www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Zbiornik wyrównawczy w otwartej instalacji grzewczej

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2010-08-12

Każda instalacja grzewcza, bez względu na jej rodzaj musi być wyposażona w urządzenia zabezpieczające ją przed skutkami wzrostu ciśnienia ponad ciśnienie dopuszczalne. Nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz instalacji, w skrajnych przypadkach może spowodować bardzo poważne uszkodzenie instalacji, a nawet konstrukcji budynku. W otwartych instalacjach grzewczych zabezpieczeniem przed nadmiernym wzrostem ciśnienie jest prawidłowo zainstalowane naczynie wzbiorcze systemu otwartego, bo tak brzmi jego pełna nazwa zgodnie z PN. Jest to bezciśnieniowy zbiornik zapewniający swobodne połączenie instalacji wodnej co z atmosferą.

Kwestie montażu zbiornika wyrównawczego reguluje PN – 91 / B – 02413 “Ogrzewnictwo i Ciepłownictwo. Zabezpieczenie instalacji ogrzewań wodnych systemu otwartego. Wymagania”.
Norma ta znajduje zastosowanie w projektowaniu oraz wykonaniu instalacji grzewczych wodnych, zarówno grawitacyjnych, jak również z obiegiem wymuszonym przez pompę, w których temperatura wody nie przekracza 100ºC.

Skąd ciśnienie w instalacji otwartej co?

W normalnych warunkach otwarta instalacja co pracuje pod ciśnieniem hydrostatycznym wytworzonym przez słup wody. W instalacji grzewczej zachodzi proces podgrzewania wody. Wraz ze wzrostem temperatury następuje stopniowe zwiększenie objętości wody, która gromadzi się w zbiorniku wyrównawczym, montowanym w najwyższym punkcie układu. Zbiornik pozwala na przejęcie nadmiaru wody, a tym samym zabezpiecza układ przed wzrostem ciśnienia.

Pojemność zbiornika

Zbiornik wyrównawczy z trzema króćcami podłączeniowymi

Najważniejszym parametrem zbiornika jest jego pojemność. Zależy on od pojemności wodnej instalacji grzewczej wyrażonej w m³. Przy obliczaniu pojemności układu bierze się pod uwagę wodę wypełniającą kocioł grzewczy lub wymiennik, grzejniki oraz rury łączące te urządzenia, a także dodatkowy osprzęt. Szczegółowy sposób obliczenia pojemności zbiornika wyrównawczego podaje ww. Polska Norma.
Na podstawie różnych źródeł, w przypadku instalacji stosowanych w domach jednorodzinnych, z kotłami małej mocy, można przyjąć orientacyjną pojemność zbiornika od 4 do 8 % pojemności wodnej instalacji.
Praktycznie dobierając jego wielkość, lepiej zastosować naczynie o nieco większej pojemności, aby uniknąć sytuacji, gdy w przypadku “zagotowania” wody i jej przelania poza instalację, po ostygnięciu okaże się, że naczynie zostało puste. W takim przypadku może dochodzić między innymi do zapowietrzania instalacji, a tym samym pogorszenie jej parametrów grzewczych.

Budowa układu zabezpieczenia instalacji

Zabezpieczenie wodnej instalacji centralnego ogrzewania systemu otwartego stanowi:

  • naczynie wzbiorcze
  • rura wzbiorcza łączy górną część przestrzeni wodnej kotła lub wymiennika ciepła z dolną częścią przestrzeni wodnej naczynia wzbiorczego, odprowadza i doprowadza do naczynia przyrosty objętości wody wywoływane zmianami temperatury
  • rura bezpieczeństwa łączy najwyżej położoną część przestrzeni wodnej kotła lub wymiennika ciepła z przestrzenią powietrzną naczynia wzbiorczego powyżej rury przelewowej, zabezpiecza instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i pozwala na odprowadzenie wody i pary do naczynia
  • rura przelewowa – wyprowadzona z naczynia wzbiorczego na wysokości maksymalnego poziomu wody do kotłowni, umożliwia odprowadzenie nadmiaru wody z naczynia wzbiorczego, w instalacjach z kotłem małej mocy może spełniać funkcję rury sygnalizacyjnej
  • rura odpowietrzająca – łączy przestrzeń powietrzną naczynia z atmosferą, umożliwia usunięcie powietrza z instalacji podczas napełniania, rozruchu i eksploatacji oraz doprowadza powietrze podczas opróżniania instalacji z wody.

            

 

Są to podstawowe urządzenia zabezpieczające i powinny wchodzić w skład wszystkich instalacji systemu otwartego.

Dodatkowo, w zależności od rodzaju źródła ciepła, jego mocy oraz usytuowania podstawowych urządzeń zabezpieczających w skład układu mogą wchodzić urządzenia dodatkowe:

  • rura sygnalizacyjna – wyprowadzona z dolnej części przestrzeni naczynia wzbiorczego, zakończona w kotłowni, umożliwia kontrolę poziomu wody w naczyniu wzbiorczym podczas napełniania instalacji.
  • ochrona przed zamarzaniem urządzeń zabezpieczających - izolacja stosowana, gdy zbiornik znajduje się w pomieszczeniu nie ogrzewanym. W tym przypadku elementem zabezpieczającym jest również rura cyrkulacyjna, łącząca dolną część przestrzeni wodnej naczynia z rurą bezpieczeństwa, która umożliwia cyrkulację wody przez naczynie wzbiorcze.
  • zabezpieczenie przed przekroczeniem dopuszczalnej temperatury w kotle – dotyczy kotłów opalanych gazem, olejem oraz elektrycznych.

Instalacja może być wyposażona w dodatkowy osprzęt, który mogą stanowić między innymi termometry, hydrometry, zawór umożliwiający napełnianie i opróżnianie instalacji i inne.

Warunki montażu naczynia otwartego

W instalacjach grzewczych z kotłami małej mocy do podłączenia otwartego naczynia przelewowego należy zastosować rury o średnicy 1". Zastosowanie takich rur jest zgodne z normą, a ponadto gwarantuje bezpieczeństwo instalacji oraz jej prawidłową pracę.

Zaleca się, aby naczynie było umieszczone nad kotłem lub wymiennikiem przy pionowym prowadzeniem rur bezpieczeństwa.

Na rurach bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej oraz odpowietrzającej nie wolno montować armatury umożliwiającej częściowe lub całkowite zamknięcie przepływu, a także urządzeń oraz armatury zmniejszającej pole przekroju wewnętrznego rur.

Naczynie powinno być zainstalowane powyżej najwyższego punktu obiegu wody w instalacji:

  • w instalacjach grawitacyjnych oraz pompowych z pompami obiegowymi zamontowanymi na zasilaniu minimalna wysokość to 0,3 m (H>0,3m)
  • w instalacjach pompowych z pompami zamontowanymi na powrocie minimalna wysokość to 0,7 wysokości podnoszenia pompy (H>0,7 Hp).
     

Wasze komentarze:

Autor(ka): tomasz
Data nadesłania:
  18.08.2010 05:23
bardzo fachowy tekst-dziękuje
Autor(ka): Roman
Data nadesłania:
  10.10.2010 13:59
Super. Wyczerpująco i dokładnie - wiem wszystko czego chciałem się dowiedzieć.
Autor(ka): łukasz
Data nadesłania:
  22.10.2010 16:08
Witam posiadam kuchnie kaflowa i od niej ogrzewam reszte mieszkania, zbiornik znajduje sie na strychu i mam takie pytanie dlaczego jak bardziej rozpali sie piec i nabierze temp. to slychac jakies stukanie w zbiorniku? dopiero jak przymkne drzwiczki i temp. spanie to stukanie ustaje. Prosze o odp
Autor(ka): Wiola
Data nadesłania:
  28.11.2010 09:59
Bardzo treściwy i pomocny artykuł. Pozdrawiam
Autor(ka): Paweł
Data nadesłania:
  01.12.2010 20:12
Woda Ci się gotuje w podkowie, dlatego słyszysz stuki...
Autor(ka): marcos28
Data nadesłania:
  30.12.2010 21:29
Bardzo fachowo i dokładnie opisane. Podejrzewałem a teraz już wiem, że mam źle połączone naczynie.
Autor(ka): amator
Data nadesłania:
  23.01.2011 12:42
Witam mam pytanie jestem w fazie montazu instalacji co wykonuje to sam jak zreszta wszystkie instalacje w domu.
nie jestem fachowcem i dlatego mam pytanie czy do zbiornika wyrównawczego (przy wymuszonym obiegu wody dałem tez zawór róznicowy poniewaz wykonuje instalacje grawitacyjna) należy przed wyjsciem rury przelewowej zalozyc jakis zawor cisnieniowy ,tak na chlopski rozum wydaje mi sie ze przy pracy pompy nie bedzie wyrzucac wody wlasnie ta rura pzrelewowa
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  18.02.2011 23:17
bardzo dobry
Autor(ka): iwa
Data nadesłania:
  21.02.2011 11:48
Aja nie mam rury odpowietrzającej i mam zawór na róże ktora idzie do zbiornika wyrow.który mam częściowo przymknięty czy to dobrze?
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  26.04.2011 08:29
no i wiemy na czym stoimy dziękuję
Autor(ka): Magik
Data nadesłania:
  03.05.2011 10:49
Przeczytaj jeszcze raz artykuł i zastanów się iwa, czy masz dobrze.. Możesz sobie mieć tam zawór (chociaż nie jest to wskazane), ale po co skoro MUSI być cały czas otwarty!?
Autor(ka): meesha
Data nadesłania:
  13.09.2011 11:24
Mam pytanie. Czy schemat podłączenia naczynia wzbiorczego ten po prawo jest prawidłowy? Mam kocioł o mocy 10kW. W tym przypadku rura wzbiorcza pełni również funkcję rury bezpieczeństwa. Czy jest to zgodne z normami i przepisami? Nigdzie nie mogę znaleźć jasnej odpowiedzi na to pytanie.
Autor(ka): poll
Data nadesłania:
  29.10.2011 15:11
Mecha
Jest to dopuszczalne, ważne, żeby rura wzbiorcza nie miała zaniżonego przekroju. Inaczej robi się gdy mamy dwa zasilania, np kocioł i kominek z płaszczem.Wtedy rure wzbiorczą robi się na powrocie, a rury bezpieczenstwa łączy i wprowadza do zbiornika jak na lewym rysunku.
Autor(ka): paweł
Data nadesłania:
  31.10.2011 21:11
Mam pytanie mieszkam na parterze piec mam w piwnicy pompe na powrocie zasilanie z pieca mam rurom 1cal potem zredukowałem na pół cala i pszeszłem na miedz 22 tak samo powrót jaka rura powinna iść do naczynia wzbiorczego
Autor(ka): Mario
Data nadesłania:
  23.11.2011 21:03
A ja mam inny troszke problem.Gdy dopełniam instalacje wodą przeleję sie rurką przelewową i ok. Jednak przy dalszym uzytkowaniu częstp zdaża sie że znów wyrzuci wodę a co za tym idzię gdy temperatura opada i otworzył bym odpowietrznik ręczny przy grzejniku nie ma wody.Pytanie czym spowodowane jest wyrzucanie tej wody
Autor(ka): TUPIS
Data nadesłania:
  29.11.2011 13:18
Co zrobić jeżeli zbiornik jest cały czas gorący ? jak ograniczyć jego temperaturę? Mam układ otwarty i pompa do przemieszania (piec z podajnikiem)
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  31.01.2012 12:51
mozy byc tym ze masz za nisko naczynie wzbiorcze liczysz to tak 07x moc podnoszenia pompy zakldajac 4m to naczynie wzbiorcze musisz miec na wysokosci 2,8m podanad najwyzszym grzejnikiem chyba ze pompe masz na zasialniu to analogicznie tylko pomnoz przez 0,3
Autor(ka): judhd
Data nadesłania:
  24.03.2012 08:48
czy woda w naczymiu wyrjest ciepla?
Autor(ka): KIK
Data nadesłania:
  20.11.2012 12:12
Mam pytanie przy mojej ponad 30letniej instalacji się gubię... Ja mam zbiornik połączony do jednego "pionów" gdzie rura wzbiorcza po drodze zasila 3 grzejniki. rura ta ma być osobnym elementem wychodzacym przy kotle czy moja opcja jest dobra???
Autor(ka): Rafał
Data nadesłania:
  28.11.2012 20:29
Witam! Nie mam możliwości podłączyć zbiornika wyrównawczego bezpośrednio z kotła czy jego pobliża. 1. Czy rura powinna być podłączona bezpośrednio do wody ciepłej czy zimnej? 2. Czy powinna być podłączona do poziomych rur rozprowadzających, które idą poziomo po piwnicy czy powinna być podłączona np. z rur, które idą już po poziomie wyżej do kaloryfera? Czy to nie będzie zakłócać obiegu względem kaloryferów? 3. Czy powinna być podłączona do rur idących do/od bojlera czy nawet miejsca na odpowietrznik na bojlerze, bo bojler u mnie jest najwyżej położony? Bardzo proszę o odpowiedź.
Autor(ka): KK
Data nadesłania:
  17.12.2012 14:32
Witam
Jestem laikiem w tym temacie, więc proszę o wyrozumiałość. Na strychu mam zb. wyr. jednak ostatnio zauważyłem że jest on całkiem pusty. Czy to normalna rzecz czy też musi być zalany w jakimś tam stopniu (w jakim) wodą? Z góry dziekuję za odpowiedź.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  27.01.2013 20:28
Jak uzyskac wymagane dla pieca grzewczego gazowego cisnienie 1,2bar skoro w instalacji o naczyniu otwartym istnieje cisnienie zaledwie 0,5bara. czy dodatkowe naczynie o pojemnosci 0k.10ltr umieszczone obok kotla gazowego poprawi ten parametr. Naczynie wzbiorcze 20ltr jest usytuowane na wysokosci ok.4m i mimo to cisnienie jest za niskie.
Autor(ka): kalkal
Data nadesłania:
  02.10.2013 22:57
Mam podobny problem z uzyskaniem cisnienia 1,2bara w instalacji otwartej z naczyniem wzbiorczym. Proponowano mi zamontowanie dodatkowego naczynia o pojemnosci ok.10 ltr. Czy to ma sens i gdzie mozna znalezc odpowiedz na ten temat?
Autor(ka): kalkal
Data nadesłania:
  04.10.2013 21:58
Gdzie sa zamieszczane odpowiedzi na poszczegolne posty - zapytania zainteresowanych dot. problemow z instalacjami grzewczymi? KK
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  23.03.2014 15:04
tekst może i dobry ale dla znawców tej dziedziny a mi zepsuła się pompa jest obieg wymuszony fachowcy chcą zmienić a zbiornik wyrównawczy zamontować nad piecem na wysokości 1,8m czy to dobrze całe ogrzewanie jest na jednym poziomie piec CO(węglowy)jest w kuchni żeby się nie zapowietrzało jest też bojler do ogrzania wody
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Przygotowanie instalacji grzewczej do sezonu - porady

Przygotowanie instalacji grzewczej do sezonu - porady

Zbliża kolejny sezon grzewczy. Pomimo pięknej pogody, w... » ...więcej
Rury w instalacji grzewczej

Rury w instalacji grzewczej

Woda w instalacji grzewczej transportowana jest do grzejników poprzez rury. Rury te mogą być stal... » ...więcej
Grzejniki aluminiowe w instalacji grzewczej

Grzejniki aluminiowe w instalacji grzewczej

Jesienią, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego cz�... » ...więcej
 Inteligentna izolacja instalacji grzewczych i sanitarnych

Inteligentna izolacja instalacji grzewczych i sanitarnych

Zapotrzebowanie na trwałe i wydajne energetycznie system... » ...więcej
Grzejnik o wysokiej mocy grzewczej do łazienki

Grzejnik o wysokiej mocy grzewczej do łazienki

Łazienka to pomieszczenie, w którym chłód odczuwamy n... » ...więcej
Logistyka dla branży grzewczej i wentylacyjnej

Logistyka dla branży grzewczej i wentylacyjnej

Logistyka produktów wentylacyjnych, grzewczych i klimaty... » ...więcej
Polecamy porady
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia