Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-65,t-cieplo_prosto_z_otoczenia.html
Informacja prasowa / Data: 2008-05-26

Ciepło prosto z otoczenia

Informacja prasowa

Pompy ciepła to innowacyjne systemy grzewcze - rozwiązania na miarę XXI wieku. Są to urządzenia, które pobierają ciepło wprost z otoczenia: z ziemi, wody lub powietrza. Następnie takie naturalne ciepło przetwarzają na energię do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła zapewniają wysoki komfort użytkowania przy najniższych kosztach eksploatacyjnych. Posiadają stabilny współczynnik sprawności przez cały okres działania, co wyróżnia je na tle pozostałych urządzeń grzewczych takich, jak kotły gazowe czy olejowe. Pompa ciepła jest bez wątpienia najbardziej uzasadnioną ekonomicznie instalacją grzewczą w przypadku, kiedy nie ma dostępu do przyłącza gazu ziemnego.

W Polsce zainteresowanie pompami ciepła rośnie z roku na rok, pomimo stosunkowo wysokiego kosztu inwestycyjnego. Jest to jednak koszt, który przy prawidłowym działaniu pompy zwróci się w ciągu kilku lat.

Zalety?

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła stajemy się niezależni od paliw kopalnych, których cena w ostatnim czasie rośnie w zatrważającym tempie. W związku z tym, taki system ogrzewania jest najbardziej oszczędny ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku. Z drugiej strony pompy ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, nie tylko ze względu na czerpanie ciepła bezpośrednio z otoczenia, ale także dlatego, że są to urządzenia przyjazne użytkownikowi – bardzo ciche i bardzo łatwe w obsłudze.

Instalacja

Instalacja pompy ciepła nie jest skomplikowana i składa się z trzech zasadniczych części:

  • Dolnego źródła - jest to układ pobierający ciepło z otoczenia. W naszym klimacie ciepło pobierane jest zazwyczaj z gruntu.
  • Górnego źródła - jest to układ oddający ciepło. Przeważnie jest to niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania lub instalacja ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła może zasilać zarówno CO jak instalację podgrzewającą CWU.
  • Pompy ciepła – jest to urządzenie które znajduje się pomiędzy dolnym i górnym źródłem, stanowiące serce instalacji.

"Junkers – ciepło, które polubisz"

Junkers proponuje najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie ogrzewania przy użyciu pomp ciepła. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz niezawodnej szwedzkiej technologii jest zawsze krok przed konkurencją, proponując klientom najnowocześniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne systemy ogrzewania. Pompy ciepła marki Junkers dostosowane są do dowolnych warunków zamieszkania oraz indywidualnych potrzeb klientów. W związku z tym przystosowane są do czerpania ciepła z gruntu, wody oraz z powietrza.

Dolne źródło: sonda ziemna czy kolektor?

Gruntowe pompy ciepła marki Junkers są wszechstronne i bez problemów współpracują z różnymi rodzajami dolnego źródła, którym może być sonda ziemna lub kolektor gruntowy.

Wybór rodzaju dolnego źródła uzależniony jest od warunków geologicznych jak również od powierzchni działki.

Dolne źródło

Ogromną zaletą sondy ziemnej w stosunku do kolektora gruntowego jest to, że nie potrzebuje dużej powierzchni działki. Wystarczy już pojedynczy odwiert na głębokość 50-180m żeby uzyskać dostęp do ciepła ziemi. Należy jednak pamiętać, że im więcej odwiertów tym więcej komplikacji, ponieważ należy wtedy zainstalować dodatkowe urządzenia niwelujące różnice ciśnień hydrostatycznych pochodzących z poszczególnych odwiertów, co znacząco zwiększa koszty inwestycyjne. Odległość pomiędzy odwiertami powinna wynosić minimum 7 m. Inną zaletą sondy w stosunku do kolektora jest nieco wyższa wartość COP. Należy jednocześnie wziąć pod uwagę fakt, że wykonanie odwiertu wiąże się z nakładem finansowym rzędu 100 – 130 zł za metr bieżący.

Kolektor gruntowy znajdzie zastosowanie tylko i wyłącznie na większych działkach. Jego koszt jest znacznie niższy niż w przypadku sondy ziemnej. W tym wypadku ilość ciepła, jaką można wydobyć z gruntu uwarunkowana jest głównie rodzajem gleby. Najlepsze są wilgotne gleby gliniaste, z których pompy Junkersa wydobywają do 15kW/m. Z piaszczystego podłoża pompy Junkersa pobierają do 10kW/m. Kolektor gruntowy zazwyczaj jest instalowany na głębokości 120 – 150cm.

