Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-21,t-ogrzewanie_powierzchni_mieszkalnej_za_pomocą_kominka.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-19

Ogrzewanie powierzchni mieszkalnej za pomocą kominka

Kominki mogą pracować w systemie centralnego ogrzewania jako główne lub dodatkowe źródło ciepła. Ponieważ, czas spalania drewna w kominku jest ograniczony do kilkunastu godzin, więc wymaga on systematycznej obsługi, a to niestety w większości wypadków dyskwalifikuje go jako podstawowe ogrzewanie domu.

W ogrzewaniu kominkowym czynnikiem grzewczym może być powietrze lub woda.

Ogrzewanie powietrzem

Do ogrzewania powietrzem stosuje się głównie kominki zamknięte. Powietrze opływając wokół wkładu lub kasety ogrzewa się, a następnie kanałami jest rozprowadzane do poszczególnych pomieszczeń.

Rozprowadzenie może nastąpić samoczynnie poprzez konwekcję, czyli unoszenie się gorącego powietrza ku górze. Niestety system ten ma zastosowanie tylko w niewielkich instalacjach grzewczych, ponieważ powietrze jest rozprowadzane na odległość ok.3 m od kominka. Niewątpliwą jego zaletą jest niezawodność, bo nie jest zasilany energią elektryczną.

W systemach ogrzewania powietrznego najczęściej do rozprowadzania powietrza stosuje się specjalnie wygłuszoną turbinę elektryczną, która wymusza przemieszczanie się ogrzanego powietrza.

W systemie tym turbina może być umieszczona pod urządzeniem grzewczym lub nad nim. Turbina nadmuchowa umieszczona pod wkładem tłoczy zimne powietrze, które ogrzewa się przepływając obok elementu grzejnego. W ten sposób przez układ przechodzi do 150 m³/h ogrzanego powietrza.

Bardziej wydajna jest turbina umieszczona nad kominkiem, która rozprowadza do 600 m³/h powietrza. W tym układzie turbina zasysa gorące powietrze i przepycha go do kanałów rozprowadzających.

Stosując ogrzewanie powietrzne należy stworzyć możliwość powrotu powietrza schłodzonego z pomieszczeń ogrzewanych do pomieszczenia, gdzie znajduje się kominek.

Ogrzewanie wodne

Kominki można stosować do zasilania instalacji centralnego ogrzewania tradycyjnego oraz podłogowego. Wymaga to zastosowania wkładu z płaszczem wodnym, gdzie woda nagrzewa się opływając element grzejny, a następnie zasila układ centralnego ogrzewania. Najczęściej ogrzewanie takie stosowane jest jako dodatkowe. Gdy temperatura wody dopływającej z kominka spadnie do wartości zadanej automatyczny układ włącza kocioł gazowy, olejowy albo elektryczny. Układ ten pracuje z wymuszonym obiegiem wody. Kominki jako urządzenia grzewcze na paliwa stałe mogą pracować tylko w instalacjach typu otwartego, z otwartym naczyniem wzbiorczym. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie wszystkie kotły gazowe i olejowe mogą pracować w takiej instalacji.

Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym daje możliwość sterowania spalaniem drewna, a tym samym wydajnością urządzenia. Do tego celu stosuje się wentylator ze zmienną prędkością obrotową. W zależności od zapotrzebowania wentylator sterowany elektronicznie podaje odpowiednią ilość powietrza do paleniska.

Czytaj także: