Dyskusja o tym, która z metod dbania o ciepło w domu jest lepsza – grzejniki elektryczne czy ogrzewanie podłogowe – trwa od kilku lat. Nie istnieje jednak idealny system grzewczy pasujący do każdego projektu domu i odpowiadający wszystkim potrzebom. Dlatego też przed podjęciem decyzji co do tego, jakie ogrzewanie założysz, należy poznać wady i zalety każdego z rozwiązań. Jak to zrobić?
Przy wstępnym podejmowaniu decyzji o założeniu ogrzewania podłogowego lub skorzystaniu z grzejników elektrycznych powinieneś odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
W zależności od odpowiedzi jeden system grzewczy okaże się lepiej lub gorzej dopasowany do Twoich potrzeb. Właśnie dlatego pracownia architektoniczna Dobre Domy przygotowała dla Ciebie kompendium informacji na temat obu metod ogrzewania, tak abyś wybrał najlepszy sposób na zapewnienie ciepła w Twoich czterech kątach.
Ogrzewanie podłogowe to system, który sprawdza się w pomieszczeniach trudnych do ogrzania za pomocą kaloryferów czy grzejników elektrycznych, czyli cechujących się:
Najczęściej ogrzewanie podłogowe montuje się w pomieszczeniach parterowych, koszty założenia instalacji na piętrach są bowiem odpowiednio wyższe. Dlatego też w projektach domów parterowych, takich jak Bianka, ten system grzewczy wystarczy w zupełności.
Z kolei ze względów zdrowotnych ogrzewanie podłogowe jest zalecane w domach, w których mieszkają alergicy – w ogrzewanym przez instalację powietrzu nie unosi się kurz zawierający alergeny.
Decyzję o zamontowaniu ogrzewania podłogowego podejmuje się już na etapie planowania budowy. Dlaczego? Otóż jego instalacja wymaga:
Montaż ogrzewania tego typu polega na założeniu systemu rurek lub kabli na powierzchni podłogi, a następnie przykryciu ich wylewką betonową (tzw. jastrychem). Dlatego też naprawy oraz zmiany w instalacji oznaczają zniszczenie podłogi – należy brać to pod uwagę przy decydowaniu się na ten system grzewczy.
W zależności od wyboru źródła wytwarzanego ciepła mówimy o 2 typach ogrzewania podłogowego:
Najpoważniejszą wadą ogrzewania podłogowego jest tzw. bezwładność cieplna – instalacja nagrzewa się powoli (przez kilka godzin) i tak samo powoli traci ciepło w momencie, gdy ją wyłączysz.
Największą zaletą grzejników elektrycznych jest ich mobilność oraz uniwersalność – większość urządzeń tego typu można ustawić w niemal każdym pomieszczeniu, można je także zamontować w dowolnym momencie użytkowania domu. Świetnie nadają się np. do ogrzania piętra w domu ze strychem użytkowym, takim jak w projekcie Atreusz Nowy.
Jako wadę ogrzewania elektrycznego często wskazuje się duży koszt jego eksploatacji, wynikający ze zwiększonego poboru prądu. Wszystko zależy jednak od sytuacji – jeśli Twój dostawca energii elektrycznej oferuje korzystną taryfę, ten system ogrzewania może okazać się porównywalny cenowo lub tańszy od tradycyjnej instalacji wodnej.
Ze względu na sposób rozprowadzania przez grzejnik ciepła mówimy o następujących rodzajach tych urządzeń:
Jeśli chcesz korzystać z kilku mniejszych grzejników elektrycznych, to wystarczy podłączać je do normalnych kontaktów. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdza się jako samodzielna metoda grzewcza.
Z kolei systemowe korzystanie z grzejników elektrycznych wymaga podłączenia do oddzielnego obwodu w instalacji, co wiąże się rzecz jasna ze zwiększeniem kosztów. Dzięki temu rozwiązaniu możesz jednak ogrzewać swój dom wyłącznie przy użyciu grzejników tego typu.
Warto pamiętać, że podczas wyboru systemu ogrzewania w Twoim domu nie musisz decydować się albo na ogrzewanie podłogowe, albo na grzejniki elektryczne – mądrym i często stosowanym rozwiązaniem jest połączenie obu metod, np.:
Połączenie tych systemów grzewczych, mimo że wydaje się drogie, jest znacznie tańsze oraz łatwiejsze niż połączenie np. ogrzewania wodnego podłogowego z c.o. wodnym. To drugie rozwiązanie oznacza, że konieczne jest zamontowanie specjalnego kotła, który miesza ze sobą wodę podgrzaną z wodą wracającą do instalacji.
Wybór metody ogrzewania w Twoim domu to poważna decyzja, ale dzięki temu krótkiemu poradnikowi wiesz już, jakie są podstawowe parametry, które trzeba wziąć pod uwagę. Niezależnie od projektu domu oraz możliwości finansowych ogrzewanie podłogowe elektryczne zawsze pomoże Ci utrzymać ciepłą, domową atmosferę.