www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Sterowniki PID Ognik i Płomyk Plus do kotłów na paliwa stałe

Artykuł sponsorowany / Autor: mgr Jarosław Orłowski / Data: 2008-03-13

W zależności od sterownika i jego przeznaczenia (kotły z dmuchawa lub kotły z podajnikiem tłokowym bądź retortowym) zwykłe sterowanie działa na następującej zasadzie: Typowy sterownik włącza kocioł na pełną moc do osiągnięcia temperatury zadanej, a następnie zatrzymuje dmuchawę. Gdy po pewnym czasie temperatura opadnie poniżej nastawy, sterownik ponownie włącza kocioł na pełną moc i cykl się powtarza. Taka praca powoduje duże straty ciepła, duże skoki temperatury w komorze spalania co powoduje szybsze zużycie kotła. W okresach postoju następuje wysoka emisja tlenku węgla oraz dymu.

Prowadzone prace rozwojowe nad naszymi wyrobami przyczyniły się do wprowadzenia nowego modelu sterowników z algorytmem PiD. Dzięki temu algorytmowi zmniejsza się zużycie opału poprzez płynne sterowanie mocą kotła, która jest dobierana w zależności od chwilowego zapotrzebowania na ciepło. (tzn. dmuchawa pracuje bez przerwy na takich obrotach, jakie są potrzebne do utrzymania zadanej temperatury a podajnik w zależności od tych potrzeb w odpowiednim czasie podaje odpowiednią porcję paliwa)

Płomyk PiD

Płomyk PiD Płomyk PiD

Do kotłów konstrukcji miałowych wyposażonych w dmuchawę istnieje możliwość zamówienia sterownika o nazwie Płomyk PiD. Cena brutto producenta 360zł.

Dzięki zastosowaniu sterownika Płomyk PiD użytkownik uzyskuje:

  • niższe nawet o 30-40% spalanie (wydłużenie cyklu palenia nawet do 6 godzin w porównaniu z klasycznym sterownikiem!)
  • stałą, stabilną temperaturę wody zasilającej oraz spalin (ochrona komina!)
  • eliminację prawie do zera zjawiska odbijania
  • czyste spalanie przez cały okres pracy kotła, brak osadzania substancji lepkich na ściankach wymiennika, wysuszenie kotła. Wszystko to ma wpływ na dłuższą żywotność kotła.
  • na ściankach płaszczy wodnych nie skrapla się woda
  • zmiana opału nie wymaga ingerencji w ustawienia sterownika, właściwej pracy z nowym opałem sterownik uczy się samodzielnie

Ogniku Plus PiD

Ognik Plus PiD Ognik Plus PiD

Do kotłów z podajnikiem retortowym istnieje możliwość zamówienia sterownika o nazwie Ognik Plus PiD. Cena brutto producenta wynosi 732zł. Wkrótce dostępna będzie także wersja sterownika do podajnika tłokowego, cena brutto będzie wynosić ok. 750zł (do ceny dochodzą czujniki krańcowe pozycjonujące tłok).

Zastosowanie sterownika Ognik Plus PiD w kotłach retortowych oraz tłokowych daje następujące korzyści:

  • niższe nawet o 30-40% spalanie
  • stałą, stabilną temperaturę wody zasilającej oraz spalin
  • nie trzeba już ustawiać czasu pracy podajnika, czasu przerwy podajnika, mocy dmuchawy, przedmuchów - wszystko to dobierane jest automatycznie dzięki algorytmowi PiD
  • czyste spalanie przez cały okres pracy kotła, brak osadzania substancji lepkich na ściankach wymiennika, wysuszenie kotła. Wszystko to ma wpływ na dłuższą żywotność kotła. Stabilna temperatura spalin i odpowiedni dobór powietrza przedłuża także żywotność deflektorów żeliwnych bądź ceramicznych.
  • na ściankach płaszczy wodnych nie skrapla się woda
  • sterownik posiada obsługę drugiej pompy ładującej zasobnik CWU (bojler)
  • sterownik posiada wyjście na zastosowanie panelu pokojowego
  • zmiana opału nie wymaga ingerencji w ustawienia sterownika, właściwej pracy z nowym opałem sterownik uczy się samodzielnie.

Sterownik Ognik Plus z algorytmem PiD stosujemy jako opcję w naszych kotłach retortowych od października 2007, sterownik Płomyk PiD są elementem wyposażenia opcjonalnego również od października 2007. Model Ognik Plus PiD do tłoka jest natomiast dopracowywany od listopada, nie jest jeszcze jednak w sprzedaży, cały czas trwają prace nad oprogramowaniem dla konstrukcji tłokowej. Informacja o wersji do tłoka jest aktualna na dzień 31.01.2008.

Zachęcamy do korzystania z najnowszych rozwiązań.

Informacja prasowa dostarczona przez:

mgr Jarosław Orłowski

PPHU SEKOM-Łucki
Producent Kotłów C.O.
Rok założenia 1973

Kowalew, ul.24 Stycznia 10
63-300 Pleszew 1

tel/fax (062) 742-72-70
e-mail:
[email protected]
http://www.sekom-pleszew.com.pl

Wasze komentarze:

Autor(ka): Buli
Data nadesłania:
  13.03.2008 19:04
Nareszcie coś dla ludzi! Prosta obsługa oraz oszczędności, przy okazji jeszcze modna EKOLOGIA!
Autor(ka): pluto
Data nadesłania:
  21.09.2008 13:05
Witam, mam sterownik Ognik Plus PID z oprogramowaniem 7,9 i mój piec nigdy nie osiągnął temperatury większej niż 40 stopni i w domu jest zimno. Całe szczęście ze udało mi się zdobyć kody wyłączające algorytm PID i mogę powrócić do manualnego ustawienia pieca. Dodam że mam piec firmy DTO-Pleszew 25kw. Pozdrawiam
Autor(ka): Sasza
Data nadesłania:
  04.10.2008 19:19
Do pluto: to masz coś nie w porządku z piecem albo z opałem. Ja używam tego sterownika i uważam, że jest rewelacyjny. Wystarczy, że węgiel zacznie się palić - mogę zamknąć piec i iść sobie. Sterwnik sam doprowadza piec do ustawionej temperatury (bez efektu pocenia - wzrost temperatury jest powolny i ciągły) i bez probleu utrzymuje ją przez cały czas.
Autor(ka): koko
Data nadesłania:
  31.10.2008 22:09
Ja również posiadam ognika plus. Jaką temperaturę sobie nastawię taką mam na piecu. Ustawiam i mogę spokojnie za kilka dni przyjść do pieca. Gorąco polecam!!
Autor(ka): dodek
Data nadesłania:
  15.11.2008 16:53
witam od dwoch tygodni uzywam sterownika ognik pid plus oraz pieca biedaly z pleszewa mam problem z jego ustawieniem w piecu zbiera sie mnustwo sadzy oraz piec niespala opalu i powstaje szlaka zgrzane brylki eko-groszku czy moze mi ktos pomodz pozdrawiam
Autor(ka): marek
Data nadesłania:
  21.12.2008 22:57
witam,potrzebuje instrukcje obslugi,OGNIKA,moj piec wylaczy sie przy 30stopniach
Autor(ka): leo
Data nadesłania:
  06.01.2009 14:49
`równie i ja posiadam ten sterownik. Na poczatku prze dobry tydzień po zasypaniu ktła nie musiałem zaglądać do popielnika-paliłem groszkiem, nastepnie zachaciało mi sie oszczednosci i zacząłem palić miałem. Od tego czasu cos sie poprzestawiało i piec nie dopała groszku-robia się skwarki niedopalonego paliwa. Prośba o pomoc.
Autor(ka): Krowkins
Data nadesłania:
  07.03.2009 11:49
od pazdziernika 2008 uzywam pieca HEF 25kW z ster. Ognik PID plus. Od początku mam problemy z niedopalonym ekogroszkiem i w porównaniu z sterownikiem o stałych nastawach obserwuję wieksze zuzycie ekogroszku o najwyzszym wsp.kal 28.Wlasnie czekam na serwis i aktualizacje oprogramowania - ciekawe co wymysla.Moje rady - otwarta na max przepustnica wentylatora, którego obroty są regulowane przez PID i ustawienie temp na piecu min 55
Autor(ka): czarek
Data nadesłania:
  18.03.2009 22:17
Mam piec 17KW z sterownikiem i
nadmuchem oraz pompą. proszę o informację co się stanie,kiedy zasypię piec "na pełno"- wychodzę z domu i gaśnie światło.
Autor(ka): waldi
Data nadesłania:
  12.07.2009 21:42
bzdura oszczednosc paliwa a gdzie energia przeciesz dmuchawa ciagnie caly czas
Autor(ka): Miki
Data nadesłania:
  01.08.2009 23:15
Przy tego typu sterownikach najważniejsze jest paliwo, najlepiej kupić nie wielką ilość i przetestować. Nie warto kupować taniego, bo są problemy ze spalaniem i z ustawianiem pieca. Wiem z własnego doświadczenia, przy złym paliwie spędziłem przy piecu kilka nocek, jeżeli nie przerusztowałem paleniska, to robiła się czapa i gasło. Jak zostaje żużel to znaczy, że węgiel jest zły, powinien być tylko pył popiołu.
Autor(ka): beteen
Data nadesłania:
  18.08.2009 08:15
drodzy forumowicze urzywajac sterownika z algorytmem PID osłona regulacyjna dmuchawy powinna byc zdjęta!!! to sterownik reguluje moc dmuchawy a nie my!!!
komentarz autora miki jest jak najbardziej trafny trzeba miec odpowienie paliwo. wegiel o niskiej kalorycznosci nie pozwoli na uzyskanie optymalnej temperatury, sterownik bedzie pracowal na wyzszej mocy kotla przez co bedzie "przepalal" wegiel tzn. bedzie sie tworzyl zuzel.
ps. odnosnie urzytkownikow kotlow pleszewskich te kotly nie sa zadnym synonimem jakosci. w pleszewie jest cos kolo 100 producentow kotlow ;/ sic
Autor(ka): Leon
Data nadesłania:
  25.08.2009 12:41
mam 2 pytania czy w piecu z górnem spalaniem można stosować sterownik PID.Mam zamiar zainstalować viadrusa U24 z dolnem spalaniem tam temp.spalin docodzi do 280st.
czy ten kocioł może pracować
ze sterownikiem PID.
Autor(ka): arek125
Data nadesłania:
  03.09.2009 15:35
mam pytanie nie bardzo sie na tym znam mam piec na eko-groszek z podwojnm rusztem i gdy pale groszkiem wszystko jest ok sterownik sam podaje paliwo załacza pompe i dmuchawe w momncie gdy pale drzewem na dodatkowym ruszcie musze właczyc pompe sam na "stałe". jak zrobic aby pompa po osiagnieciu temp. jak i jej spadku sama sie właczała i wyłaczała. Cy da cos zamontowanie dodatkowego sterownika z czujnikiem montowanym na rurze
Autor(ka): kabi74
Data nadesłania:
  11.09.2009 09:37
Mamy nowy piec HEF EKO MAT 18KW z zainstalowanym sterownikiem Ognik PLUS PID. Niestety jest problem z rozpaleniem pieca jak i utrzymaniem żądanej temperatury. Nie jest to kwestia opału, bo testujemy już trzeci (sprawdzony przez znajomych) ekogroszek.
Piec dochodzi po godzinie do zadanej temp. 55 st. po czym po kilku godzinach nastepuje wygaszenie i komunikat "BRak opału"
Ciąg kominowy sprawdzony - OK.
Doczytalismy sie w książce serwisowej naszego pieca , że początkowy czas odliczania został ustawiony na 45 s. i to może być problem, bo jak czytalam we wczesniejszych postach zalecane jest 35-40 s.
Mam pytanie, czy ktos dysponuje kodami serwisowymi do sl.27 ? Podawane do wczesniejszych wersji na forach nie dzialaja... (byc moze producent zmienił w miedzyczasie) Ustalilam, ze wejscie do kodów serwisowych jest przez przytrzymania przycisku "-" anie + jak to było wcześniej, Bardzo proszę o pomoc, zima nadciąga i może być problem..

