Posiadanie domowego ogniska w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli w postaci pieca czy kominka, to marzenie wielu właścicieli domków jednorodzinnych. Ogień buzujący w kominku, stwarza niepowtarzalną atmosferę i nastrój, o tym nikogo nie trzeba przekonywać. Ale oprócz czysto estetycznych wrażeń, jest jeszcze praktyczna strona posiadania kominka. Mianowicie może on służyć do ogrzewania mieszkania, a przynajmniej pomieszczenia, w którym się znajduje.
W zależności od zastosowanego rodzaju paleniska, kominki dzielą się na: tradycyjne z paleniskiem otwartym, oraz zamknięte - z wkładem kominowym lub z kasetą kominową. Każde z tych urządzeń ma zalety i wady.
Kominki tradycyjne-otwarte są zazwyczaj murowanie. Kominek taki stanowi głównie element dekoracyjny. I chociaż ogrzewa pomieszczenie, przez promieniowanie w swoim najbliższym otoczeniu, to ogrzewanie to jest nierównomierne. Ponadto duża część ogrzanego powietrza ucieka przez komin. Jest to spowodowane brakiem możliwości sterowania kominkiem. Tak, więc ze względów ekonomicznych trudno polecić tego typu piece do ogrzewania. Trzeba też dodać, że kominki otwarte nie gwarantują takiego bezpieczeństwa przeciwpożarowego jak kominki zamknięte.
Kominki zamknięte z wkładem kominowym oraz kasety kominowe są to urządzenia grzewcze, które upowszechniły się w ubiegłym wieku i w chwili obecnej są używane do ogrzewania jak również do przygotowywania c.w.u. Wkłady i kasety kominowe to zamknięte przeszklonymi drzwiczkami paleniska. Wykonane są ze stali lub żeliwa, a więc materiałów odpornych na wysoką temperaturę.
Wkłady kominowe zazwyczaj montuje się w nowych kominkach, odpowiednio je obudowując, natomiast kasety instaluje się w kominkach już istniejących. Jak widać, istnieje możliwość przebudowy kominka tradycyjnego, z otwartym paleniskiem na bardziej zaawansowany technicznie kominek z zamkniętą komorą spalania.
W praktyce stosuje się dwa rodzaje wkładów kominowych: wkłady zwykłe oraz z płaszczem wodnym. Tutaj opiszemy je tylko ogólnie. Więcej informacji w tym artykule.
W kominkach, w których zastosowano wkłady zwykłe czynnikiem grzewczym jest powietrze, które otaczając wkład ogrzewa się, a następnie kanałami powietrznymi jest transportowane do innych pomieszczeń.
Wkłady z płaszczem wodnym montuje się zwykle w tradycyjnych instalacjach grzejnikowych, wyposażonych w naczynie wzbiorcze (w układach otwartych). Woda znajduje się w płaszczu wodnym, gdzie jest podgrzewana. Następnie poprzez system rur jest transportowana do grzejników.