Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji centralnego ogrzewania jest jej szczelność. Również trwałość kotła c.o. zależy w dużej mierze od szczelności instalacji. Bezpośredni wpływ na szczelność ma technologia wykonania instalacji oraz jakość zastosowanych materiałów użytych do jej wykonania. Należy zwrócić uwagę, że instalacja c.o. wymaga okresowych przeglądów, co pozwala na wykrywanie oraz natychmiastowe usuwanie usterek powstałych w czasie bieżącego jej użytkowania. Taki sposób postępowania daje gwarancję na uniknięcie poważniejszych, a tym samym droższych w likwidacji skutków awarii instalacji.
Po wykonaniu nowej instalacji centralnego ogrzewania instalator powinien wykonać próbę jej szczelności. Pozwoli to na uniknięcie późniejszych niespodzianek, w postaci wycieków wody w czasie pracy instalacji. Nowa instalacja centralnego ogrzewania po napełnieniu wodą, pomimo szczelności, może sprawiać wrażenie nieszczelnej. W instalacjach zamkniętych spada ciśnienie, natomiast w otwartych zmniejsza się ilość wody grzewczej. W tej sytuacji należy uzupełnić powstały niedobór. Jest to sytuacja normalna. Po napełnieniu układu grzewczego, w wodzie zachodzi proces odgazowania, co powoduje zmniejszenie jej objętości. Czas ustabilizowania się zależy głównie od ilości wody grzewczej w układzie i może wynosić do kilku tygodni. Jeżeli w tym czasie ciśnienie, a także ilość wody nie unormuje się może to oznaczać rzeczywiście nieszczelność układu.
Ponieważ taka sytuacja niekorzystnie wpływa na stan techniczny instalacji oraz może doprowadzić do uszkodzenia kotła, a nawet jego zniszczenia, a także zmniejsza skuteczność ogrzewania należy jak najszybciej zlokalizować nieszczelność i zlikwidować ją. Wielokrotne uzupełnianie stanu wody grzewczej powoduje zwiększanie ilości związków mineralnych w układzie, które osadzając się na wewnętrznych ściankach instalacji tworzą kamień kotłowy, co powoduje zmniejszenie przekroju wewnętrznego rurek oraz wymiennika. Tworzy się przy tym warstwa izolacyjna, utrudniająca przekazywanie ciepła do czynnika grzewczego w wymienniku kotła. Mniejsze przekroje rur zmniejszają lub uniemożliwiają ruch wody w układzie grzewczym. Proces ten przebiega niezwykle szybko i może doprowadzić do trwałego uszkodzenia instalacji c.o. Usuwanie kamienia kotłowego jest bardzo trudne.
Równie niebezpieczne dla instalacji centralnego ogrzewania jest możliwość zapowietrzania się układu, na skutek nieszczelności. W miejscu nieszczelności może dochodzić do zasysania powietrza do instalacji, na skutek podciśnienia i powstawanie w ten sposób miejsc, gdzie nie ma wody. Warunkiem prawidłowej pracy układu grzewczego jest jego całkowite wypełnienie wodą. Powietrze wypełniające nawet niewielki fragment układu potrafi doprowadzić do zniszczenia np. wymiennika kotła, albo urządzenia stanowiącego część instalacji np. pompy. Ponadto powietrze w układzie grzewczym zakłóca jego pracę, a w skrajnym przypadku może ją uniemożliwić.