www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Wentylacja higrosterowana

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2009-08-04

Przyjmuje się, że poziom wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia charakteryzuje stopień zanieczyszczenia tego powietrza. Bezpośredni wpływ na poziom wilgotności względnej w pomieszczeniach mieszkalnych mają przebywający w nich ludzie – poprzez oddychanie oraz czynności, które wykonują np. gotowanie, pranie, kąpiel. Tak więc im większa ilość osób w pomieszczeniu, a także ich aktywność, tym większa wilgotność względna powietrza.

Wilgotność względna powietrza

System wentylacji higrosterowanej pozwala na automatyczne utrzymanie w pomieszczeniach wentylowanych optymalną wilgotność względną powietrza, która powinna wynosićwg. normy PN-83/B-03430 wraz ze zmianą Az3:

  • w lecie przy temperaturze w pomieszczeniu 23-25 ºC – wilgotność 40 – 60% (preferowana 50%)
  • w zimie przy temperaturze w pomieszczeniu 21 - 22 ºC – wilgotność 35 – 55% (preferowana 45%).

Jak działa urządzenie higrosterowane

Sterowanie wentylacją higrosterowaną odbywa się bez użycia energii elektrycznej i jest praktycznie bez obsługowe. Elementy tej wentylacji stosowane są w systemach grawitacyjnych oraz mechanicznych. W systemach higrosterowanych zastosowano do sterowania urządzeń regulujących przepływ powietrza, czujniki które w sposób ciągły badają stopień wilgotności powietrza oraz dostosowują jego przepływ do aktualnych potrzeb. W ten sposób urządzenia systemu działają tylko wtedy, gdy jest to konieczne, dzięki temu ogranicza się straty ciepła w pomieszczeniach. Praktycznie, w pomieszczeniach, gdzie nie przebywają ludzie, przepływ powietrza jest minimalny, natomiast tam gdzie aktualnie są mieszkańcy jego ilość jest regulowana w zależności od aktualnych potrzeb.

Czujniki wykonuje się z poliamidu, materiału który pod wpływem wilgoci rozszerza się, a gdy wilgotność maleje, poliamid się kurczy. Jest to najważniejszy element urządzeń higrosterowanych. Taśma wykonana z tego materiału połączona jest z dźwignią powodującą ruchy przepustnicy powietrza. W zależności od długości taśmy w danej chwili (wilgotności względnej) przepustnica zamyka się lub otwiera, tym samym reguluje ilość powietrza przepływającego przez urządzenie. Czujniki te zastosowano zarówno w nawiewnikach powietrza, jak również w kratkach wyciągowych. Konstrukcja czujnika pozwala na pracę urządzenia przez cały rok, bowiem temperatura zewnętrzna nie wpływa na jego działanie.

Urządzenia do wentylacji higrosterowanej

Elementami tej wentylacji są nawiewniki oraz kratki higrosterowane. Nawiewniki montowane są w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest najmniej zanieczyszczone tzn. w pokojach dziennych oraz sypialniach. Powietrze zewnętrzne przez nawiewnik, wpływa do pomieszczenia, a następnie przez szczeliny pod drzwiami przechodzi przez mieszkanie do pomieszczeń, w których zamontowano kratki wyciągowe lub wywiewne tzn: łazienki, WC, kuchnie. Szczeliny pod drzwiami powinny mieć powierzchnię 80 cm². W przypadku łazienek oraz WC bez okien szczelina między drzwiami, a podłogą powinna mieć przekrój 220 cm², albo drzwi w dolnej części powinny być wyposażone w kratkę o takiej powierzchni. Nie instaluje się nawiewników higrosterowanych w łazienkach.

Nawiewniki służą do pobierania świeżego powietrza. Są tak skonstruowane, że nie powodują nadmiernego wychładzania pomieszczeń. Produkowane są w wersji do montażu w oknach lub w ścianach budynków. Nawiewniki okienne mogą być montowane w nowych oknach oraz już zamontowanych w budynku. Nawiewniki okienne instaluje się w górnej części ramy – w skrzydle lub w skrzydle i ościeżnicy. Prawidłowe zamontowanie nawiewnika nie pogarsza parametrów technicznych oraz eksploatacyjnych okna. Zaleca się jednak, by instalacji dokonała uprawniona firma - dotyczy to zwłaszcza okien nowych, w celu zachowania gwarancji. Nawiewniki do montażu w ścianach produkowane są o przekroju okrągłym lub prostokątnym. Montaż wymaga niestety wykonanie przebicia przez ścianę zewnętrzną budynku w górnej części pomieszczenia.

Kratki higrosterowane produkowane są jako wywiewne lub wyciągowe. Również w tych urządzeniach czujnik wilgotności reguluje w zależności od potrzeb stopień otwarcia przepustnicy, a tym samym ilość powietrza, które opuszcza wentylowane pomieszczenie. W przypadku wentylacji grawitacyjnej kratka może być zamontowana jako wlot kanału wentylacyjnego, pełni wówczas rolę kratki wywiewnej. W systemach wentylacji mechanicznej, ruch powietrza wymuszony jest wentylatorem, a kratki noszą nazwę wyciągowych. Działanie kratek higrosterowanych, mogą wspomagać czujniki ruchu, które dostosowują ich pracę do ilości osób aktualnie przebywających w pomieszczeniu, co pozwala na jeszcze bardziej zmniejsza straty ciepła.

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły

Rekuperator w układzie wentylacji z odzyskiem ciepła

Podejmując decyzję o budowaniu domu zakładamy, zgodnie z ... » ...więcej

Nawiewniki powietrza

Wydaje się, że nawiewniki powietrza są ściśle związane raczej z klimatyzacją, niż z ogrzewan... » ...więcej
Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Powiew świeżości - jak wietrzyć pomieszczenia

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdy... » ...więcej
Kotłownia dla kotła na paliwa stałe

Kotłownia dla kotła na paliwa stałe

Warunki, jakie powinna spełniać kotłownia, w której b... » ...więcej
Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

Monitoring ... powietrza wewnętrznego pomieszczeń

W nowoczesnym budownictwie zrównoważonym, zwłaszcza w ... » ...więcej
Nasady kominowe

Nasady kominowe

Częstym zjawiskiem występującym w budynkach jest odwrotne działanie kominów wentylacyjnych, pol... » ...więcej
Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Mikroklimat w domach pasywnych - czy na pewno zdrowy?

Wzrost świadomości ekologicznej, a także wymierne korz... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia