W instalacjach grzewczych, w których obieg wody jest wymuszony przez pompę cyrkulacyjną, montowany jest zawór różnicowy. Zabezpiecza on pompę cyrkulacyjną, a także kocioł przed nadmiernym wzrostem temperatury, a tym samym ciśnienia w układzie. Umożliwia prawidłową, grawitacyjną pracę układu grzewczego, gdy przestanie działać pompa cyrkulacyjna.
Zakłócenia w pracy pompy
Podczas pracy pompy cyrkulacyjnej ruch wody w układzie grzewczym odbywa się w sposób wymuszony. Jednak mogą wystąpić sytuacje, kiedy jej praca jest niemożliwa np. przerwa w dostawie energii elektrycznej lub awaria pompy. W takim przypadku odbiór ciepła z kotła grzewczego jest utrudniony. Może nastąpić jego przegrzanie lub uszkodzenie. Jest to sytuacja niebezpieczna, szczególnie w instalacjach z kotłem na paliwa stałe.
Jak działa zawór różnicowy
Zawór różnicowy podczas pracy pompy cyrkulacyjnej jest zamknięty. W ten sposób wymusza właściwy kierunek przepływu wody w układzie, tym samym zabezpiecza kocioł co oraz pompę cyrkulacyjną przed nadmierną temperaturą, co mogło by skutkować uszkodzeniem tych urządzeń.
Gdy pompa przestaje pracować, zanika wymuszony obieg wody, zawór samoczynnie otwiera się i woda krąży na zasadzie grawitacji, omijając pompę. Elementem “zamykającym – otwierającym” zaworu różnicowego może być kula wykonana np. z tworzywa. Oczywiście, aby cały układ pracował grawitacyjnie muszą być spełnione określone warunki np. odpowiednie średnice rur.
Montaż zaworu różnicowego
W układzie grzewczym co zawór różnicowy może być zainstalowany na wyjściu z kotła lub wejściu do kotła, w pozycji zarówno poziomej, jak i pionowej. Ważne jednak jest, aby strzałka znajdująca się na korpusie zaworu, pokrywała się z kierunkiem przepływu wody w instalacji.
W handlu dostępne są gotowe zestawy z zaworem różnicowym, wyposażone w zawory odcinające, filtr oraz śrubunki do montażu pompy cyrkulacyjnej. Zestaw dobiera się w zależności od średnic rur zastosowanych w instalacji.
Autor(ka): efendi1971Data nadesłania: 10.11.2010 23:10
czy zamiast zaworu czterodrogowego mozna zalorzyc bajbas pomiedzy zasilaniem apowrotem z zaworem regulacyjnym
Autor(ka): tolekData nadesłania: 02.12.2010 19:26
najpierw trzeba zrobic instalacije zeby grzała grawidacyjnie apotem zakładac zawór róznicowy
Autor(ka): krys
Data nadesłania:
16.02.2011 19:08
pomyslcie , po co ten zawor,co on nam daje, tylko przeszkadza, i nic nie zabezpiecza...
Autor(ka): robo
Data nadesłania:
18.03.2011 08:24
Kolego widzę, że nie zastanawiają cię okresy przejściowe i zbyt niska temperatura na kotle.
Autor(ka): Michu
Data nadesłania:
03.04.2011 22:36
Jeśli zaworem 4-dr. regulujemy temperaturę powrotu zimnej wody do kotła to pompa powinna być między kotłem a zaworem 4-dr. inaczej woda będzie się co chwile gotowała. Miałem tak jak na obrazku ale musiałem przerobić bo nie dało się palić w kotle. Jak się gotowało to musiałem wybierać żar z kotła. Nic przyjemnego.
Autor(ka): MartinData nadesłania: 04.07.2011 08:01
Miałem tak jak piszesz Michu, pompa była umieszczona między zaworem w moim wypadku 3-drożnym a piecem. Zawór nie spełniał swojej roli i musiał być ciągle w pozycji zamknięty dla powrotu bo pompa zamiast pompować wodę do instalacji pompowała do kotła i woda się zagotowywała! Wnioskuję z tego że taka praca pompy może być odbierana jako normalna a napewno nią nie jest!
Autor(ka): ROB
Data nadesłania:
30.08.2011 17:02
Od roku w instalacji CO mam zamontowany zawór 4-drogowy, tak jak na rysunku powyżej i nie zdarzyło się, aby doszło do zagotowania wody w kotle. Maksymalna temperatura na kotle to 85 ⁰C, a zaworem można podnieść temperaturę kotła gdy jest za niska lub obniżyć temperaturę wyjściową na grzejniki.
Autor(ka): DarekData nadesłania: 17.10.2011 08:09
Mam identyczny układ... Do 70C na wyjściu kotła wszystko działa idealnie. Powyżej (gdy pojawiają się pierwsze pęcherzyki pary) pompa przestaje pompować wodę do grzejników i woda gotuje się.
Autor(ka): HydropanData nadesłania: 16.12.2011 21:28
Dajcie pracować prawdziwym fahowcom a nie samozwańczym hydraulikom co coś widzieli i nawet robili ale tak jak niektórzy kierowcy robią instalacje na pamięć bez zerknięcia w projekt nie mówiąc o przeróbkach starych instalacji, które mażna porównać do modernizacji naszego flagowego pojazdu poloneza do którego dodano silnik rovera a potem chamulce Lukasa i co z tego wyszło wielkie G.Często i gęsto bywa, że to inwestor który naczyta się w internecie bądz też nasłucha się innych pseudo opini od pseudo hydraulików.Trzeba zrozumieć jedno że każda instalacja jest inna i potrzebuje indywidualnego i fachowego podejścia ,ale niestety często sami inwestoży nie są przygotowani finansowo do takiej poważnej inwestycji jaką jest centralne ogrzewanie co zatym idzie CWU.a potem mają pretensje. żenada.