www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Drzwi wejściowe – nie wypuszczajmy przez nie ciepła

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-10-18

Zewnętrzne drzwi wejściowe powinny zabezpieczać mieszkanie przed niepożądanymi gośćmi oraz chronić przed stratami ciepła. Dobre drzwi tłumią również hałasy z zewnątrz. Nie bez znaczenia jest również ich wygląd oraz estetyka wykonania. Najbardziej godne polecenia są atestowane drzwi antywłamaniowe. Ponieważ cena takich drzwi jest wysoka, to ich zakup będzie miał sens tylko wtedy, gdy okna oraz inne wejścia do budynku (mieszkania) będą również odpowiednio zabezpieczone. Drzwi antywłamaniowe powinny mieć odpowiednie atesty np. Instytutu Mechaniki Precyzyjnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że obecnie produkowane zwykłe drzwi wejściowe są tak skonstruowane i wykonane, że ich „przejście” również jest trudne.

Charakterystyka drzwi

Szerokość drzwi wejściowych zgodnie z przepisami powinna wynosić minimum 90cm, natomiast ich wysokość, co najmniej 200cm.

Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła U powinien wynosić nie mniej niż 2,6 W/(m²K), jednak lepiej, gdy współczynnik będzie miał wartość poniżej 2. Przed zakupem drzwi trzeba zdecydować, w którą stronę drzwi będą się otwierać - do wewnątrz czy na zewnątrz.

Z punktu widzenia funkcji, jakie mają spełniać, czyli chronić przed włamaniami i utratą ciepła zaleca się drzwi otwierane na zewnątrz. Drzwi takie są trudniejsze do wyważenia oraz szczelniejsze, ponieważ są dociskane do ościeżnicy przez napierający na nie wiatr. Jednak, aby można było je zamontować przed nimi powinien znajdować się odpowiednio szeroki podest. Nie zaleca się montażu drzwi otwieranych na zewnątrz, jeżeli budynek znajduje się w okolicy, gdzie występują duże opady śniegu.

Trzeba też zdecydować, czy drzwi będą lewe czy prawe, ale to jest zależne od wygody oraz warunków panujących w miejscu montażu drzwi.

Budowa drzwi

W komplecie drzwi znajdują się: ościeżnica z progiem oraz skrzydło drzwi.

Ościeżnica może być wykonana z drewna lub z profili stalowych albo aluminiowych. Najbardziej wytrzymałe są ościeżnice stalowe.

Skrzydła drzwi wykonuje się z różnych materiałów. Najpopularniejsze są skrzydła drewniane oraz stalowe.

Na skrzydła drewniane stosuje się między innymi drewno sosny, buku, modrzewia oraz inne. Istotne jest, aby drewno było odpowiednio przygotowane oraz zabezpieczone przeciw warunkom zewnętrznym. Rama powinna być wykonana z drewna warstwowo klejonego.

Drzwi drewniane dobrze izolują cieplnie, mają małą rozszerzalność termiczną oraz są wytrzymałe. Wymagają okresowego malowania.

Skrzydła wykonane z profili stalowych oraz odpowiedniej grubości blach powinny być ocynkowane. W zależności od wersji wykonania mogą być wykończone np. płytami PDF lub malowane np. farbami proszkowymi. Wewnątrz są izolowane styropianem, wełną mineralną lub pianką poliuretanową. Drzwi stalowe nie wymagają konserwacji.

Ponadto skrzydła drzwi wykonuje się również z aluminium i PVC. Drzwi te również nie wymagają konserwacji oraz oczywiście są odporne na korozję.

Dobre drzwi wejściowe wyposaża się w zamki oraz klamkę odpowiedniej jakości. Montuje się do nich trzy zawiasy oraz regulację umożliwiającą dokładne ich ustawienie, a ponadto stosuje się blokady antywyważeniowe.

Aby drzwi były szczelne, wyposażone są w uszczelki mocowane na obwodzie. Zabezpieczają one przed przenikaniem do wnętrza zimnego powietrza oraz hałasu.

Konstrukcja drzwi antywłamaniowych wykonana jest z profili stalowych oraz obustronnie wyłożona blachami stalowymi. Standardowo montowany jest tzw. centralny zamek, który po zamknięciu rygluje skrzydło w wielu punktach. Również obowiązkowo wyposaża się takie drzwi w blokady antywyważeniowe (bolce). Wszystkie zamki, blokady, klamki i szyldy oraz inne urządzenia np. łańcuchy blokujące szerokość otwarcia drzwi powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości ( np. odporne na rozwiercenia). Należy również zwrócić uwagę, aby ościeżnica była odpowiednio osadzona w murze. Jeżeli mur wykonany jest z kruchych materiałów to należy go wzmocnić.

W drzwiach wejściowych można stosować przeszklenia, pod warunkiem, że będzie to odpowiednia szyba zespolona, na zewnątrz antywłamaniowa, a nawet kuloodporna. Szyby takie mają oznaczenie – klasy P5 lub P6.

Jeżeli nie ma przeszklenia można zastosować wizjer panoramiczny z jak najszerszym kątem widzenia.

Kupując drzwi antywłamaniowe trzeba sprawdzić klasę odporności na włamania. Sprzedawca powinien okazać certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej (IMP). Ponadto każde oryginalne atestowane drzwi powinny być oznakowane tabliczką znamionową, na której jest umieszczona nazwa producenta, klasa antywłamaniowa oraz numer atestu.

Informacje te są ważne, gdyż ubezpieczając budynek mieszkalny (mieszkanie), można uzyskać zniżkę w ubezpieczeniu.

Najlepsze drzwi antywłamaniowe są oznaczone klasą C według klasyfikacji Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz klasy 3 lub 4 według normy europejskiej.

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
My się zimy nie boimy – systemem kabli grzejnych zabezpieczający rury przed zamarzaniem

My się zimy nie boimy – systemem kabli grzejnych zabezpieczający rury przed zamarzaniem

Pękające rury, uszkodzona kanalizacja, brak dostępu do wody, a co za tym idzie - dodatkowe koszty nadwyrężające domowy budżet to efekty zamarzania wody w instalacjach podczas zimy. Najlepszym sposobem uniknięcia tego problemu jest zespół grzewczy ThermaLint™... » ...więcej
Nie dawaj czadu! – 10 sposobów na uchronienie się przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

Nie dawaj czadu! – 10 sposobów na uchronienie się przed zgubnymi skutkami tlenku węgla

W połowie grudnia zakończył się edukacyjny konkurs organizowany przez MK Systemy Kominowe, którego głównym celem było zachęcenie ludzi do zapoznania się ze sposobami ochrony przed czadem. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a większość odpowiedzi była poprawna. Dla osób, które nie zdecydowały się w ten sposób poszerzyć swojej świadomości tlenku węgla, przygotowaliśmy katalog dziesięciu najważniejszych sposobów zapewniających bezpieczeństwo w t... » ...więcej
Koza - nie tylko dekoruje ale i grzeje

Koza - nie tylko dekoruje ale i grzeje

Szczególnym rodzajem kominków są kozy. Są to piece wolno... » ...więcej
Sposoby oddawania ciepła przez grzejniki

Sposoby oddawania ciepła przez grzejniki

Sposób w jaki grzejniki oddają ciepło do pomieszczenia... » ...więcej
Polecamy porady

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia