Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-66,t-zintegrowane_systemy_ogrzewania.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2008-07-10

Zintegrowane systemy ogrzewania

Systematyczny wzrost cen energii wymusza poszukiwanie nowych możliwości ogrzewania budynków (c.o.) oraz uzyskania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednym z takich sposobów są zintegrowane systemy ogrzewania. Polegają one na połączeniu w jednej instalacji kilku źródeł ciepła oraz na zastosowaniu takiego systemu sterowania nimi, aby w efekcie uzyskać jak najmniejsze koszty pracy układu oraz wygodnej obsługi przy zachowaniu norm emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Ogólne zasady działania systemów

W systemach zintegrowanych jako źródła uzyskania energii cieplnej w budynkach najczęściej stosowane są: kominki z płaszczem wodnym, kotły gazowe i olejowe oraz pompy ciepła, a także kolektory słoneczne.

Systemy zintegrowane ogrzewania zbudowane są z kilku, całkowicie niezależnych, współpracujących ze sobą i uzupełniających się urządzeń grzewczych. O tym kiedy, który z nich pracuje decydują warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz budynku, przy czym priorytety ustanawia się według kosztów eksploatacji.

Przykładowo, jeżeli pracuje kominek z płaszczem wodnym, to kocioł - gazowy, olejowy lub pompa ciepła, zostaje odłączona. Jeżeli warunki pogodowe na to pozwalają, to kolektor słoneczny podgrzewa ciepłą wodę użytkową, jeżeli nie to c.w.u. podgrzewa np. kominek. Tradycyjny kocioł może być używany, gdy nie pali się w kominku, lub warunki atmosferyczne (zachmurzenie lub noc) nie pozwalają na pracę kolektora słonecznego.

Kolektory słoneczne

Kolektor słoneczny wykorzystuje w swojej pracy darmową energię słoneczną, oczywiście wtedy, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają. Dlatego posiada on priorytet przed innymi źródłami ciepła. Wykorzystywany jest głównie do podgrzewania c.w.u, natomiast w okresach przejściowych może dogrzewać budynek.

Kominek z płaszczem wodnym

Kominek stał się częstym wyposażeniem budynków. Praktycznie jest on używany do ogrzewania pomieszczeń oraz jako element dekoracyjny. Jeżeli jest to kominek z płaszczem wodnym, to wtedy może ogrzewać nie tylko jedno pomieszczenie, ale cały budynek oraz ciepłą wodę użytkową. Jest podłączony do wodnej instalacji grzewczej c.o. oraz c.w.u.

Paląc w kominku, podgrzewa się wodę w instalacji grzewczej, oraz ciepłą wodę użytkową. Paliwem dla kominka jest drewno kominkowe oraz materiały drewnopochodne.

Kotły gazowe oraz olejowe

Jeżeli warunki atmosferyczne nie pozwalają na korzystanie z kolektorów słonecznych, lub nie można rozpalić w kominku, wtedy włącza się kocioł gazowy lub olejowy. Ponieważ, urządzenia te są najdroższe w eksploatacji korzysta się z nich w ostateczności.

Pompy ciepła

Również pompy ciepła stosuje się na podobnych zasadach. Ogrzewają wodę do celów grzewczych oraz użytkowych.

Pompy ciepła instalowane są w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych; należy pamiętać, że sprawność pompy ciepła zależy od różnicy temperatur między źródłem dolnym i górnym. Im mniejsza jest ta różnica, tym wyższa jest sprawność pompy ciepła.

W instalacjach grzewczych niskotemperaturowych, z powodu niższej temperatury wody grzewczej wymagana jest większa powierzchnia elementu grzewczego. Tak więc stosuje się ogrzewanie podłogowe, a tradycyjne grzejniki mają większą powierzchnię.

Sterowanie systemem

Systemy zintegrowane powinny spowodować oszczędności finansowe oraz uprościć obsługę instalacji grzewczych budynków. Aby osiągnąć te cele należy odpowiednio sterować urządzeniami wchodzącymi w skład systemu.

Istnieją kompletne systemy dla domów jednorodzinnych, gdzie źródła ciepła przełączają się automatycznie w zależności od potrzeb, a w ogrzewanych pomieszczeniach można precyzyjnie sterować temperaturą.

Możliwe jest budowanie takiego systemu wieloetapowo.