Pozdrawiam
K.
Autor(ka): elmo
Data nadesłania:
  10.10.2009 10:38
potrezbuje instrukcji ognika
Autor(ka): solac
Data nadesłania:
  15.10.2009 22:46
Witam mam piec na eco groszek z podajnikiem tłokowym i sterownik Ognik Plus , czy istnieje możliwość zainstalowania zewnętrznego sygnału alarmowego,kotłownie mam w oddzielnym budynku i sygnału zamontowanego w sterowniku nie słychać. Pozdrawiam.
Autor(ka): axert
Data nadesłania:
  12.11.2009 21:22
proszę o opis na trmat Sterowniki PID dla kotłów gazowych jednofunkcyjnych z zamkniętom komorom spalania
Autor(ka): Emon
Data nadesłania:
  17.11.2009 22:39
witam mam problem... czy w tym sterowniku istnieje mozliwosc zmniejszenia dostarczanego paliwa???? tzn czy mozna zmniejszyc czas podawania eco goszku? bo teraz on wynosi ok 15 sek i wysypuje mi sie:( prosze o pomoc bo tym nie idzie palic!!!
Autor(ka): pomocnik
Data nadesłania:
  28.11.2009 16:25
oczywiście istnieje możliwość zmniejszenia podawania. można zmniejszyć czas podawania i najlepiej wtedy wydłużyć czas pauzy między podaniami najlepiej sprawdza się czas łączny 60 sek.np czas podawania 12sek. to czas pauzy między podaniami 48sek.Przy każdej zmianie opału trzeba to regulować
Autor(ka): Bruno
Data nadesłania:
  26.12.2009 18:24
witam .posiadam w uzytkowaniu sterownik :PŁOMYK:JEST OK .ostatnio zauwazam ze po osiagnięciu zadanej temperaturu włącza sie na chwilę....przystaje by znów włączyć sie ...jakby "pływał" czy ma ktos podobne doświadczenie? poza tym przedmuchy i praca w normie
Autor(ka): ELA
Data nadesłania:
  18.01.2010 18:59
kupiłem piec 25 kw na mił,sterownik Płomyk uruchamia turbinę oraz pąpę o ile pąpę załącza i wyłącza prawidłowo to nawiew powietrza sam się wyłącza zanim piec osiągnie zadaną temperaturę.Efekt jest taki-w niedzielę rano rozpaliłem ogień i wyjechałem po powrocie w domu zimno. W ciągu dnia wyłączy sie 4-7 razy po wyświetlaczu biegają bezładnie kreseczki.Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to że monter po złożeniu reklamacji wymienił sterownik na inny egzemplarz,ten nowy robi to samo . Chyba już trzeciego PŁOMYKA nie chcę.
Autor(ka): panda1
Data nadesłania:
  12.02.2010 09:01
jestem laikiem w instrukcji sterownika OGNIK plus, a sytuacja mnie zmusiła do opieki się piecem na eko-groszek. Czy ktoś módłby mi podać co oznaczają poszczególne ikony na wyświetlaczu i jakie powinny być ich parametry, bo po kilku godzinach pracy(szczególnie w nocy gdy nie mam kontroli)piec mi wygasa? Błagam o pomoc!!!!!
Autor(ka): rycho1234
Data nadesłania:
  06.08.2010 13:44
mam prośbę w związku z wyborem pieca (o pow. użytkowej ok 160m, wys 3,0,żeberka żeliwne starego typu, ocieplenie ścian zewnętrznych kart-gips+wełnamin od wewnątrz), dotychczas piec zasypowy 2,0mkwadrat., jak to przełożyć na ilośc Kw w piecu z podajnikiem ślimakowym i co ma znaczyć minimalna temp wody na powrocie np. 50stC jak mi do ogrzania (przy grawitacji i OstC na zewnątrz) wystarczało temp wody na piecu 45stC to na powrocie było najwyżej 40. Niepotrzebna mi taka temperatura a nie mam możliwości ani potrzeby zakręcania kaloryferów. Jesienią chciałbym mieć w kaloryferach okresowo np.40stC w nocy i np. 30stC w dzień. Czy to możliwe przy sterowniku ecoal i co lepiej kupić 15kw czy 24kw(który ma zakres 18-30!) jak nie ma 20kw i czy to znaczy,że 12 kw nie ustawię?, jestem w kropce...
Autor(ka): diablo
Data nadesłania:
  05.11.2010 20:43
witam mam problem ze sterownikiem płomyk 2 załacza mi obieg wody na grzejnikach dopiero przy 50st a powinien przy 35st dodam że wymieniałem tranzystor BTB08 CZY da się to naprawić
Autor(ka): tomialex
Data nadesłania:
  22.11.2010 20:55
Witam mam sterownik OGNIK PLUS PID 2 i nie potrafię wydłuzyc pałzy podajnika pomiędzy podawaniami. Czas podawania zmniejszyłem do 6s ale to w dalszym ciągu za duzo bo podajnik za wcześnie sie załacza i w sumie nie mam pojecia jak wydluzyc palzę. Mam ustawiona temperaturę kotła 55 stopni a dmuchawę na 20. Piec spala mi worek eko groszku na dzień wiec nie widze w tym zadnej oszczędności bo zmieniłem z gazowego i koszty sa podobne a to tego chodze uwalony jak górnik ... Pozdrawiam i dziekuję za pomoc jesli ktos wie jak ustawic pauze bo moja instrukcja nie zawiera takich informacji.
Autor(ka): nowa
Data nadesłania:
  28.11.2010 18:58
Mam podobny problem jak kabi 74. taki sam piec i sterownik. Podajnik pelny a na wyswietlaczu pokazuje sie komunikat brak opalu. Taka sytuacja poprzedzona jest brakiem wzrostu temperatury przez godzine. Ale dlaczego temperatura zatrzymuje sie? Ostatnio taka sytuacja miala miejsce gdy odkrecilismy dwa dodatkowe grzejniki, nastapij doplyw zimnej wody temperatura spadla, ale to oczywiscie normalne tyle ze pozniej juz nie podniosla sie... Dwa razy w ubieglym roku "brak opalu" nastapilo calkiem bez przyczyny, podczas stalej pracy bez zadnych zmian.Czy ktos z panstwa wie co moze byc przyczyna?
Autor(ka): mgr.inz.palacz 1 stopnia
Data nadesłania:
  12.12.2010 23:02
Częstą przyczyną informacji w moim przypadku był zły groszek z miałem który zawieszał się w zbiorniku i wówczas podajnik chodził na sucho , w rezultacie sterownik podał informacje Brak opału.
Autor(ka): ALARM:01
Data nadesłania:
  22.12.2010 01:08
W sterownikach producenci ustawiają Alarm braku paliwa, aktywowany jest na kilka sposobów. jednym z nich jest spadek temperatury kotła o kilka stopni od temperatury zadanej który utrzymuje się przez zadany czas. Najprostszym rozwiązaniem problemu wyłączania się pieca jest wyłączyć alarm w ustawieniach sterownika.
Autor(ka): Arkadiusz 1
Data nadesłania:
  18.01.2011 01:03
160m2 i piec 25 kW, Pid Plus i Brucer II generacji.
Mam podobny problem z Pid Plus II.Piec nie przepala mi w całości ekogroszku "Pieklorza"(29Mj)- połowa jest nie spalona a raczej skoksowana i przesypuje się z palnika Brucer II do szuflady na popiół.Doszło do tego ze na dobę wychodzi mi 2,5 worka tj. 50 kg, i codziennie pełna szuflada koksu zmieszanego z popiołem. Pomóżcie- potrzebuje instrukcji serwisowej z kodami- muszę zmniejszyć ilość podawanego ekogroszku.
Autor(ka): tika4
Data nadesłania:
  27.10.2011 17:07
ogniki plus często się psują jak nie sterowanie podajnika to dmuchawa
Autor(ka): bolo
Data nadesłania:
  29.12.2011 22:15
Mam problem z podajnikiem włącza sie alarm 2 i piec przestaje pracowac mysle ze wysiadł ognik plus bo gdy odłaczyłem wszystkie kable to alarm sie załancza a nie powinien
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

W nowoczesnych kotłach centralnego ogrzewania na paliwa sta... » ...więcej
Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe

Planując zakup kotła do CO, należy zdecydować, jakie paliwo będzie spalane, a następnie dob... » ...więcej

Kotły żeliwne na paliwa stałe

Pod względem konstrukcyjnym kotły na paliwa stałe można ... » ...więcej

Najprostsze kotły na paliwa stałe

Najbardziej zaawansowane technicznie kotły co, na paliwa st... » ...więcej

Konserwacja kotła na paliwa stałe

W czasie bieżącej eksploatacji kotła na paliwa stałe nas... » ...więcej
Kotłownia dla kotła na paliwa stałe

Kotłownia dla kotła na paliwa stałe

Warunki, jakie powinna spełniać kotłownia, w której b... » ...więcej
Dobór mocy kotła na paliwa stałe

Dobór mocy kotła na paliwa stałe

Odpowiednio dobrany pod względem mocy kocioł na paliwa ... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia