www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Czterodrożne zawory mieszające

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-05-08

Zawór mieszający to urządzenie, które służy do regulacji temperatury czynnika grzewczego, czyli płynu w układzie centralnego ogrzewania oraz centralnej wody użytkowej (w zależności od potrzeb układu). Prawidłowe działanie takich zaworów gwarantuje dłuższą żywotność kotła. Poniżej omówimy zasadę działania i zalety zaworów czterodrożnych.

Zawór czterodrożny Zawór czterodrożny

Zawory mieszające zalecane są do montażu w układach z pompami cyrkulacyjnymi. Ponadto umożliwiają włączenie w obieg centralnego ogrzewania podgrzewacza ciepłej wody użytkowej. Stosuje się je głównie w układach z kotłami na paliwo stałe ładowanych ręcznie oraz automatycznie.

Do zaworu podłączone są przewody zasilające układ grzewczy (gorąca woda) oraz przewody powrotne (woda schłodzona).

W korpusie zaworu czterodrożnego znajduje się regulator, którym użytkownik odpowiednio ustawiając jego położenie reguluje stosunek (ilość) wody gorącej wypływającej z kotła centralnego ogrzewania zasilającej układ CO i ostudzonej wody powrotnej wpływającej do kotła.

We wnętrzu zaworu następuje wymieszanie wody gorącej oraz schłodzonej wody powrotnej, przez co następuje podwyższenie temperatury wody powracającej do kotła. W ten sposób przeciwdziała się niskotemperaturowej korozji kotła.

Ponadto poprzez podwyższenie temperatury powrotu uzyskuje się lepszy efekt podgrzewania ciepłej wody użytkowej w podgrzewaczu włączonym w obieg co.

Dodatkowymi zaletami stosowania zaworów czterodrożnych jest płynna regulacja temperatury czynnika grzewczego w układzie oraz równomierny rozkład temperatur dla wszystkich grzejników w tym układzie.

Wasze komentarze:

Autor(ka): andrzej
Data nadesłania:
  12.01.2009 07:14
Witam. Nie rozunie dzialania zaworu czterodrożnego, na piecu mam 50 to woda w cuw moge miec 60 stopni proszę o schemat podlączenia i zasade dzialania. Pozdrawiam.
Autor(ka): MiastoTG
Data nadesłania:
  31.05.2009 15:45
Jeżeli bedziesz miał na piecu 50 to woda cwu tez będzie miała 50.Nigdy nie bedziesz miał wyższej temperatury w instalacji niż na piecu.Popzdrawiam.
Autor(ka): a
Data nadesłania:
  09.09.2009 19:01
to zależy od jakości użytego termometru hihi
Autor(ka): walter
Data nadesłania:
  06.02.2010 01:25
potrzebny mi jest sterownik do zaworu czterodrożnego
Autor(ka): Lolek
Data nadesłania:
  18.03.2010 12:13
do takiego jak na zdjęciu wystarczy sprawna ręka ;-)
Autor(ka): Ange44
Data nadesłania:
  27.10.2010 23:45
Mój instalator nie założył mi tego zaworu, twierdząc ,że ograniczy to znacznie przepływ wody a nie ma istotnego znaczenia . Mam piec 17 KW w rodmu rodzinnym oraz do tego bojler 140 l. Sam ie wiem czy się o ten zawór dobijać czy nie?
Poszę o pomoc.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  31.10.2010 21:21
napewno nie ogranicza przeplywu wody tylko nie wie jak to zrobic a jest to kozystne dla pieca i c.w.u
Autor(ka): jacekk
Data nadesłania:
  14.11.2010 19:08
Jest bardzo potrzebny do tego gdy chcesz mieć niżsą temperaturę w grzejnikach niż na piecu.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  16.12.2010 11:43
cwu 45 c.o 55 reguluje przepływ wody co. przy zamontowaniu reg.auut. przy osiągnięciu zadanej tem.zmniejsza przepływ dla danego obiegu
Autor(ka): seed75
Data nadesłania:
  02.01.2011 18:12
witam czytam od jakiegoś czasu te informacje co do zaworu czterodrożnego i nie widzę kożyści płynących z zamontowania tegoż.proszę o podsunięcie mi jakichś postów w których doczytać by się można jakie zamontowanie go daje efekty, dziękuję
Autor(ka): kolo
Data nadesłania:
  06.01.2011 18:05
wlasnie ze ogranicza przepływ wody, oczywiscie w przypadku jak u mnie - sterowanie automatem ze sterownika kotla - zaworem 4d. zawor otwira sie kiedy chce sterownik a czasami nie chce no i co?
Autor(ka): Misiek
Data nadesłania:
  11.01.2011 10:55
Ogólnie idea stosowania zaworów czterdrogowych jest tak ze ma spełnić dwie funkcje.Jedna z nich to ochrona kotła przed zimnym powrotem i co za tym idzie zabezpieczenie kotła przed "rosieniem" czyli skraplaniem się .Jest to grożne zjawisko które w sposób znaczący potrafi ograniczyć żywotność kotła.Drugim zadaniem zaworu czterodrogowego jest stworzenie lepszych warunków pracy dla kotła węglowego.Piece na paliwo stałe są z natury kotłami wysokotemperaturowe.To że sterownik pieca pozwala na prace na poziomie 45-5o stopni nie oznacza ze piec ma dobre warunki do pracy.Pojawiają sie problemy z spalaniem ,osadzaniem substancji smolistych i dużych ilości sadzy.Zawór czterdrogowy pozwala na podniesienie temperatury własnej kotła i zabezpieczeniem instalacji przed "wypuszceniem" wody bardziej gorącej niż jest potrzebna.Dodatkowo jeśli posiadamy piec z sterownikiem obsługującym napęd elektryczny takiego zaworu w połaczeniu z sterownikiem pokojowym można uzyskać duże oszczędności na opale .Często powstaje wtedy sytuacja ze kocioł uterzymuje temperature własną kotła na zadanej wysokości a zawór blokuje schładzanie kotła ponieważ nie ma takiej potrzeby.(Termostat pokojowy podaje do kotła komunikat ze w domu jest zadana temperatura np 21 st)Stosowanie zaworów czterodrogowych np z napedem (siłownikiem) ma jak najbardziej uzasadnienie zarówno od strony wydłużenia żywotności kotła jak wymiernych oszcedności w zużyciu opału.
Autor(ka): KOKU
Data nadesłania:
  14.01.2011 19:13
i teraz sie zastanów misiek ile wydasz na zrobienie tej automatyki, czujnik w pokoju (zakładam ze poprawnie umieszczony, co rownież wiąże się z odpowiednim podłączeniem i lekkim remontem), sterownik do czterodrogowego zaworu, siłownik do zaworu. z centralnego nie masz na powrocie czynnika na tyle zimnego aby powodował roszenie, jeśli tak to raczej instalacja jest "niefachowo" dobrana. jeśli jeszcze masz kocioł zasypowy lub instalacje na gaz to faktycznie sie to opłaca. jest to dodatkowy element który ewentualnie usprawni proces regulacji temperatury no i tyle. jak ktoś ma kocioł zasypowy to moja propozycja wygląda tak, jest chyba w miare tania: sterownik z czujnikiem temperatury spalin oraz plynna regulacją nadmuchu, który ma funkcję sterowania pompą co i cwu. można wtedy normalnie uzyskać np. 60 stopni na cwu, niższą na co. i tak i tak chodzicie do kotłowni raz dziennie, wyczujecie dla jakiej temp. zewnętrznej trzeba nastawic co na wyjściu i proces ogrzewania bez zadnej pogodynki czy pokojowego czujnika mozecie kontrolowac sami. ja mam tak zrobione i mam komfort moim zdaniem, elegancko. najpierw mi ładnie nagrzewa cwu, i pożniej co, nie mam z tym żadnego problemu. 4 drogowy stosuje sie bardziej w wymiennikach aby lepiej kontrolowac temp. i tyle, pozdrawiam
Autor(ka): kris
Data nadesłania:
  17.02.2011 21:50
Koku ma racje.100%
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  01.03.2011 21:20
dla mnie zawór 4 drogowy to zbędny wydatek pieniędzy miałem przypadek,że producent jednej z wiodących marek wytwarzających kotły na paliwa stałe nie poradził sobie z problemem jakim był właśnie ten zawór (na piecu było ok70st a w domu zimno) i nic tu nie dały ingerencje autoryzowanych serwisantów(a ingerował nie jeden)sprawa producenta tegoż pieca z wymaganym przez niego zaworem 4-drożnym znalazła swój finał na wokandzie .Po zamontowaniu zaworu 3-drożnego problem się skończył i gwarancja na niego też.Temat jest bardzo obszerny i długo by o nim pisać .
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  17.03.2011 17:46
Potwierdzam
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  17.10.2011 06:10
A czy zamiast tego zaworu nie wystarczy założyć głowic termostatycznych na zaworach?
Mam pozakładane i jestem bardzo zadowolony, w każdym pokoju tem. jaką sobie ustawie, a na piecu miałowym ok 55 C
Autor(ka): stan
Data nadesłania:
  05.12.2011 12:17
Zawór 4 drogowy od miesiąca, piec zasypowy regulatorem z czujnikiem PID (temperatura spalin) - zdaje egzamin. Temperatura nastawiona na piecu - 60stopni i utrzymywana z dokładnością +/- 1 stopień - regulacja temperatury wody (pomiar na grzejniku) zaworem 4 drogowym 32, 38, 42, 46 stopni (z dokładności +/- 1 stopień) przy temperaturach na zewnątrz od 0 -:- +6 stopni.
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Zestawy mieszające Laser Series

Zestawy mieszające Laser Series

Marka Purmo poszerza ofertę osprzętu do ogrzewania pod�... » ...więcej
Zdrowa temperatura w mieszkaniu – kampania „Każdy stopień ma znaczenie”

Zdrowa temperatura w mieszkaniu – kampania „Każdy stopień ma znaczenie”

Chcąc prowadzić zdrowy styl życia staramy się dobrze odżywiać, uprawiamy sport, dużo przebywamy na świeżym powietrzu, ale często zapominamy o odpowiednich warunkach do przebywania we własnym domu. Tymczasem, zdaniem lekarzy, nieodpowiednia temperatura w mieszkaniu może prowadzić do częstych infekcji dróg oddechowych oraz gardła, powodować podrażnienie śluzówek i skóry oraz obniżać koncentrację. W ramach kampanii „Każdy stopień ma znaczenie” eksperci radzą, jak odpowiednio regulować temperaturę w pomieszczeniach, aby nie wpływała negatywnie... » ...więcej
Grzejniki aluminiowe w instalacji grzewczej

Grzejniki aluminiowe w instalacji grzewczej

Jesienią, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego cz�... » ...więcej
Armatura, pompy i urządzenia zabezpieczające

Armatura, pompy i urządzenia zabezpieczające

W celu zabezpieczenia prawidłowej pracy instalacji grzewcze... » ...więcej

Cyrkulacja Ciepłej Wody Użytkowej

Zwykle po odkręceniu kurka trzeba poczekać, aż z rur spł... » ...więcej
Pompa obiegowa w instalacji centralnego ogrzewania

Pompa obiegowa w instalacji centralnego ogrzewania

Zadaniem pompy obiegowej zainstalowanej w instalacji grze... » ...więcej
Tradycyjne instalacje grzejnikowe

Tradycyjne instalacje grzejnikowe

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem instalacji CO w Polsc... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia