Zwykle po odkręceniu kurka trzeba poczekać, aż z rur spłynie schłodzona woda znajdująca się w rurach pomiędzy bojlerem (zasobnikiem), a zaworem czerpalnym, aby po pewnym czasie doczekać się ciepłej wody. Sytuacja taka powoduje straty wody, która była podgrzana, lecz uległa oziębieniu w rurach. Wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem tego problemu, zwłaszcza w dużych budynkach-z bardziej rozbudowaną instalacją wodociągową jest zastosowanie cyrkulacji.
Układ ten składa się z dodatkowego przewodu ciepłej wody łączący zasobnik z najdalej wysuniętym punktem czerpalnym. Ciepła woda krąży w instalacji i po odkręceniu zaworu czerpalnego natychmiast można z niej korzystać. W ten sposób poprawia się komfort korzystania z ciepłej wody. Dodatkowe korzyści to zmniejszenie ilości pobieranej wody oraz ilości powstających ścieków.
Na przewodzie montuje się pompę cyrkulacyjną, która wymusza obieg wody. Nowoczesne pompy wyposażone są w wyłączniki czasowe i temperaturowe (termostaty), pracują tylko w zadanym czasie oraz w zakresie zadanych temperatur.
Aby jak najbardziej zoptymalizować pracę układu i zmniejszyć koszty jego działania można zastosować dodatkowe urządzenia. Należą do nich zawory termostatyczne, które w zależności od potrzeb regulują temperaturę oraz ilość przepływającej wody na poszczególne punkty poboru oraz umożliwiają ustawienie różnych temperatur w poszczególnych obiegach np. innej temperatury wody w kuchni, a innej w łazience.
Nie ma potrzeby montowania instalacji cyrkulacyjnej, gdy punkty poboru wody znajdują się w odległości poniżej 2 mb od pionu ciepłej wody oraz gdy w domu są przepływowe podgrzewacze wody zabudowane bezpośrednio przy punktach czerpalnych lub w niewielkiej odległości od tych urządzeń.