Ogrzewanie budynków mieszkalnych i obiektów przemysłowych w związku z sytuacją na rynku paliw jest coraz kosztowniejsze. Aby koszty te ograniczyć producenci urządzeń grzewczych sięgają do coraz nowszych technologii. Jedną z takich nowości są grzejniki, które oddają ciepło w postaci promieniowania podczerwonego. Ponieważ stosunkowo rzadko ten rodzaj ogrzewania stosuje się w budynkach jednorodzinnych lub mieszkaniach poniżej przedstawimy tylko ogólny zarys tematu.
Promienniki, bo taką nazwę mają grzejniki emitujące promieniowanie podczerwone, najpierw ogrzewają ściany, sufit oraz przedmioty w pomieszczeniu, a potem od nich ogrzewa się powietrze.
Każdy przedmiot o temperaturze wyższej od zera absolutnego emituje takie promienie. Promienie podczerwone są niczym innym jak ciepłem.
Zasada działania promienników jest podobna: element grzewczy jest podgrzewany, po czym ciepło odbija się od ekranu promieniującego i jest kierowane na ogrzewaną powierzchnię. Charakterystyczna cechą tego systemu jest możliwość ogrzewania punktowego określonego stanowiska lub miejsca.
Ogrzewanie takie stosuje się głównie w halach produkcyjnych, sklepach, szklarniach oraz w obiektach sakralnych.
Dodatkową zaletą takich systemów grzewczych jest fakt, że są bardzo wydajne i ekonomiczne oraz mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka.
W obudowie grzejnika znajduje się element grzewczy oraz ekran promieniujący. Ponadto zabudowane są tam też urządzenia służące do sterowania pracą grzejnika. W zależności od zastosowanego elementu grzewczego promienniki mogą być elektryczne, gazowe, olejowe lub wodne.
Ponadto występują promienniki wysoko lub nisko temperaturowe. Zależy to od temperatury, jaką może uzyskać element grzewczy.
Coraz częściej stosuje się do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych elektryczne kable grzewcze wtopione w wylewkę betonową.
Prąd elektryczny przepływając przez element oporowy rozgrzewa go. Wytworzone ciepło w postaci promieniowania podczerwonego promieniuje do podłogi, a ta z kolei promieniuje do pomieszczenia.
Takie ogrzewanie stosuje się też na zewnątrz budynków, do ogrzewania schodów i podjazdów.