Poprawne zaprojektowanie i wykonanie dolnego źródła decyduje w dużej mierze o efektywnej pracy pompy ciepła. Najczęstszym błędem popełnianym przez wykonawców jest sztukowanie przewodów z solanką (medium odzyskujące ciepło z gruntu, składające się z wody i nieszkodliwej dla środowiska substancji niezamarzającej – glikolu etylenowego lub spirytusu technicznego). Rura wykonana z tworzywa sztucznego, która jest jedną pętlą, nie może być w żaden sposób łączona. Stosowanie się do tej prostej zasady zapewnia niezawodne działanie całej instalacji. Wykonanie dolnego źródła najlepiej jest powierzyć doświadczonej firmie. Jak zapewnia przedstawiciel firmy Junkers klienci mogą liczyć na pomoc w wyborze firmy posiadającej odpowiednie doświadczenie w zakresie instalacji dolnego źródła.

Górne źródło

Fachowego zaprojektowania wymaga także górne źródło, na które składają się centralne ogrzewanie i zasobnik ciepłej wody użytkowej.

W przypadku pomp ciepła, ze względu na niską temperaturę zasilania c. o. wynoszącą 65oC konieczne jest stosowanie grzejników o zwiększonej powierzchni grzejnej. Stąd decydując się na pompę ciepła należy uwzględnić konieczność montażu instalacji ogrzewania podłogowego w obiekcie. Nowe metody pozwalają już na stosowanie tego systemu ogrzewania nawet przy podłogach drewnianych.

Coraz częściej jako górne źródło stosowane jest ogrzewanie ścienne a ostatnio także sufitowe. Jest to bardzo efektywny sposób ogrzewania. Ponadto przy tym rozwiązaniu latem przy zastosowaniu odpowiedniego kolektora można wykorzystywać pompę jako ekologiczny klimatyzator, regenerując w ten sposób źródło ciepła, zawarte w glebie.

Pompy ciepła marki Junkers dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii uzyskują stosunkowo wysokie temperatury górnego źródła bez dogrzewania grzałkami elektrycznymi. Dzięki tym pompom temperatura c. o. sięga 65oC, a c.w.u. 58oC. Są to wartości temperatury zaspokajające potrzeby nawet bardzo wymagających klientów.

Ekonomia i ekologia

Ogrzewanie domu z pompami ciepła marki Junkers to najbardziej ekonomiczne i niezawodne rozwiązanie. W czasie pracy pompy ciepła nie emitują szkodliwych substancji i nie powodują zapylenia bezpośredniego otoczenia, co czyni z nich najbardziej przyjazne środowisku urządzenia na rynku. Dzięki zastosowaniu pomp ciepła aż 80% energii grzewczej pochodzi wprost z bezpośredniego otoczenia domu – gruntu, wody czyli z darmowych, ekologicznych źródeł. Dodatkowo pompy ciepła marki Junkers korzystają z odnawialnych źródeł ciepła, które są źródłami niewyczerpalnymi.

Ogrzewanie domu przy pomocy pomp ciepła marki Junkers przyniesie redukcję kosztów ogrzewania aż o 60% w stosunku do innych źródeł energii. Należy również pamiętać, że przy zastosowaniu pompy ciepła nie trzeba wykonywać dodatkowych prac związanych z budową komina, instalacji gazowej czy zbiornika na olej opałowy.

Wnioski

Dzięki prostej budowie oraz zamontowanym w pompach ciepła przyłączom, ich instalacja jest szybka i stosunkowo prosta.

Wszystkie pompy ciepła marki Junkers przystosowane są do odzyskiwania ciepła z gruntu i wody przy użyciu sond ziemnych lub kolektorów gruntowych a także z powietrza. Mogą być zastosowane w każdych warunkach geologicznych i klimatycznych.

Niezwykle cicha praca pomp ciepła marki Junkers oraz łatwość ich obsługi wpływają na bardzo wysoki komfort użytkowania. Ponadto trwałość i niezawodność sprawiają, że urządzenia tej marki nie sprawiają problemów użytkownikom.

Dodatkowym argumentem, który należy wziąć pod uwagę decydując się na wybór tego systemu grzewczego jest fakt, że instalacja pompy ciepła jako urządzenia ekologicznego może zostać w części sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Powoduje to znaczną redukcję własnych kosztów inwestycyjnych.