Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-7,t-kotly_na_ekogroszek.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-06-11

Kotły na ekogroszek

Najtańszym obecnie źródłem energii służącej do ogrzewania domu jest ekogroszek. Kotły z podajnikiem wyposażone w palenisko retortowe nie są może tanie, jednak w ostatecznym rozrachunku są bezkonkurencyjne jeżeli chodzi o koszty ogrzewania, natomiast jeżeli chodzi o wygodę korzystania z nich niewiele ustępują praktycznie bezobsługowym kotłom gazowym.

Dlaczego ekogroszek?

Kocioł na ekogroszek Kocioł na ekogroszek

Zaostrzenie norm emisji zanieczyszczeń do atmosfery, zmusiło producentów paliw stałych do szukania nowych, bardziej proekologicznych rozwiązań ogrzewania. Efektem tych poszukiwań jest tzw. ekogroszek. Jest to węgiel kamienny sortymentu groszek II granulacji 5-25 mm, odpowiednio uszlachetniony. Charakteryzuje się niską zawartością siarki (do 0,6%), dzięki czemu spełnia normy ekologiczne. Wartość opałowa ekogroszku to 26-27 MJ/kg.

Ekogroszek dostarczany jest luzem lub w workach. Głównymi producentami ekogroszku są Zakład Górniczy „PIEKARY” dawny KWK „JULIAN” w Piekarach Śląskich, KWK”PIAST” w Bieruniu, Katowicki Holding Węglowy- Zakład Przeróbczy w Sosnowcu.

Kocioł z paleniskiem retortowym

Do spalania ekogroszku stosuje się kotły co z paleniskiem retortowym. Są to nowoczesne urządzenia, bardzo wygodne w obsłudze. Praca kotła może przebiegać bez przerw w całym okresie grzewczym. Spalanie jest praktycznie bezdymne.

Atutem tego typu ogrzewania jest również łatwość utrzymania czystości, co oznacza, że kotłownia wcale nie musi znajdować się w piwnicy. Ekogroszek jest dostarczany w workach, co umożliwia przechowywanie tylko takiej ilości paliwa jaka jest potrzebna.

Kocioł może służyć do zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową w ciągu całego roku.

Są również produkowane kotły z dodatkowym rusztem, który pozwala na pracę urządzenia w razie awarii lub przerwy w dostawie energii elektrycznej. W tym wypadku można spalać drewno lub inne paliwa. Opcję tę należy jednak stosować tylko doraźnie, w sytuacjach awaryjnych.

Budowa kotła

Zestaw składa się części grzewczej (kotła) oraz zasobnika na opał. Obie części połączone są podajnikiem ślimakowym (lub rzadziej szufladkowym), który transportuje paliwo do paleniska retortowego.

W układzie spalania znajduje się również wentylator, który poprzez układ dysz dozuje powietrze do paleniska. Całością zarządza sterownik elektroniczny.

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa podczas pracy i obsługi instaluje się czujniki sygnalizujące awarię podzespołów i, jeżeli wymaga tego sytuacja, wygaszające kocioł. Wygaszenie może być konieczne gdy np. w wyniku awarii podajnika palący się węgiel „wchodzi” wgłąb rury łączącej podajnik z kotłem.

Deflektor spalin Deflektor spalin

Nad paleniskiem retortowym zawieszony jest deflektor spalin, który dopala szkodliwe związki chemiczne powstające w wyniku spalania paliwa, a tym samym zapobiega wydostaniu się tych związków na zewnątrz.

Ponieważ, minimalna temperatura wody w kotle nie powinna być niższa niż 55-60°C w układzie wodnym kotła, instaluje się zawór trój lub czterodrożny, który chroni kocioł przed niskotemperaturową korozją – tym samym wydłuża żywotność urządzenia.

Aby zoptymalizować pracę kotła można do sterowania dodatkowo podłączyć regulator pokojowy, który umożliwia ustawienie stałej temperatury w pomieszczeniu. Istnieje możliwość programowania temperatury w czasie np. dzień-noc oraz w ciągu tygodnia. Regulacja pogodowa nie jest konieczna, ale warto ją zainstalować. Łącznie z termostatem w pokoju gwarantuje ekonomiczną pracę kotła.

Zasada działania

Sterownik kotła Sterownik kotła

Użytkownik ustawia żądaną temperaturę na sterowniku i zwykle na tym kończy się jego zadanie (istnieje możliwość zmiany kilku innych parametrów kotła, które mogą poprawić proces spalania, jednak zwykle nie jest to konieczne).

Sterownik uruchamia podajnik ślimakowy w pewnych odstępach czasu na określony czas. Jednocześnie włączany jest wentylator. Po uzyskaniu zaprogramowanej temperatury kocioł przechodzi w stan podtrzymania, w którym podajnik i wentylator załączane są bardzo rzadko (np. co 20 minut), tak, aby utrzymać ogień, który rozpali się na dobre dopiero wtedy, gdy temperatura wody w kotle spadnie 3 stopnie poniżej zaprogramowanej. Taki cykl się powtarza.

Kolejna porcja paliwa podanego przez podajnik spycha automatycznie powstały popiół do pojemnika na popiół.

Obsługa

Obsługa polega na napełnianiu zasobnika paliwem, oraz okresowym usunięciu popiołu i oczyszczeniu kotła. W zależności od wielkości zasobnika pracę w kotłowni wykonuje się maksymalnie dwa razy w tygodniu.

Raz na jakiś czas należy również oczyścić kocioł używając specjalnie do tego celu przygotowanych otworów.

Kotły z paleniskiem retortowym posiadają możliwość płynnej regulacji mocy w zakresie od 30 do 100%.

Kotły co na ekogroszek to urządzenia warte polecenia do stosowania w ogrzewaniu. Są ekologiczne, oszczędne, bezpieczne i wygodne w obsłudze.

Porównanie wybranych modeli kotłów

Producent

Moc [kW]

Sprawność [%]

Wys.
Szer.
Głęb.
[mm]
Max. zużycie paliwa [kg] Poj. wodna kotła [l] Masa kotła [kg] Uwagi
HEF
Lubliniec
25 79,2-82,9 1350
1100
860
Brak danych Brak danych 400 Posiadają atesty
Moc od 15 kW
KOTREM
Kłobuck
27 80 1230
1180
1000
Brak danych ~ 90 420 Posiadają atesty
Orientacyjna pow. do 220m2

METAL TERES
Nakło Śląskie

25 88,7-89,8 1350
1050
750
~3,9 Brak danych 390 Posiadają atesty
Produkowane od 17 kW
KOTŁO SPAW
Pleszew
25 80 1300
1550
540
~4,5 123 380 Posiadają atesty
Produkowane od 19 kW
ZĘBIEC
Zębiec
25 78,4 1300
1275
677
Brak danych 70 318 Posiadają atesty
CIEPŁO
Bielsko- Biała
25 82,4-88,7 1050
1100
930
~4 65 360  

Producenci zastrzegają sobie prawo do zmian w ofercie, zarówno w zakresie oferowanych modeli jak i budowy i wyposażenia. Tabela ta nie stanowi oferty w rozumieniu Prawa Handlowego i jest umieszczona w celach porównawczych, bez żadnej odpowiedzialności.