Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-23,t-koza___nie_tylko_dekoruje_ale_i_grzeje.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-20

Koza - nie tylko dekoruje ale i grzeje

Szczególnym rodzajem kominków są kozy. Są to piece wolno stojące, nie obudowane, a więc zdecydowanie tańsze od kominków stałych. Koza postawiona w pomieszczeniu dodaje mu uroku, a ponadto ogrzeje go. Taki piec to mebel, więc gdy się przeprowadzamy kozę możemy zabrać. Kozy są czasami nazywane kominkami wolnostojącymi.

Budowa kozy

Koza w starym stylu Koza w starym stylu

Ponieważ piec musi być wykonany z materiałów odpornych na wysokie temperatury, to do wykonania jego konstrukcji stosuje się stal oraz żeliwo.

Pod względem konstrukcyjnym piece wykonane z tych materiałów niczym się nie różnią.

W nowoczesnych piecach stosuje się urządzenia pozwalające na sterowanie pracą kozy. Na kominie instaluje się szyber do regulacji szybkości spalania drewna. Do regulacji ilości powietrza potrzebnego do spalania służą regulatory.

W bardzo nowoczesnych konstrukcjach w układzie regulacyjnym znajduje się termostat, który w zależności od ustawienia parametrów pieca sam steruje jego pracą. Ponadto istnieje możliwość regulacji pracy przy użyciu pilota.

Obsługa kozy

Załadunek pieca odbywa się przez drzwiczki, w których oczywiście zabudowana jest szyba. Są kozy, do załadunku, których służą drzwiczki z boku lub klapy od góry pieca. Elementem konstrukcji pieca, istotnym dla wygody obsługi urządzenia jest szuflada na popiół (popielnik).

Dobór kozy

Dobierając wielkość pieca trzeba znać kubaturę pomieszczeń, które będzie ogrzewał.

Jest to najważniejszy element, decydujący o jego wielkości. Orientacyjnie można przyjąć, że 1 kW ogrzeje 25-28 m³ pomieszczenia. W ten sposób policzymy nominalną moc grzewczą potrzebnego pieca.

Ponadto kupując kozę trzeba zwrócić uwagę na czas spalenia jednorazowego wkładu drewna oraz na jego sprawność. Czas spalania drewna może wynosić kilka godzin, jednak ze względów praktycznych nie powinien być krótszy niż 8 godzin. Natomiast sprawność urządzenia to minimum 70%.

Kozy sa zdecydowanie lżejsze od kominków, więc nie wymagają jakiegoś szczególnego wzmocnienia stropu.