Ostra i długotrwała tegoroczna zima jest już tylko wspomnieniem. Pozostawiła jednak w pamięci obraz zasypanych śniegiem ulic, wiszących z dachów sopli ale niestety także wyższych niż zazwyczaj rachunków za zużyte ciepło. Dlatego warto zainteresować się jak można w przyszłości ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem naszych budynków.
Jedną z dróg znalezienia oszczędności jest wymianą bądź modernizacją starej instalacji centralnego ogrzewania. Jednak, aby w przyszłości móc cieszyć się niższymi rachunkami, musimy na początek zainwestować środki w nowocześniejsze urządzenia i instalacje ogrzewcze. I tu od wielu lat potencjalnym inwestorom chcącym przeprowadzić tego typu inwestycje z pomocą przychodzi państwo. W marcu 2009 r. weszła w życie nowa ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zastąpiła starą ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Dzięki niej inwestorzy, w tym również wspólnoty mieszkaniowe, mogą skorzystać z tzw. premii termomodernizacyjnej, która polega na umorzeniu części zaciągniętego preferencyjnego kredytu. Wartość przyznawanej premii termomodernizacyjnej wynosi obecnie 20% wykorzystanego kredytu, jednak nie może ona przekroczyć 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjego oraz dwukrotności przewidywanych na podstawie audytu energetycznego rocznych oszczędności kosztów energii. Co ważne dla inwestorów, zniesiony został wymóg minimalnego wkładu własnego oraz ograniczenie maksymalnego okresu spłaty kredytu, które wcześniej wynosiło 10 lat. Zapis ten powoduje, że coraz więcej wspólnot może ubiegać się o taką premię, dzięki bowiem wydłużeniu okresu spłaty kredytu znacznie obniżymy miesięczną ratę.
Termomodernizacja budynku to kosztowne przedsięwzięcie, dlatego niektórzy inwestorzy, aby zaoszczędzić decydują się na częściową jej realizację. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ aby uzyskać maksymalne oszczędności po modernizacji instalacji grzewczej należy przeprowadzić ją w pełnym zakresie. Wymiana instalacji ogrzewczej wraz z grzejnikami to oszczędność energii rzędu 10-25% ale równocześnie dobrze jest również wykonać docieplenie ścian zewnętrznych i stropodachu, co pozwoli nam zaoszczędzić dodatkowo 5-15% zużywanego ciepła.
Jednym z warunków skorzystania z premii termomodernizacyjnej jest wykonanie audytu energetycznego, który pozwala określić, jaki wpływ na straty cieplne mają poszczególne elementy budynku, np. zła izolacja ścian i dachu, wadliwy system wentylacji czy niewłaściwa instalacja centralnego ogrzewania. Pozwala to ustalić, na które wadliwe elementy warto zwrócić szczególną uwagę. Podczas audytu energetycznego oblicza się tzw. prosty czas zwrotu poniesionych nakładów (SPBT) wyrażony w latach w stosunku do różnicy w zapotrzebowaniu na energię dla budynku przed modernizacją i po wprowadzeniu odpowiednich usprawnień termomodernizacyjnych. Wszystkie warianty przedsięwzięcia termo-modernizacyjnego muszą obejmować zmiany związane z ulepszeniem systemu grzewczego. Koszty modernizacji zwracają się już nawet po kilku latach. Warto więc skorzystać z możliwości jakie daje nam państwo i otrzymać zwrotu części poniesionych nakładów w postaci premii termomodernizacyjnej.
Deweloperzy, Spółdzielnie oraz Wspólnoty Mieszkaniowe planując remont bądź budowę nowych obiektów najczęściej sięgają po grzejniki płytowe , a marka Purmo jest niekwestionowanym liderem w tej branży. Warto więc dokładniej przyjrzeć się ofercie firmy Rettig Heating Sp. z o.o. , producenta grzejników Purmo.
Grzejniki płytowe Purmo nadają się w zasadzie do wszystkich pomieszczeń, ale najczęściej stosuje się je w pokojach dziennych, sypialniach i pokojach dziecinnych. Ze względu na utratę gwarancji, nie powinno się natomiast montować ich w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, na przykład w łazience. Grzejniki płytowe są bardzo uniwersalne, a jednocześnie dostępne w bardzo szerokim asortymencie. Występują w modelach jedno-, dwu-, trzy- jak również czteropłytowych, co jest nowością w ofercie. Dostępne są w wykonaniu z płytami profilowanymi, całkowicie gładkimi lub z gładkimi, ale z lekkimi przetłoczeniami w długościach od 400 do 3000 mm i wysokościach już od 200 mm do 900 mm.
Bardzo ważnym atutem przy wyborze produktów marki Purmo jest możliwość dopasowania ich do każdej instalacji, zarówno na etapie budowy, jak wymiany starej instalacji na nową. Do wyboru mamy bowiem grzejniki z bocznym podłączeniem oraz podłączeniem dolnym. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w budynkach modernizowanych jest montaż grzejników z podłączeniem bocznym z racji wykonywania instalacji w tradycyjnym układzie z pionami grzewczymi , a nie z rozdzielaczami.
Inwestorom, którzy planują wymianę grzejników, a z różnych względów nie przewidują wymiany pionów grzewczych, Purmo proponuje grzejnik Compact o wysokości 550 mm. Rozstaw króćców przyłączeniowych tego modelu jest bowiem taki sam, jak w przypadku grzejników żeliwnych stosowanych w starych instalacjach. Aby zwiększyć efektywność działania instalacji centralnego ogrzewania i uniknąć chociażby zapowietrzenia grzejników, planując modernizację starej instalacji grzewczej, należy zawsze uwzględnić likwidację otwartego naczynia wzbiorczego, centralnej sieci odpowietrzającej a w zamian zastosowanie przeponowego naczynia wzbiorczego i odpowietrzników automatycznych na pionach. Jednak najlepszym założeniem jest kompleksowa wymiana także wszystkich przewodów instalacji grzewczej. W ofercie Purmo szczególnie polecane do instalacji grzejnikowej są rury PE-X/AL/PE-X z polietylenu usieciowanego z warstwą aluminiową systemu Purmo HKS łączone przez zaprasowywanie złączek systemowych. Oferowane średnice w zakresie od 16 do 63 mm zapewniają wykonanie praktycznie każdej instalacji. Zewnętrzne i wewnętrzne usieciowanie warstwy polietylenu ma ogromne znaczenie dla trwałości rur, a zastosowanie warstwy aluminium (łączonego doczołowo metodą laserową) wpływa na zmniejszenie wydłużalności liniowej zastosowanych przewodów, dzięki czemu możemy zmniejszyć ilość obejm mocujących. Zastosowanie systemu Purmo HKS nie wymaga wykonania kompensatorów U-kształtowych na pionach, co podnosi znacząco także efekt estetyczny nowej instalacji.
Do montażu w łazienkach, Purmo zaleca grzejniki drabinkowe. Oprócz swej podstawowej funkcji grzewczej, mogą one służyć także jako wieszaki na ręczniki, a dzięki zastosowaniu specjalnej grzałki, ręczniki i ubrania można szybko wysuszyć również po sezonie grzewczym.
Dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy chcą wymienić stary grzejnik na nowy bez konieczności przerabiania instalacji jest grzejnik łazienkowy Santorini A. Model ten dostępny jest z przyłączami bocznymi z prawej lub lewej strony. W rodzinie grzejników Santorini znajdziemy również dwa inne modele – Santorini i Santorini C. W obydwu tych modelach montaż grzejnika do instalacji centralnego ogrzewania odbywa się z dołu lub góry grzejnika. Różnią się między sobą sposobem wykończenia – pierwszy ma proste kolektory grzewcze, drugi wygięte w delikatny łuk. Grzejniki te polecane są głównie inwestorom, którzy za przystępną ceną chcą otrzymać bardzo dobrej jakości urządzenie grzewcze. Inwestorom poszukującym bardziej dekoracyjnych kształtów, polecamy takie modele grzejników łazienkowych Purmo jak: Kea, Ratea, Anafi, Sardinia, Imia, Mauritius, Java, czy Muna. Ostatnio marka Purmo poszerzyła swój asortyment o grzejniki pokryte wysokiej jakości chromem (Flores CH, Flores C CH).
Decydując się na modernizację instalacji centralnego ogrzewania warto skorzystać z oferty czołowych producentów, pamiętać bowiem należy, że instalacja ta będzie służyć nam przez lata. Produkty marki Purmo cechuje bardzo dobre wykonanie z najwyższej jakości materiałów. Wiedząc o tym producent udziela 10-letniej gwarancji na grzejniki płytowe i łazienkowe. Z punktu widzenia inwestora, istotnym argumentem przy wyborze produktów tego producenta jest gęsta sieć serwisowa oraz bardzo dobrze wyszkoleni, polecani przez Purmo instalatorzy.
Źródło: http://www.purmo.com/pl/