Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-3,t-kotly_na_paliwa_stale.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-05-20

Kotły na paliwa stałe

Planując zakup kotła do CO, należy zdecydować, jakie paliwo będzie spalane, a następnie dobrać odpowiednie urządzenie. Dobrze zaplanowany sposób ogrzewania to komfort i zadowolenie mieszkańców na lata. Dlatego ta kwestia wymaga szczegółowego i dokładnego przemyślenia.

Paliwa stałe Paliwa stałe

Inwestor powinien zdecydować:

  • czy kocioł będzie służył tylko do ogrzewania, czy również do zaopatrzenia w ciepłą wodę?
  • jak dużo czasu może przeznaczyć na jego obsługę?
  • jakie są możliwości zaopatrzenia w opał w miejscu zamieszkania?
  • jakie wybrać grzejniki i jaki rodzaj rurek?
  • pozostaje też kwestia kosztów wykonania instalacji, a potem jej użytkowania.

Najpopularniejsze paliwa stałe to: węgiel kamienny, koks, miał węglowy, groszek węglowy, drewno, pellets. Można też spalać słomę zbożową lub ziarno.

Kotły do spalania węgla kamiennego i koksu

Do spalania węgla kamiennego i koksu stosuje się kotły z górnym spalaniem. Wadą tych kotłów jest ograniczona możliwość regulacji i niska sprawność. Bardziej nowoczesne i wygodniejsze w użyciu są kotły z dolnym spalaniem. W konstrukcjach tych stosuje się wentylatory, które dostarczają powietrze do komory spalania. Załadunku paliwa dokonuje się, co kilkadziesiąt godzin.

Kotły do spalania miału węglowego

Do spalania miału węglowego przystosowana jest większość kotłów do węgla kamiennego i miału (mieszanki). Miał węglowy spala się także w kotłach z nadmuchem, natomiast załadunku dokonuje się maksymalnie raz dziennie.

Kotły do spalania groszku węglowego

W kotle do spalania groszku węglowego montowany jest palnik retortowy, do którego paliwo dostarczane jest za pomocą podajnika ślimakowego (lub szufladkowego) z zasobnika. Zastosowany jest tam również wentylator, który dozuje ilość powietrza do palnika. Całością steruje regulator elektroniczny, z którym może współpracować termostat pokojowy i/lub pogodowy. Obsługa kotła polega na okresowym doładowaniu zasobnika groszkiem (od 3 do nawet 7 dni w zależności od pojemności zasobnika), oraz wybraniu popiołu (zwykle wraz z załadunkiem paliwa). Kocioł taki należy również okresowo czyścić.

Kotły do spalania drewna

Obecnie do spalania drewna stosuje się tzw. kotły zagazowujące charakteryzujące się wysoką sprawnością, a spalanie przebiega w sposób automatyczny. Załadunku paliwa dokonuje się w zależności od wielkości komory spalania od 8 do 24 godzin.

Kotły do spalania pelletu

Pellet jest to granulat wyprodukowany z odpadów drzewnych sprasowanych pod wysokim ciśnieniem. Praca kotłów do spalania pelletu jest zautomatyzowana. Paliwo transportowane jest z zasobnika.

Nowoczesne kotły CO są urządzeniami wygodnymi w użytkowaniu, a czas potrzebny do ich obsługi jest ograniczony do minimum. Zastosowane rozwiązania techniczne pozwalają na uzyskanie dużych oszczędności paliwa, a przez to mniejszy koszt bieżącej eksploatacji. W konsekwencji mniej zanieczyszczeń przedostaje się do atmosfery. Efekt ekonomiczny jest również zauważalny. Więcej pieniędzy pozostaje w kieszeni inwestora. Należy zauważyć, iż niektóre gminy zwracają znaczną część zainwestowanych pieniędzy w przypadku wymiany kotła na proekologiczny.