Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-49,t-klimakonwektory___grzeją_i_chlodzą.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-05-12

Klimakonwektory - grzeją i chłodzą

Warunki cieplne panujące w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie podlegają ciągłym zmianom, zarówno w ciągu dnia, jak i czasie całego roku. Wpływa na to wiele czynników; warunki pogodowe na zewnątrz, zmienna liczba osób przebywających w pomieszczeniach, urządzenia tam pracujące (wytwarzające nawet niewielkie ilości ciepła), sztuczne oświetlenie i inne. Aby utrzymać mikroklimat w pomieszczeniach w granicach korzystnych dla człowieka potrzebne jest urządzenie, które w sposób ciągły będzie regulować temperaturę-ogrzewać lub chłodzić. Urządzeniem takim jest klimakonwektor.

Wiele parametrów decyduje, do jakiej grupy urządzeń zalicza się urządzenie. Może to być jego konstrukcja, zastosowana ilość wymienników ciepła, spełniane funkcje i miejsce montażu klimakonwektora.

W zależności od konstrukcji występują klimakonwektory wentylatorowe oraz indukcyjne.

Klimakonwektory wentylatorowe

Ten rodzaj klimakonwektora posiadają wentylator, który poprzez filtr nawiewa powietrze na wymiennik ciepła. W pracy urządzenia te korzystają z zewnętrznego źródła ciepłaobieg wody grzewczej oraz zewnętrznego źródła zimnawoda lodowa.

Wymiennik ciepła w zależności od potrzeb ogrzewa lub chłodzi przepływające przez niego powietrze, które następnie jest wywiewane do pomieszczenia.

W tym klimakonwektorze istnieje możliwość indywidualnej regulacji powietrza w pomieszczeniu.

Klimakonwektory indukcyjne

Klimakonwektory tego typu nie posiadają wentylatora. Powietrze do klimakonwektora napływa np. z centrali klimatyzacyjnej, i poprzez wykorzystanie zjawiska inżektora zasysa powietrze z pomieszczenia, po czym następuje wymieszanie obu strumieni, a powstały strumień przepływa przez wymiennik i w zależności od potrzeb jest ogrzany lub schłodzony i wydmuchany do pomieszczenia.

Klimakonwektory mogą pobierać powietrze spoza budynku poprzez czerpnię powietrza, ponadto powietrze może być wstępnie obrobione w centrali klimatyzacyjnej, oraz mogą pracować tylko na powietrzu obiegowym, z pomieszczenia.

Klimakonwektory z jednym lub dwoma wymiennikami

W ścisłym związku ze sposobem pobierania powietrza pozostaje ilość zastosowanych wymienników:

  • z jednym wymiennikiem to klimakonwektory dwururowe, które pracują zamiennie jako nagrzewnica lub chłodnica
  • z dwoma wymiennikami to wymienniki czterorurowe, pracują równocześnie jako nagrzewnica i chłodnica

Podsumowanie

Funkcje, jakie mogą spełniać klimakonwektory to grzanie, grzanie – chłodzenie oraz chłodzenie.

Urządzenia te mogą być montowane na ścianach, w sufitach oraz jako wolnostojące.

Jeżeli klimakonwektor będzie zabudowany, to jego obudowa zwykle wykonana jest z blachy ocynkowanej, bowiem urządzenie nie będzie widoczne.

Natomiast klimakonwektor wolnostojący lub taki, który jest widoczny po montażu jest odpowiednio estetycznie obudowany.