Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100130,t-gazowe_ogrzewacze_pomieszczen.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2010-07-21

Gazowe ogrzewacze pomieszczeń

Tradycyjny system ogrzewania budynków to układ składający się z wielu elementów. Do ogrzewania czynnika grzewczego w takim układzie służy kocioł, który w zależności od rodzaju paliwa podłączony jest do przewodu spalinowego lub dymnego. Kolejnym niezbędnym elementem instalacji co są grzejniki, które oddają ciepło do pomieszczenia. Kocioł i grzejniki połączone są rurkami, którymi transportowany jest czynnik grzewczy. Do tego potrzebny jest jakiś system sterowania oraz zabezpieczenia pracy układu. A czy istnieje możliwość uniknięcia budowy tak rozbudowanych instalacji?

Okazuje się, że taką alternatywę dają urządzenia, które charakteryzują się prostotą, zarówno w montażu – brak tych wszystkich wyżej wymienionych elementów - jak również prostą budową wewnętrzną oraz łatwym, praktycznie bez obsługowym użytkowaniem. Są to gazowe ogrzewacze pomieszczeń.

Zakres stosowania

Urządzenia te nadają się do ogrzewania wnętrz wymagających ogrzewania ciągłego, a więc pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, magazynowych, produkcyjnych, handlowych i wielu innych.

Ponieważ ogrzewacze nie są wrażliwe na niskie temperatury, mogą pracować w pomieszczeniach ogrzewanych okresowo np. w domkach kempingowych. Urządzenia te mogą być zasilane z sieci gazowej, jak również z butli.

Ładny wygląd oraz estetyczne wykonanie, a także małe wymiary i zróżnicowane moce pozwalają na ich użytkowanie praktycznie we wnętrzach różnej wielkości, a także urządzonych w różnych stylach.

Montaż ogrzewacza

Zwykle ogrzewacze montowane są na ścianie zewnętrznej budynku. I wtedy ich montaż polega na wykonaniu odpowiedniego otworu w ścianie, przez który zostanie przeprowadzony przewód spalinowo - powietrzny do pobierania powietrza oraz odprowadzenia na zewnątrz pomieszczenia spalin (system rura w rurze). Długość takiego przewodu wynosi od kilku do kilkudziesięciu cm. Takie ogrzewacze posiadają zamkniętą komorę spalania.

W sytuacji, kiedy nie ma możliwości wykonania takiego otworu, należy zastosować ogrzewacz, który powietrze do spalania pobiera z pomieszczenia, a wyrzut spalin następuje np. przez komin. Warunkiem prawidłowej i bezpiecznej pracy ogrzewacza w tej wersji jest prawidłowo działająca wentylacja w pomieszczeniu.

Sterowanie urządzeniem

Każdy ogrzewacz posiada urządzenia pozwalające na sterowanie jego pracą w celu dostosowania do warunków jakie preferuje użytkownik. Proces utrzymania zadanej temperatury odbywa się automatycznie.

Niektóre ogrzewacze maja możliwość współpracy z regulatorem pokojowym.

Również sterowanie mocą urządzenia odbywa się w sposób automatyczny, w zależności od temperatury zadanej oraz rzeczywistej, panującej w pomieszczeniu.

Ponieważ, każdy zainstalowany w mieszkaniu ogrzewacz sterowany jest indywidualnie, więc w każdym pomieszczeniu można utrzymywać odpowiednią dla siebie temperaturę.

Niektóre ogrzewacze mają urządzenia pozwalające na zaprogramowanie ich pracy np. w ciągu całego tygodnia.

Czy warto instalować?

Pod względem ekonomicznym system ten charakteryzuje się niskimi nakładami inwestycyjnymi w porównaniu z innymi metodami rozprowadzenia ciepła w budynkach.

Również, z powodu braku strat ciepła nakłady poniesione na bieżące eksploatowanie ogrzewania są niższe niż w użytkowaniu tradycyjnej instalacji grzewczej co.

W porównaniu z tradycyjnymi instalacjami, ten system posiada jeszcze jedną zaletę. W przypadku awarii kotła lub jakiegoś elementu instalacji co, zwykle zachodzi konieczność wyłączenia całej instalacji. Gdy awarii ulegnie ogrzewacz, użytkownik nie jest pozbawiony ogrzewania całego obiektu.

Wyposażenie dodatkowe

Niektórzy producenci posiadają w ofercie ogrzewacze, wyposażone w dodatkowe urządzenia. Może to być wentylator nadmuchowy, który powoduje szybsze rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu i szybsze uzyskanie żądanej temperatury, albo nawilżacz powietrza, który poprawia komfort w pomieszczeniu.

Zasady i bezpieczeństwo użytkowania

Ogrzewacz jest wyposażony w urządzenia, pozwalające na automatyczne wyłączenie go w przypadku, nieprawidłowej pracy.

Dodatkowo, nieprawidłowa praca może być sygnalizowana sygnałem dźwiękowym i np. migającą diodą. Urządzenie gazowe musi być wyposażone w elementy zabezpieczające jego pracę, aby było bezpieczne dla użytkowników.

W czasie eksploatacji ogrzewacza gazowego należy przestrzegać kilku prostych zasad, a mianowicie:

  • nie zasłaniać go meblami, firankami lub zasłonami, aby nie ograniczać przepływu powietrza
  • nie należy ustawiać w pobliżu ogrzewacza przedmiotów z materiałów łatwopalnych.

W celu bezpiecznego użytkowania gazowego ogrzewacza pomieszczeń, należy ściśle przestrzegać zasad podanych w instrukcji producenta.