Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-43,t-sprawdzanie_izolacyjności_cieplnej_budynku.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-01-18

Sprawdzanie izolacyjności cieplnej budynku

Do sprawdzania stanu izolacji budynku stosuje się metodę termowizyjną. Metodę tą można zastosować przed wykonaniem ocieplenia, jak również po jego ukończeniu. Pozwoli to na sprawdzenie czy izolacja została wykonana prawidłowo.

Zasada działania termowizji

Termowizyjny obraz domu Termowizyjny obraz domu
Fot: Wikipedia (licencja GNU)

Każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego emituje fale elektromagnetyczne zwane promieniowaniem podczerwonym lub cieplnym.

W termowizji wykorzystywane jest zjawisko promieniowania ciał w paśmie podczerwieni, gdzie natężenie promieniowania zależy od temperatury oraz rodzaju powierzchni tego ciała.

Mierząc promieniowanie podczerwone emitowane przez ciało dokonuje się pomiaru temperatury tego ciała. Intensywność promieniowania cieplnego jest proporcjonalna do temperatury ciała.

Badanie wykonuje się przy użyciu kamery termowizyjnej, wykonując zdjęcia badanego obiektu tzw. termogramy. Kamera rejestruje rozkład temperatur występujących na powierzchni badanego obiektu. Każdej temperaturze odpowiada inna barwa.

W efekcie powstaje kolorowe zdjęcie, gdzie intensywność kolorów zależy od temperatury (promieniowania), jaka panuje na powierzchni obiektu.

Zastosowanie badania termowizyjnego

Na podstawie wykonanych zdjęć określa się miejsca, w których ciepło ucieka z budynku. Pozwala to, między innymi na określenie stanu szczelności izolacji, grubości ocieplenia oraz prawidłowości montażu drzwi i okien.

Praktycznie wykonanie takiego badania przed modernizacją ocieplenia domu pozwoli określić zakres prac do wykonania, a tym samym koszt inwestycji.