Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-60,t-jakośc_wody_w_ukladzie_grzewczym_co.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-09-20

Jakość wody w układzie grzewczym co

Jakość wody ma zasadniczy wpływ na jakość pracy układu grzewczego. Zła woda powoduje głównie korozję powierzchni rur i urządzeń oraz jej zakamienianie. Może doprowadzić do uszkodzenia lub nawet zniszczenia instalacji grzewczej. Im bardziej zaawansowana technicznie instalacja, tym większe straty może spowodować niewłaściwej jakości ciecz krążąca w układzie. Tak, więc warto zainteresować się, jaką wodą wypełniona jest instalacja.

Korozja

Jeżeli instalacja grzewcza wykonana jest z metalu, zawsze będzie tam występować rdza. Powodują ją tlen i dwutlenek węgla, znajdujące się w wodzie oraz substancje w niej rozpuszczone. Korozja powoduje nieodwracalne uszkodzenia na powierzchni metalowych części układu grzewczego.

Zapobieganie korozji

Aby zapobiegać korozji elementów instalacji grzewczej, najlepiej do nowego układu dodać specjalny środek – inhibitor korozji. Jest to środek chemiczny, którego działanie polega na utworzeniu na powierzchni metalu warstwy ochronnej.

W wyniku przepływającej w instalacji wody, powstała warstwa może ulec przerwaniu, i w miejscu tym powstanie ognisko korozji. Aby temu przeciwdziałać powinno się wlać odpowiednią ilość inhibitora, postępując zgodnie z instrukcją. Inhibitor nie czyści starej instalacji z rdzy oraz szlamu.

Środek ten może być stosowany tylko w instalacjach typu zamkniętego, ze względu na ochronę środowiska.

W naszym kraju kotły ma paliwa stałe, zgodnie z przepisami, muszą pracować w układach otwartych, więc nie powinno stosować się inhibitorów w tych układach.

Kamień kotłowy

W wyniku napełnienia układu grzewczego twardą wodą, w czasie jej podgrzewania powstaje kamień kotłowy. Jest to głównie warstwa wapnia i magnezu, która osadza się ściankach rur, grzejników, osprzętu oraz urządzeń grzewczych, skutecznie utrudnia pracę układu i powoduje poważne, nawet kilkudziesięciu procentowe straty ciepła.

Zapobieganie powstaniu kamienia

Ponieważ kamień kotłowy osadza się w układzie, w wyniku wypełnienia go twardą wodą, sposobem przeciwdziałania, jest zastosowanie wody o odpowiedniej twardości.

W zależności od materiału, z jakiego wykonana jest instalacja zaleca się, aby pH wody dla instalacji stalowej i żeliwnej wynosił 8-9,5; dla instalacji miedzianej 8-9; natomiast dla instalacji, w której zamontowano grzejniki aluminiowe 8-8,5.

Sprawdzenia odczynu wody można wykonać między innymi przy użyciu papierka lakmusowego.

W celu dostosowania twardości wody do zalecanej wartości, można zastosować zmiękczacze wody.

Preparaty zmiękczające wodę rozpuszczają się w wodzie, w następstwie, czego odczyn staje się zasadowy, oraz następuje związanie tlenu i dwutlenku węgla znajdującego się w wodzie.

Woda w zamkniętych układach grzewczych, o ile są to układy szczelne, i nie potrzeba jej uzupełniać po pewnym czasie sama się dostosowuje.

Zmiękczacze jonitowe

W sprzedaży znajdują się również specjalne urządzenia do zmiękczania wody tzw. zmiękczacze jonitowe.

Woda przepływa przez urządzenie, w którym znajduje się żywica tzw. jonit, i tam następuje wymiana jonów wapniowych i magnezowych z wody na jony sodowe. Jonit po nasyceniu wymaga przepłukania roztworem soli kuchennej.

Urządzenia te nie wymagają nadzoru i działają automatycznie.

Stosowanie magnetyzerów

Sposobem na pozbycie się kamienia kotłowego w istniejącej instalacji jest zastosowanie magnetyzerów.

Magnetyzery dobiera się w zależności od ilości przepływającej wody. Parametrami charakteryzującymi magnetyzer jest jego waga oraz długość. Ważne jest, aby urządzenie było zamontowane w prawidłowym miejscu układu.

Najlepiej, aby doboru oraz montażu magnetyzera dokonał instalator.