www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Podajnik paliwa - prawidłowa eksploatacja

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-09-13

Podajniki paliwa w kotłach retortowych, zarówno na ekogroszek jak również pelet i zboże wymagają szczególnego traktowania. Jest to element, który w czasie eksploatacji może ulec awarii, której skutki mogą okazać się kosztowne. Poniżej przedstawimy, jakie mogą być przyczyny blokowania się podajnika oraz jak ich uniknąć.

Granulacja paliwa

Zespół podajnika Zespół podajnika paliwa

Jakość paliwa, a głównie jego granulacja zdecydowanie jest najczęstszą przyczyną blokowania się podajnika. Dla prawidłowej pracy podajnika niezbędna jest zalecana przez producenta kotła granulacja węgla. Nie można stosować węgla grubszego, niż zalecany. Zerwanie elementu zabezpieczającego tzn. zawleczki lub innego zabezpieczenia jest najmniejszą z możliwych konsekwencji takiego postępowania.

Zanieczyszczenie paliwa

Podczas załadunku paliwa do zasobnika, należy zwrócić uwagę na to, czy nie ma tam kawałków metalu, drutu lub innych rzeczy, które mogą zatrzymać pracę ślimaka.

Nie powinno się ładować paliwa mokrego, ponieważ wilgoć powoduje korozję, która negatywnie wpływa na metalowe elementy podajnika.

Z tego samego powodu po zakończeniu sezonu grzewczego bezwzględnie powinno się opróżnić zasobnik i podajnik z paliwa.

Do kotłów retortowych należy stosować paliwo o określonych parametrach, między innymi o wilgotności do 20% oraz niskim spiekaniu. Słabe parametry paliwa i wilgoć są przyczyną powstawania spieków, które mogą doprowadzić do zablokowania retorty i podajnika ślimakowego.

Element zabezpieczający

Zawleczka podajnika Zawleczka podajnika

Jako element zabezpieczający silnik elektryczny przed przegrzaniem oraz przekładnię oraz elementy podajnika przed zniszczeniem mechanicznym stosuje się zawleczki, kołki, kliny lub śruby.

Ponieważ, elementy te wymagają wymiany, aby nadal spełniały swoje zadanie należy stosować oryginalne, najlepiej zakupione u producenta kotła.

Pelet

Również pelet powinien mieć odpowiednią jakość, a w tym wypadku twardość. Zbyt miękki będzie mielony, a to spowoduje zablokowanie podajnika.

W tym paliwie mogą również znajdować się zanieczyszczenia powodujące blokowanie ślimaka.

Wasze komentarze:

Autor(ka): Andrzej
Data nadesłania:
  16.11.2007 18:52
No tak ale czy można zastosować sprzęgło, które zamiast zerwać ślimaka lub zawleczkę, może sie cofnąć i wyłączyć styk krańcowy a tym samym zasygnalizować usterkę.Przecież w naszych realiach trudno kontrolować każdą garść opału aby nie dostały się inne zanieczyszczenia.
Autor(ka): Zylu
Data nadesłania:
  16.06.2008 19:08
Do ślimaka nie ma styków krańcowych, nie wolno też cofać ślimaka - groźba zapłonu paliwa w koszu i jeszcze większego uszkodzenia podajnika. Styk krańcowy jest w tłokach i tam niektórzy producenci stosują cofanie. Generalnie cofanie nie jest zalecane, doprowadzić może do uszkodzenia silnika. Silnik w momencie rozruchu pobiera moc razy3, częste zmiany kierunku mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Tańsze są kołki, zawleczki czy dla tłoka zabezpieczenia elektroniczne przeciążenia.
Autor(ka): DARAS
Data nadesłania:
  02.12.2008 14:58
ja mam duży problem ze zrywaniem zawleczek czasem pękają jedna po drugiej,nikt nie będzie sprawdzał każdego ekogroszku.Piec potrafi sie wyłączyć w każdej chwili mam go od paru miesięcy i jestem niezadowolony z pieca z podajnikiem
Autor(ka): rs80
Data nadesłania:
  03.12.2008 15:15
problemem zrywania sie zawleczek może być wypalenie się bąć uszkodzenie ślimaka,dotyczy podajników ślimakowych
Autor(ka): Bartez
Data nadesłania:
  02.01.2009 13:42
Problem ze zrywaniem zawleczki polega na tym, że zawleczki, które można kupić w sklepach nie trzymają parametrów wymaganych przez producentów kotłów. Np. zawleczka, która wg zapewnień sprzedawcy ma średnicę 5mm po sprawdzeniu suwmiarką faktycznie ma 4mm. Jakości użytego materiału nie jestem w stanie sprawdzić.
Ja znalazłem w garażu kilkanaście zawleczek wyprodukowanych jeszcze w PRL. O dziwo po zastosowaniu jednej z nich problem zrywania się skończył.
Autor(ka): pipi
Data nadesłania:
  25.01.2010 23:49
Zastosowanie mocniejszej zawleczki może chwilowo rozwiązać problem zrywania, ale może spowodować spalenie silnika, bo silna zawleczka nie chroni go przed przeciąźeniem. To tak jak naprawianie bezpiecznika drutem. Coś za coś.
Autor(ka): DUGI
Data nadesłania:
  06.02.2010 15:47
A ja nie mogę uzyskać takiego spalania jak na filmie. Z groszku który się spali nie ma pyłu popiołu ale jest szlaka która wygląda na niedopaloną. jak zmienię parametry żeby zadziej podawało paliwo albo krócej, to albo ogień zapada się w duł albo piec nie może podbić sobie temperatury.Z zawleczką nie mam problemu.Raz mi coś przyblokowało ślimak i zawleczka się nie zerwała i silnik tez się nie spalił:)
Autor(ka): olek
Data nadesłania:
  23.02.2010 15:27
zalorzylem krarzek zplaskownika 3 cm wys. i sie dopala
Autor(ka): as
Data nadesłania:
  12.03.2010 21:04
mozesz powiedziec o co chodzi z tym krążkiem 3 centymetrowym ?
Autor(ka): Bolek
Data nadesłania:
  04.11.2010 19:44
Ja mam problem innego typu. Otóż ukrecił sie slimak w kolanie retorty(nie wiem czy prawidłowo nazwałem tą część)Zadzwoniłem do serwisu i powiedziano mi ze to moja wina gdyż niedopilnowałem żaru w palenisku a ten cofnął sie do kolana i slimak pod wpływem żaru ukrecił się. Piec był na gwarancji ale oczywiście gwarancja tego nie obejmuje - koszt ok 400zł. Gdybym chcial popatrzec sobie jak sie pali w piecu to kupiłbym Grzybka na trociny a nie piec za ponad 8000 tys. !!!!
Autor(ka): Wojciech
Data nadesłania:
  23.11.2010 13:20
Witam
Moja zawleczka też poszła (scieło ją) po wyciagnieciu slimaka i wyczyszczeniu rury nie znalazłem zadnych zanieczyszczeń które mogły by to spowodować. Byćmoże zmeczenie materiału lub zbyt duza granulacja.
Autor(ka): jaca49
Data nadesłania:
  29.11.2010 19:06
Ja mam inny problem. Eksploatuję piec Elektromet 3 rok i już dwa razy musiałem wymienić ślimak. Końcówka ślimaka topi się i nie może podawać węgla. Używam tylko dobrego testowanego węgla. Co może być przyczyną?
Autor(ka): lolek
Data nadesłania:
  18.05.2011 21:01
Mi również ukręił się ślimak w kolanie retorty po 6 mcach. Też nie chcą naprawić tego na gwarancji. Myśę, że spotkamy się w sądzie. Bolka porszę o kontakt [email protected]
Autor(ka): zaleczka
Data nadesłania:
  02.12.2011 13:21
od miesiaca mamy piec 19kw z Pleszewa ?7500 z montazem/Juz dzs wiemy ,ze popelnilismy duzy blad.Zawleczka zerwala sie juz cztery razy.Grosze kupujemy w workach po 800zl.Wnetrze pieca jest ciagle oblozone gruba warstwa sadzy.W kotlowni kurz.
Autor(ka): mlody
Data nadesłania:
  11.12.2012 22:45
U mnie za zawleczke robi sruba m5 w klasie 8,8. Zrywa sie czasami nawet co 10min. Testowane 5 rodzajow groszku, wymienione pol pieca w ramach gwarancji i dalej to samo. Jedyne automaty w tym piecu to tesciu i ja kiedy sprawdzamy co godzine czy jeszcze dziala i wymieniamy te srube...
Autor(ka): prowajder
Data nadesłania:
  29.12.2013 16:03
Witam, mam identyczny problem jak "młody" ciągle ścina mi zawleczkę i już sam nie wiem co robić ... groszek oczywiście w orginalnych opakowaniach do 25mm masakra
Autor(ka): Krzysztof
Data nadesłania:
  13.01.2015 13:41
Tez miałem problem częstego ścinania zawleczki. Leciały jedna po drugiej. Przyczyna było to, że nie dokręcałem nakrętki zabezpieczającej na śrubę- zrywkę. śruba wykonana z twardego metalu przy starcie podajnika ulega wygięciom, powstają mikropęknięcia i śruba szybko jest ścinana.
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły

Podajniki paliwa w kotłach na pellet

Sposób podawania paliwa do kotłów na paliwa stałe, decyd... » ...więcej
Podajniki paliwa w kotłach na ekogroszek

Podajniki paliwa w kotłach na ekogroszek

Jednym z najważniejszych elementów kotła na ekogroszek je... » ...więcej
Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe

Planując zakup kotła do CO, należy zdecydować, jakie paliwo będzie spalane, a następnie dob... » ...więcej

Paliwa gazowe i płynne do ogrzewania

Używanie paliw gazowych i płynnych do celów grzewczych... » ...więcej

Konserwacja kotła na paliwa stałe

W czasie bieżącej eksploatacji kotła na paliwa stałe nas... » ...więcej
Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

Wentylatory do kotłów na paliwa stałe

W nowoczesnych kotłach centralnego ogrzewania na paliwa sta... » ...więcej

Najprostsze kotły na paliwa stałe

Najbardziej zaawansowane technicznie kotły co, na paliwa st... » ...więcej

Kotły żeliwne na paliwa stałe

Pod względem konstrukcyjnym kotły na paliwa stałe można ... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia