Aktualności | Kotły/Piece | Instalacje | Paliwa | Energia odnawialna | Wydarzenia | Porady | Forum |
Strona główna | Kotły na paliwa stałe | Kotły gazowe | Kominki | Instalacje grzewcze | Instalacje CWU | Izolacja | Reklama w serwisie | Kontakt |
Nowoczesne okna z PCW lub drewna – z okuciem obwiedniowym i szybą zespoloną – to w Polsce już standard. I choć praktycznie każdy nowy budynek i większość remontowanych takie okna posiada, próżno szukać użytkowników, którzy potrafią je właściwie pielęgnować. Jakie błędy najczęściej popełniamy i jak ich unikać, wyjaśnia Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.
„Czyszczenie okien wydaje się nam zajęciem banalnie prostym i niewymagającym specjalnej wiedzy. Tymczasem sposób pielęgnacji nowoczesnej stolarki różni się od tego, do którego przywykliśmy przez lata, używając drewnianych okien starego typu. Najczęstszymi „grzechami”, które popełniamy są: czyszczenie okien niewłaściwymi środkami, traktowanie okucia jako bezobsługowego oraz zanieczyszczenie okucia podczas prac remontowych”, mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.
Jednym z warunków, aby okno po wielu latach użytkowania prawidłowo spełniało swoje funkcje , a ponadto "wyglądało jak nowe" jest wykorzystywanie do jego pielęgnacji odpowiednio dobranych środków. Niestety wiele osób czyści profile z PCW popularnymi środkami stosowanymi np. do glazury łazienkowej (takimi jak mleczka o zasadowym PH itp.).
Pozwalają one wprawdzie szybko wyczyścić profil, ale jednocześnie poważnie uszkadzają powłokę antykorozyjną okucia, które przecież odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie okien.
Janusz Grześkowiak wyjaśnia: „Do czyszczenia okien w żadnym wypadku nie można stosować środków agresywnych (zasadowych lub kwasowych), a tylko produkty o neutralnym PH, nie rysujące powierzchni. Na rynku dostępne są specjalne mleczka przeznaczone do pielęgnacji profili, a także środki do konserwacji okien drewnianych, które mają neutralne PH. Produkty te nie tylko skutecznie czyszczą, ale dodatkowo pozostawiają na oknie ochronną powłokę, utrudniającą ponowne zabrudzenie powierzchni”.
Mechanizm okucia w oknach wykonanych z PCW wymaga sporadycznego smarowania miejsc, w których znajdują się ryglowania, specjalnym olejem do okuć. Niewiele osób o tym pamięta, a tymczasem mechanizm regularnie smarowany funkcjonuje bez zarzutu przez wiele lat.
„Punkty ryglowania okucia warto przynajmniej raz w roku, np. przy wiosennym czyszczeniu, smarować specjalnym olejem, który zapewnia płynne i ciche funkcjonowanie mechanizmu”, mówi Janusz Grześkowiak „W sklepie internetowym firmy Winkhaus można zaopatrzyć się w olej do smarowania ruchomych części okucia okiennego, dostępny w poręcznej buteleczce z aplikatorem. Olej ten pozostawia powłokę ochronną, zapobiega również głośnej pracy okucia”, dodaje ekspert.
Okna i okucia ubrudzone kurzem, pyłem czy gipsem to duży problem podczas każdego większego remontu czy budowy domu. Niestety, takie zanieczyszczenia nie tylko uniemożliwiają prawidłowe działanie mechanizmu, ale także - w połączeniu z wilgocią - mogą powodować rdzewienie metalowych elementów okucia. Zanieczyszczenia takie, to drobne stałe elementy, które po zakończeniu robót, w czasie normalnej eksploatacji okna, pozostawione między jego ruchomymi elementami mogą prowadzić do wycierania i uszkodzenia uszczelek i profili okna.
„Zanim przystąpimy do prac remontowo-budowlanych, należy koniecznie zabezpieczyć okna np. szczelnie okrywając je folią. Pozwoli to nam uniknąć zanieczyszczeń, a tym samym – poważniejszych usterek. Kiedy jednak zdarzy się, że okna ulegną zabrudzeniu, trzeba przemyć je czystą wodą, bez używania drażniących środków chemicznych”, radzi Janusz Grześkowiak.
Nowoczesne okna także wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Aby utrzymać je w nieskazitelnym stanie przez długie lata, warto wziąć sobie do serca rady eksperta firmy Winkhaus…
Środki do pielęgnacji okien są do nabycia na www.sklep.winkhaus.pl.
Polska Beteiligungs spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. z siedzibą w Rydzynie (woj. wielkopolskie) istnieje w Polsce od 23 października 1992 roku. Jest jedną z wiodących firm należących do Grupy Winkhaus, znanego w Europie niemieckiego producenta okuć budowlanych.W Polsce firma zatrudnia około 800 pracowników.
Winkhaus Polska jest producentem i dystrybutorem okuć okiennych i drzwiowych, które sprzedaje w kraju i eksportuje do większości państw Europy Wschodniej. Poza własnymi produktami oferuje wiele innych produktów potrzebnych przy produkcji okien i drzwi. Dla stałych klientów oferuje program komputerowy do konstrukcji i kalkulacji stolarki budowlanej WH OKNA. Wersja dealerska programu WH OKNA w kapitalny sposób ułatwia współpracę i kontakty pomiędzy producentem a firmą sprzedającą stolarkę budowlaną. Swoim klientom firma zapewnia doradztwo w dziedzinie optymalizacji i automatyzacji produkcji okien, jak również fachową pomoc w pozyskiwaniu funduszy europejskich.
Źródło: www.gutpr.pl