Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-11,t-kotly_na_gaz_plynny.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-10

Kotły na gaz płynny

Brak sieci gazu ziemnego nie oznacza, że musimy rezygnować z ogrzewania domu piecem gazowym. Możemy wtedy zainstalować kocioł na gaz płynny. Jak się okazuje nie różnią się one wiele od kotłów na gaz ziemny. Jest jednak kilka różnic na które należy zwrócić uwagę chcąc ogrzewać dom gazem płynnym.

Gaz płynny przechowuje się w zbiornikach, które umieszczone są na posesji pod ziemią lub na powierzchni, zawsze poza budynkiem. Zbiornik taki musi być umieszczony w bezpiecznej odległości od innych obiektów, oraz zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych. Ponieważ gaz dowożony jest w cysternach powinna być do niego doprowadzona odpowiednio utwardzona droga.

Montażu zbiornika i instalacji zbiornikowej może dokonać gazownik, posiadający odpowiednie uprawnienia. Ponadto musi być ona dopuszczona do eksploatacji przez Urząd Dozoru Technicznego, a w czasie użytkowania jest okresowo kontrolowana.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania ogrzewania na gaz płynny montuje się w pomieszczeniach detektory, które w sposób ciągły kontrolują stężenie gazu. W przypadku niebezpieczeństwa wybuchu ostrzegają o tym za pomocą sygnalizacji dźwiękowej i optycznej. Gdy współpracują z zaworami automatycznie odcinają dopływ gazu.

Pomieszczenie, w którym będzie instalowany kocioł o mocy do 30 kW powinno mieć kubaturę 8 m³ w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania oraz 6,5 m³ dla kotłów z zamkniętą komorą spalania i minimum 2,20 m wysokości.

Ponieważ, gaz płynny jest cięższy od powietrza(zalega przy podłodze) pomieszczenia te są wentylowane odwrotnie niż kotłownie z kotłami na gaz ziemny. Kratka nawiewna znajduje się u góry, a wywiewna na dole przy podłodze. Kotłów na gaz płynny nie wolno instalować poniżej poziomu terenu.

Kotły na gaz płynny

W zasadzie producenci kotłów na gaz ziemny mają w swojej ofercie również kotły do spalania gazu płynnego. Podobnie jak kotły na gaz ziemny, urządzenia do spalania gazu płynnego budowane są z otwartą i z zamkniętą komorą spalania. Mogą być jedno lub dwufunkcyjne, stojące lub wiszące.

Produkowane są również kotły kondensacyjne, zasada działania jest taka sama, jak w kotłach na gaz ziemny lecz temperatura schładzania spalin wynosi około 52°C.

Urządzenia te różnią się dyszami montowanymi w palnikach, a w kotłach z zamkniętą komorą spalania przepustnicami powietrza.