www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Nasady kominowe

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-09-20

Częstym zjawiskiem występującym w budynkach jest odwrotne działanie kominów wentylacyjnych, polegające na zasysaniu powietrza z zewnątrz i wtłaczaniu go do pomieszczeń. Z reguły w pobliżu kominów wentylacyjnych znajdują się kominy spalinowe lub dymne i wtedy istnieje możliwość dostania się powietrza zanieczyszczonego spalinami do mieszkania. Jest to bardzo niebezpieczne. Podpowiemy jak można poprawić działanie kominów.

Przyczyny odwrotnego ciągu kominowego

Nasada kominowa Nasada kominowa
© Fotograf: Volodymyr Kyrylyuk
Agencja:
Dreamstime.com

Prawidłowy ciąg kominowy w kominach wentylacyjnych powstaje w wyniku różnicy gęstości (ciężaru) powietrza w budynku i na zewnątrz. Ciepłe –lżejsze- powietrze z budynku wylatuje na zewnątrz do atmosfery. Tak powinien działać komin. Jednak często jest odwrotnie.

Powodem powstania tego zjawiska jest niewystarczająca ilość świeżego powietrza dopływającego do pomieszczeń. Jest to skutek szczelnej izolacji zewnętrznej budynku oraz okien. W budynku, jak w termosie wytwarza się podciśnienie, w efekcie kanałem wentylacyjnym zasysane jest powietrze z zewnątrz.

Jeżeli w mieszkaniu pracują urządzenia gazowe, które pobierają powietrze do spalania z pomieszczeń, np. podgrzewacze wody lub kuchenki - to ilość powietrza potrzebnego do prawidłowego działania wentylacji jest jeszcze mniejsza. Można temu przeciwdziałać instalując w kuchni i łazience nawiewniki powietrza, które będą regulować ilość powietrza, ale również jego wilgotność.

Odwrócony ciąg kominowy można w prosty sposób wykryć. Wystarczy do kratki wentylacyjnej przyłożyć kartkę papieru, która powinna się „przykleić” do niej.

Ponadto, niewłaściwą wymianę powietrza można stwierdzić, gdy pomieszczenie jest nienaturalnie oziębiane, niekiedy również czuć w nim dym. Zjawiska te są łatwiejsze do wykrycia w okresie zimowym, ponieważ słabiej wietrzy się mieszkanie.

Poprawianie ciągu kominowego

Aby zmienić ciąg kominowy na poprawny –z mieszkania na zewnątrz oraz zwiększyć jego ciąg na końcu przewodu kominowego montuje się nasady kominowe. Urządzenia te przeciwdziałają odwracaniu się ciągu kominowego, a dodatkowo zabezpieczają przewód kominowy przed działaniem warunków atmosferycznych – deszczu i śniegu. Głównym zadaniem nasad jest wspomaganie ciągu kominowego, gdy jest on za słaby.

Nasada kominowa wykorzystuje energię wiatru i wytwarza w kominie podciśnienie, a tym samym stabilizuje ciąg kominowy. Montuje się je na kominach wentylacyjnych oraz spalinowych i dymnych.

Budowa nasad kominowych

Ze względu na sposób działania nasady kominowe dzielą się na stałe, samonastawne oraz obrotowe.

Nasady stałe nie zmieniają swego położenia w stosunku do kierunku wiejącego wiatru, w związku z tym skuteczność ich działania jest ograniczona. Do tej grupy zalicza się popularna nasada typu H.

Nasady samonastawne są tak skonstruowane, że wraz ze zmianą kierunku wiatru one również zmieniają swoje położenie.

Nasady obrotowe to rodzaj turbiny, napędzanej siłą wiatru. Odpowiednio ukształtowane łopatki wyciągają powietrze lub spaliny z komina. Urządzenia te najlepiej wykorzystują siłę wiatru.

Nasady samonastawne oraz obrotowe działają tylko wtedy, gdy wieje wiatr. Wynika z tego, że jeżeli wsteczny ciąg kominowy występuje przy bezwietrznej pogodzie, montaż nasad jest bezcelowy.

Nasady kominowe stosowane na przewodach dymnych oraz spalinowych powinny być wykonane z blach chromoniklowych kwaso- lub żaroodpornych. Na kominach wentylacyjnych można stosować nasady z blach ocynkowanych.

Ponieważ nasady samonastawne i obrotowe są ruchome (obracają się) powinny być odpowiednio ułożyskowane, najlepiej na łożyskach tocznych. Odpowiedni materiał, z jakiego wykonano urządzenie oraz zastosowany rodzaj łożyska gwarantują prawidłową oraz bezawaryjną pracę nasady.

Zgodnie z polskim prawem urządzenia ta muszą posiadać aprobatę techniczną lub deklarację zgodności wyrobu z Polską Normą. Brak tych dokumentów jest niezgodny z prawem i nie gwarantuje bezpiecznego działania wyrobu.

Ponieważ nasada kominowa jest częścią komina, tak jak on podlega okresowym przeglądom przeprowadzonym przez kominiarza. Kominy wentylacyjne sprawdza się raz w roku, spalinowe dwa razy w roku, natomiast dymne cztery razy w roku.

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Najpopularniejsze systemy kominowe MK w niższej cenie

Najpopularniejsze systemy kominowe MK w niższej cenie

Firma MK Systemy Kominowe poszerza ofertę o produkty adr... » ...więcej
Elastyczne systemy kominowe

Elastyczne systemy kominowe

W ostatnich latach zmiana systemu ogrzewania znajduje się na czele listy modernizacji wykonywany... » ...więcej
Systemy kominowe do kominków i kotłów opalanych drewnem

Systemy kominowe do kominków i kotłów opalanych drewnem

Firma MK wraz z grupą Isotip-Joncoux i jedną z jej firm... » ...więcej
Wpływ ciągu kominowego na zużycie opału

Wpływ ciągu kominowego na zużycie opału

Jak pokazuje praktyka, przy wyborze systemu ogrzewania do... » ...więcej
Stale ferrytyczne – przyszłość wielu branż

Stale ferrytyczne – przyszłość wielu branż

Stale ferrytyczne są od lat z powodzeniem wykorzystywane... » ...więcej
Regulator ciągu kominowego, urządzenie  ułatwiające prawidłowe spalanie, czy niepotrzebny gadżet?

Regulator ciągu kominowego, urządzenie ułatwiające prawidłowe spalanie, czy niepotrzebny gadżet?

Jednym z warunków prawidłowego i ekonomicznego spalania paliw w urządzeniach grzewczych jest odpowiedni ciąg kominowy występujący w przewodach kominowych. Jego wielkość można regulować w zależności od potrzeb, stosując odpowiednie regulatory ciągu kominowego, instalowane na przewodzie kominowym lub nasady nakładane na wylocie komina. Urządzenia te pozwolą na dopasowanie wielkości ciągu kominowego i jego kierunku do wartości wymaganych dla prawidłowego i bezpiecznego użytkowania urz�... » ...więcej
Mówimy o Kominach na Facebooku!

Mówimy o Kominach na Facebooku!

Firma MK Systemy Kominowe z okazji obchodzonego 20. jubil... » ...więcej
MK poszerza gamę produktów atrakcyjnych cenowo

MK poszerza gamę produktów atrakcyjnych cenowo

Firma MK Systemy Kominowe poszerza rodzinę produktów ad... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia