Sezon grzewczy trwa. Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zimy będzie więc zakup regulatora temperatury, który nam w tym pomoże. Gdy zdecydujemy się na kupno właściwego urządzenia, musimy go następnie zamontować. Ale czy na pewno wiemy, jakie miejsce będzie najlepsze?
Odpowiednia lokalizacja regulatora temperatury w pomieszczeniu nie jest bez znaczenia. Ma bowiem duży wpływ na jakość i efektywność jego pracy.
Gdy umieścimy go w miejscu, w którym występuje brak cyrkulacji powietrza lub jest zbyt duże nasłonecznienie, możemy być pewni, że regulator nie będzie działał poprawnie i kontrolowanie temperatury będzie nieprawidłowe.
Gdzie zatem powinno się usytuować urządzenie, by mogło bez przeszkód spełniać swoje funkcje?
Aby zapewnić prawidłową pracę regulatora, należy zainstalować go na ścianie wewnętrznej budynku (ściana działowa) na wysokości ok. 150 cm od podłogi.
Ściany zewnętrzne są zawsze bardziej zimne.
- Najlepiej jest wybrać takie miejsce, w którym często się przebywa. Ponadto powinniśmy zapewnić regulatorowi swobodną cyrkulację powietrza. Nie ukrywajmy go więc za meblami czy firankami – tłumaczy Maciej Leonhard z firmy LARS, producenta regulatorów temperatury i sterowników do pomp marki AURATON.
Należy również unikać bliskości urządzeń, które emitują ciepło takich, jak:
– Regulator temperatury umieszcza się także w pewnej odległości od drzwi i okien. Ich ciągłe otwieranie i zamykanie może bowiem powodować drgania oraz chwilowe zmiany temperatury, co również zakłóca właściwą pracę urządzenia. Musimy pamiętać jeszcze o tym, by do panelu sterującego nie miały dostępu dzieci – wyjaśnia Maciej Leonhard.
Pomieszczenie, w którym powiesimy się regulator temperatury nazywamy tzw. pomieszczeniem reprezentatywnym.
Zwykle jest nim salon lub pokój dzienny, w którym przez większość dnia skupia się życie rodzinne.
Coraz częściej jednak w takich wnętrzach spotykane są kominki, które nie tylko spełniają funkcję elementu dekoracyjnego, ale są także wykorzystywane jako urządzenia dogrzewające podczas długich i mroźnych zim oraz w okresach przejściowych.
- Gdy w trakcie pracy kotła pali się również w kominku, regulator temperatury zainstalowany w tym samym pomieszczeniu może odczytywać zbyt wysoką temperaturę i częściej wyłączać piec – mówi Maciej Leonhard.
W związku z tym, temperatura w pozostałych pomieszczeniach domowych może być mniej komfortowa dla domowników.
- W takiej sytuacji lepiej umieścić urządzenie na korytarzu, np. tuż przy sypialni - dodaje.
Najnowsze regulatory temperatury AURATON 2025 i AURATON 2025 RTH dostępne w wersji przewodowej i bezprzewodowej do stosowania z centralnym ogrzewaniem.
To całkowicie nowe konstrukcje znanych i docenianych modeli AURATON 2005 i AURATON 2005 TX Plus.
Produkty mają zbliżone parametry do swoich poprzedników, odróżnia je jednak:
Więcej informacji na www.auraton.pl
Źródło: www.lars.pl