Aktualności | Kotły/Piece | Instalacje | Paliwa | Energia odnawialna | Wydarzenia | Porady | Forum |
Strona główna | Kotły na paliwa stałe | Kotły gazowe | Kominki | Instalacje grzewcze | Instalacje CWU | Izolacja | Reklama w serwisie | Kontakt |
W procesie spalania powstaje olbrzymia ilość energii, która jako produkt uboczny odprowadzana jest z urządzeń grzewczych wraz z dymem i spalinami do kominów. Następnie bezpowrotnie jest z nich usuwana. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają odzyskać ciepło ze spalin. Jednym z nich jest Kominowy System Grzewczy, pozwalający oszczędzić w sezonie grzewczym nawet 1500 zł!
- Kominowy System Grzewczy został stworzony na potrzeby odzyskania ciepła ze spalin oraz z wszelkiego typu szybów kominowych, przez które odprowadzane są dym, spaliny i inne gazy zawierające energię cieplną – mówi Krzysztof Kurkowski, twórca Instytutu Ciepła, pomysłodawca KSG.
System to doskonałe rozwiązanie dla osób, które już mają bądź decydują się na montaż kotłów na paliwa stałe, takie jak węgiel kamienny, drewno, brykiet.
System jest zbudowany ze szczelnie połączonych, spawanych poziomo ze sobą elementów rurowych komina stalowego marki MK Systemy Kominowe, wyposażonych w radiatory tzw. pióra. Powierzchnia rur kominowych jest ogrzewana przez odpadową energię cieplną przekazując ciepło na radiatory.
Całość tworzy rurę grzewczą, zamkniętą w obudowie osłonowej.KSG przesyła ciepło odzyskane w wyniku procesu absorpcji cieplnej ze środowiska gorącego dymu i spalin do środowiska zimnego komory grzewczej systemu, do dalszego wykorzystania.
Schemat Kominowego Systemu Grzewczego
Odzyskane ciepło jest emitowane z radiatorów do zamkniętej komory grzewczej, gdzie podgrzewa znajdujące się w niej powietrze. W wyniku procesu konwekcji cieplnej nagrzane powietrze zostaje skierowane do otworów wylotowych lub ścian kumulujących. Odzyskana energia może zasilać różne systemy dystrybucji ciepła, takie jak rekuperację czy kominowy system Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP).
Podstawę działania KSG stanowi stalowa rura z radiatorami i kominowa komora grzewcza zamykająca swobodny wylot ciepłego powietrza odzyskanego z dymu i spalin.
Urządzenie jest tak skonstruowane i wykonane, że możliwa jest jego instalacja przez właściciela budynku, a więc osoby nie posiadającej specjalnych kwalifikacji.
System poza samodzielnym montażem wewnątrz obiektu budowlanego może być zainstalowany w szybach kominowych wykonanych z różnych materiałów budowlanych dopuszczonych do budowy kominów, takich jak pustaki keramzytowe, rury stalowe, ceramiczne czy szklane. Zewnętrzna ściana takiego systemu jest od środka zabezpieczona materiałami izolacyjnymi lub kumulacyjnymi.
- Istotą jego działania jest szczelne odizolowane ścian wewnętrznych tym samym zabezpieczenie odzyskanej energii przed utratą temperatury i przenikaniem ciepła poza KSG – mówi Krzysztof Kurkowski.
– Do izolowania systemu stosujemy wełnę mineralną, płyty izolacyjne lub akumulacyjne. Odzyskana energia transportowana jest do systemów dystrybucji ciepła przez komorę grzewczą, która z góry i dołu ograniczona jest deklami, a na bokach z jednej strony jest zamknięta materiałami izolacyjnymi, z drugiej strony przestrzeń boczną ogranicza rura z gorącymi spalinami – dodaje Krzysztof Kurkowski.
Sercem całego systemu są żaroodporne rury z najwyższej jakości stali szlachetnej gat. 1.4404 produkowane przez firmę MK Żary.
- Zastosowane w KSG rury mają przekrój okrągły o średnicach 140, 160 i 200 mm. Do obwodu każdej z nich (o długości od 350 do 500 cm) przyspawane jest 20 radiatorów o wysokości 30 mm. Radiatory odbierają ciepło z rury dymowo-spalinowej, które następnie przekazują do opisanej wcześniej komory grzewczej – mówi Krzysztof Kurkowski.
- Dzięki temu, że rura w komorze jest szczelnie zamknięta, odzyskana energia jest w sposób kontrolowany kierowana do dalszego wykorzystania – dodaje.
- Gwarancją bezpiecznej pracy systemu są odpowiednio dobrane rury i szczelnie zespawane połączenia, dzięki którym uzyskujemy stuprocentową szczelność na całej długości komina – mówi Krzysztof Kurkowski.
Szczelność połączeń KSG jest niezwykle istotna w sytuacji, gdy do obioru odzyskanej energii cieplnej z komory grzewczej wykorzystujemy mechaniczne urządzenia wyciągowe. Przy nieszczelnych połączeniach poziomych, wręcz prowizorycznych, do których można zaliczyć zwykłe ustawienie rur jednej na drugiej, urządzenia wyciągowe odbierające ciepło z komory grzewczej mogłyby doprowadzić do wyssania dymu lub spalin z rury kominowej KSG, tzw. odwrócenie ciągu. Szczelne połączenia, spawane zabezpieczają nas przed takim zdarzeniem stanowiąc tym samym podstawę bezpieczeństwa.
Największą zaletą KSG jest odzysk ciepła ze spalin aż do 50%. Co przekłada się bezpośrednio na oszczędności – w każdym sezonie grzewczym od 800 do 1500 zł. Tym samym zwrotu z inwestycji możemy spodziewać się już po 1-2 sezonach grzewczych!
Wartym podkreślenia jest uniwersalność i wszechstronność możliwości montażowych. Komin KSG nie wymaga specjalnych fundamentów, jakie budujemy w przypadku komina murowanego. KSG jest przykręcany do ściany lub montowany bezpośrednio na urządzeniu grzewczym.
Innym ułatwieniem i jednocześnie olbrzymią oszczędnością przestrzeni wewnątrz obiektów budowlanych jest rozwiązanie pozwalające zbudować komin na stropie znajdującym się nad urządzeniem grzewczym np. nad kominkiem. Wówczas, nie budując komina od poziomu zero dodatkowo oszczędzamy pieniądze, normalnie przeznaczone na fundament pod kominem i przynajmniej 3 metry nieużywanego komina.
Źródło: Instytut Ciepła