To niewątpliwie najwygodniejsze urządzenia stosowane do ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań. Ich obsługa nie jest pracochłonna ani skomplikowana. Kotły do 30 kW mogą być instalowane w dowolnym pomieszczeniu, chociaż w łazience nie jest to zalecane. Stosowane są do ogrzewania jak również do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u). Czym różni się kocioł tradycyjny od kotła kondensacyjnego - odpowiedź w tym artykule.
Wyróżniamy dwa rodzaje kotłów gazowych: tradycyjne oraz kondensacyjne. Sprawność kotłów tradycyjnych nie przekracza 100%, natomiast w kotłach kondensacyjnych odzyskuje się ciepło pary wodnej, dlatego ich sprawność może przekroczyć 100%.
Kotły tradycyjne mają otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Różnią się sposobem pobierania powietrza do spalania i odprowadzeniem spalin.
Kotły z otwartą komorą spalania pobierają powietrze z pomieszczenia, w którym się znajdują. Pomieszczenie o kubaturze minimum 8 m³, musi mieć zapewniony stały dopływ powietrza oraz sprawną wentylację grawitacyjną - kratka nawiewna na dole pomieszczenia, a wywiewna u góry. W tej kwestii należy bezwzględnie kierować się instrukcją obsługi producenta kotła. Przestrzeganie tej instrukcji gwarantuje bezpieczne użytkowanie kotła oraz prawidłowe działanie urządzenia.
Kotły z zamkniętą komorą spalania rurą podwójną (rura w rurze) lub dwoma niezależnymi rurami pobierają powietrze z zewnątrz budynku i odprowadzają spaliny na zewnątrz. Ruch spalin i powietrza jest wymuszony przy pomocy wentylatora. Zgodnie z przepisami pomieszczenie, w którym jest zamontowany kocioł musi mieć minimum 6,5 m³objętości oraz sprawną wentylację grawitacyjną. Także w tym przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń instrukcji obsługi urządzenia. Kotły te mogą być montowane w pomieszczeniach, gdzie nie ma komina.
W kotłach kondensacyjnych zasilanych gazem ziemnym do ogrzewania wykorzystuje się dodatkowo ciepło znajdujące się w spalinach. Proces ten zachodzi w wymienniku ciepła, w którym spaliny schładzane są do temperatury około 56°C (tzw. punkt rosy) przez wodę powrotną z instalacji grzewczej, która schładza spaliny i skrapla je. Energia cieplna powstała w tym procesie wykorzystywana jest do podgrzania wody powrotnej. Dlatego temperatura wody grzewczej w kotłach kondensacyjnych jest niższa niż w kotłach tradycyjnych.
Kotły kondensacyjne budowane są z zamkniętą komorą spalania. Również kotły kondensacyjne mogą być jedno lub dwufunkcyjne, jednak z tą różnicą, że dwufunkcyjne podczas podgrzewania wody nie będą kondensować.
Kotły kondensacyjne są znacznie droższe od tradycyjnych, jednak ich użytkowanie jest tańsze, bowiem zużywają mniejsze ilości paliwa.