych. Zbiorniki o większej pojemności są wykonywane jako stojące.

Korzystanie z tego typu bojlerów jest wygodne, ponieważ możliwy jest pobór ciepłej wody równocześnie z kilku punktów czerpalnych (kranów).

Dobór bojlerów

Przed zakupem bojlera należy obliczyć, jakie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Trzeba wziąć pod uwagę: liczbę osób, ilość punktów czerpalnych, przyzwyczajenia osób korzystających z ciepłej wody.

Wielkość bojlera ma decydujące znaczenie dla wygody i komfortu korzystania z ciepłej wody. Prawidłowo dobrany bojler pozwoli na uzyskanie wymaganej ilości ciepłej wody o odpowiedniej temperaturze.

Do budynków jednorodzinnych zwykle stosuje się bojlery o pojemności od 120 do 200 litrów.

Użytkowanie bojlerów

Temperaturę uzyskiwanej ciepłej wody można w bojlerach regulować w zakresie od ok. 35°C do temperatury maksymalnej. Utrzymywanie wysokiej temperatury wody skutkuje osadzaniem się kamienia w zbiorniku, ponadto można się oparzyć, jeżeli woda będzie gorąca.

Optymalna temperatura wody to 45-55°C. Przepisy określają, że temperatura powinna wynosić minimum 55°C. W wodzie o temperaturze 35-46°C będącej w bezruchu rozwijają się bakterie legionella, które wywołują zapalenie płuc. Bakterie te giną w temperaturze ok.60-70°C. W związku z tym od czasu do czasu należy nastawić wyższą temperaturę, aby zbiornik i znajdującą się tam wodę odkazić.

W bojlerach typu „zbiornik w zbiorniku” bakterie legionella nie rozwijają się.