Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-25,t-pompy_ciepla.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-08-02

Pompy ciepła

Najtańszym w eksploatacji urządzeniem grzewczympompy ciepła. Pobierają one ciepło z otoczenia: z ziemi, wody lub powietrza, którą następnie przetwarzają na energię do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. W czasie eksploatacji urządzenia te potrzebują niewielkie ilości energii elektrycznej. I są to praktycznie jedyne koszty eksploatacyjne. Niestety sama inwestycja zainstalowania pompy ciepła jest kosztowna.

Budowa i zasada działania

Zasada działania pompy ciepła Zasada działania pompy ciepła

Instalacja pompy ciepła składa się z trzech części:

  • Dolnego źródła - jest to układ pobierający ciepło z otoczenia. W naszych warunkach klimatycznych ciepło pobiera się najczęściej z ziemi lub z wody.
  • Górnego źródła - jest to układ oddający ciepło: najczęściej jest to niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania lub instalacja ciepłej wody użytkowej. Oczywiście pompa ciepła może zasilać równocześnie CO oraz CWU.
  • Pompa ciepła - znajduje się pomiędzy dolnym i górnym źródłem.

Do ogrzewania domów jednorodzinnych stosuje się pompy sprężarkowe.

Głównymi elementami pompy ciepła są: parownik (3), sprężarka (4), zawór rozprężny (2) i skraplacz (1). W obiegu pompy krąży czynnik roboczy np. solanka, który jest ogrzewany przez ziemię, wodę lub powietrze (układ dolnego zasilania), przepływając przez parownik, doprowadzony jest do wrzenia i paruje. Powstała para sprężana jest w sprężarce, gdzie jej temperatura rośnie, następnie przechodzi przez skraplacz i oddaje temperaturę do górnego źródła np. instalacji grzewczej. Skroplona para przez zawór rozprężny oraz przez parownik wraca do dolnego źródła i w ten sposób zamyka cykl grzewczy.

Do napędu sprężarki wykorzystuje się energię elektryczną i to jest praktycznie jedyny koszt eksploatacji pompy ciepła.

Zalety i wady pomp ciepła

Urządzenia te mają swoje zalety, ale również wady.

Koszty ogrzewania domu przy zastosowaniu pompy ciepła są niższe niż w przypadku innych urządzeń grzewczych.

Obsługa pompy jest wygodna i czysta. Urządzenie nie wymaga przeglądów ani konserwacji.

Jest bardzo bezpieczne w eksploatacji oraz dla środowiska- nie emituje zanieczyszczeń.

Pompy mają niewiele wad. Zapewne najważniejszą jest wysoki koszt instalacji urządzenia. Ponadto dosyć trudne jest prawidłowe dobranie pompy ciepła tak, by spełniała oczekiwania inwestora.