Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100429,t-sposoby_poprawienia_slabego_ciągu_kominowego.html
Informacja prasowa / Data: 2016-01-19

Sposoby poprawienia słabego ciągu kominowego

Informacja prasowa

Kiedy na dworze chłód, szukamy przyjemnego ciepła w domu.  Romantycznie przy kominku lub praktycznie przy grzejniku. Jeśli jednak kominek ledwie grzeje, a dym wlatuje nam do salonu, przyczyną może być zbyt słaby ciąg kominowy. Warto również dbać o przewody kominowe do których podłączone sąurządzenia grzewcze co oraz piece. Ich nieprawidłowa praca skutkuje złym spalaniem i może być przyczyną zaczadzeń. Podpowiadamy jakie są najczęstsze powody tego zjawiska, jak je rozpoznać i skutecznie się z nim rozprawić. 

Fot. MK Systemy kominowe

Słaby ciąg w kominie bywa przyczyną niepełnego spalania paliw, a nawet przerwania pracy kotła.

Jeśli czytając pierwsze zdania tego tekstu już wiesz, że twój komin nie pracuje prawidłowo – nie wpadaj w panikę. Słaby ciąg można, a nawet trzeba poprawić!

Kiedy warto zaprosić kominiarza?

Jeżeli dotychczas ciąg kominowy był dobry i komin pracował bez zastrzeżeń, a po kilku miesiącach stał się słaby, to z pewnością należy zgłosić się do kominiarza, by wyczyścił przewód. 

- Gdy na ściankach komina o średnicy 15 cm osadzi się dwucentymetrowa warstwa sadzy, to średnica w świetle komina wyniesie zaledwie 11 cm, zaś pole powierzchni czynnego przekroju komina zmniejszy się aż o około 46% - informuje mistrz kominiarski Piotr Pacyna. W skrajnym przypadku, w takim nieczyszczonym kominie, może dojść do pożaru sadzy. Jest to bardzo groźne zjawisko, bowiem temperatura palącej się sadzy przekracza 1000°C! 

A może to jednak coś innego? 

Powodów słabego ciągu może być jednak znacznie więcej.

Trudno uzyskać prawidłowy ciąg w kominie, który jest zbyt niski lub w pobliżu jego wylotu są przeszkody, takie jak kalenica, wyższe budynki czy drzewa. Wówczas, w zależności od przyczyny, należy podwyższyć komin lub zastosować odpowiednią dla podłączonego urządzenia nasadę kominową.

– Żeby system działał prawidłowo oferujemy naszym klientom dobór średnicy, sprawdzając m.in. właśnie ciąg kominowy - informuje Marek Liskoordynator ds. inwestycji marki MK Systemy Kominowe.

Jak przedłużyć za niski komin murowany?

- Przy podwyższaniu komina należy zastosować elementy izolowane termicznie – mówi Marek Lis.

– Mamy w ofercie profesjonalne przedłużenie komina murowanego o różnym przekroju i w wielu długościach. Takie rozwiązanie jest przeznaczone do wszystkich rodzajów paliw. Może być zakończone ustnikiem lub daszkiem. Decydując się na jego zakup – klient otrzymuje gotowy do zamontowania zestaw wraz z płytą przejściową i odpowiednim zakończeniem komina – informuje Marek Lis.

- Jego montaż radziłbym jednak polecić fachowcom – dodaje.

Wsparcie i ustabilizowanie ciągu – nasady kominowe

Zdarza się często tak, że rozwiązaniem problemu słabego ciągu jest instalacjanasady kominowej - urządzenia przeznaczonego do montażu na szczycie komina.

Jego rolą jest wsparcie ciągu zarówno w przewodach wentylacyjnych, spalinowych, jak i dymnych.

- Posiadamy w ofercie obrotowe i samonastawne nasady kominowe.

Oba typy urządzeń dynamicznie wykorzystują siłę wiatru. Nasady obrotowe cechuje wysoka wydajność, trwałość i cicha praca. Są przeznaczone do montażu na wylotach kominowych wentylacji grawitacyjnej.

Natomiast te samonastawne dzięki swojej unikalnej budowie ustawiają się zawsze w kierunku wiejącego wiatru, osłaniając przewód kominowy i wspomagając jego ciąg, a niektóre ich wersje mogą być wykorzystane do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych – mówi Marek Lis.

Montaż wkładu kominowego ze stali nierdzewnej w nieszczelnym kominie

Jak już zdążyłeś się zorientować, przyczyn słabego ciągu kominowego może  być bardzo wiele, a lista jeszcze się nie wyczerpała…

Kolejną jest nieszczelność kominaZanim jednak wpadniemy w histerię, powierzmy sprawdzenie szczelności naszego przewodu wykwalifikowanemu kominiarzowi.

- Jednym ze sposobów, który wykorzystujemy na co dzień w swojej pracy, by wykluczyć nieszczelność jest inspekcja wnętrza komina specjalną kamerą kominową – mówi Piotr Pacyna.

- Jeśli rzeczywiście w toku badania wykryjemy nieprawidłowości, zalecamy uszczelnienie komina  za pomocą wkładu ze stali nierdzewnej. Ścianki wkładu kominowego bardzo szybko się nagrzewają, a przez to ciąg kominowy jest lepszy.

Komin ceramiczny dużo dłużej się nagrzewa i osiągnięcie optymalnego ciągu w kominie następuję później. Producenci oferują szereg rozwiązań ze stali nierdzewnej do wszystkich rodzajów kotłów i paliw.  – dodaje.

– W naszym asortymencie nie brakuje jednościennych systemów kominowychprzeznaczonych do montażu w istniejący już szacht kominowy.  Jednym z nich jest system MKKS Invest dedykowany do kotłów wykorzystujących zjawisko kondensacji pary wodnej powstającej podczas spalania. Występuje w wersji do kotłów na gaz i olej. Może pracować na mokro, w temperaturze do 200°C – mówi Marek Lis.

- Do kotłów opalanych paliwem stałym polecamy żaroodporny system MKSZI Invest – uzupełnia. System dedykowany do takich paliw jak węgiel, drewno, pelet i eko-groszek. Może pracować tylko na sucho w temperaturze do 450°C.

Niewłaściwa konstrukcja komina

Jeśli  problemy z ciągiem wynikają z uskoków szachtu rozwiązaniem może być montaż elastycznego wkładu kominowego.

– W przypadku tego rodzaju kominów polecamy elastyczne wkłady MK FLEX, do spalin z kotłów atmosferycznych lub wentylacji (do 600°C), a także, dzięki zastosowaniu nowych złączek i uszczelki silikonowej, z klasą ciśnieniową P1(do 200°C) - do kotłów turbo i kondensacyjnych – mówi Marek Lis.

Wkłady FLEX występują w dwóch wersjach:

  • stalowej - do kotłów atmosferycznych, turbo i kondensacyjnych na gaz i olej
  • aluminiowej - do wentylacji.

System może pracować na sucho, a po uszczelnieniu również na mokro.

Nowością w ofercie jest FLEX podwójny (FLEX x2) wykonany z dwóch warstw blachy w najnowszej światowej technologii, dzięki której może być stosowany do kominków i kotłów opalanych drewnem.

Kiedy winny nie jest komin…

Przyczyn złego ciągu kominowego nie należy poszukiwać wyłącznie w kominie.

Dla uzyskania prawidłowego ciągu konieczne jest doprowadzenie do paleniska odpowiedniej ilości powietrza do spalania. Ten warunek jest  często niedoceniany, a jego spełnienie daje gwarancję prawidłowego i bezpiecznego działania urządzenia grzewczego.

- Jest przysłowie mówiące, że z pustego i Salomon nie naleje. Podobnie ma się z ciągiem kominowym.  Jeżeli nie zostanie doprowadzona odpowiednia ilość powietrza do spalania, to nie ma możliwości uzyskania prawidłowego ciągukominowego –mówi Piotr Pacyna.

Ten problem można rozwiązać montując dopływ powietrza do paleniska kanałem nawiewnym z czerpnią powietrza, którą również oferują czołowi producentów systemów kominowych – pointuje.

Źródło:  MK Systemy Kominowe