Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100402,t-ogrzewanie_domu_pompami_ciepla_i_ich_rodzaje.html
Autor: LeonKrawiec / Data: 2015-01-09

Ogrzewanie domu pompami ciepła i ich rodzaje

Z każdym rokiem pompy ciepła zyskują na popularności, lecz ciągle nie wiele można się o nich dowiedzieć w standardowych sklepach grzewczych, w których dalej królują kotły gazowe, czy piece węglowe. Dziś, gdy tak ważna jest ekologia i oszczędność powinniśmy się zainteresować ta forma ogrzewania.

Kilka słów wstępu o pompach ciepła

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy dopiero zaczęto produkować pompy ciepła były one uważane za dodatkowe ogrzewanie w domu, firmie, czy dla przykładu w pomieszczeniach, gdzie była potrzebna wyższa temperatura niż ogólna. Rzeczywiście tak było. Ich moc nie powalała ogrzać dostatecznie pomieszczeń całego domu, co niestety przekładało się na miano wspomagacza ogrzewania, a nie głównego źródła. Od dobrych kilku lat dzięki swojej nowoczesnej technologii i większej mocy mogą być podstawowym źródłem ciepła.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła to najprościej mówiąc odwrócony układ klimatyzacji. W pompach ciepła energia cieplna z gruntu lub powietrza jest transportowana do parownika, w którym ciepły czynnik chłodniczy oddaje ciepło zimnemu czynnikowi chłodniczemu powracającemu z obiegu. W skraplaczu pod wpływem ciśnienia wydobywa się ciepło, które jest transportowane do układu grzewczego. Zimny czynnik chłodniczy odpowiednio rozprężony powraca do parownika i proces zatacza koło.

Rodzaje pomp

Wyróżniamy najbardziej popularne rodzaje pomp ciepła gruntowe, powietrzne oraz nowoczesne hybrydy pomp ciepła, w której skład wchodzi powietrzna pompa ciepła i gazowy kocioł kondensacyjny. Są jeszcze gazowe pompy ciepła, ale wykorzystywane są najczęściej w wielkich budowlach i opisze je możliwe w innym artykule.

Pompa ciepła powietrzna to układ zbudowany z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna wygląda podobnie do skraplacza z klimatyzacji, lecz jest nieco większa montuje się ja na tych samych zasadach. Wisząco na hakach lub na ziemi, podłodze na nóżkach. Dzięki swojej kompaktowości ingeruje w nikły sposób w otoczenie, a jej montaż jest szybki dla sprawnej ekipy doświadczeniem. Za układ mocy do domku jednorodzinnego 150m2 zapłacimy około 20-25 tyś złotych. Jest wielu producentów takich rozwiązań dla przykładu: Daikin, Danfoss, Mitsubishi  i inne.

Pompa ciepła gruntowa to rozwiązanie do większych powierzchni i na fragmenty kraju o niższych temperaturach. Pompa ciepła powietrzna to najefektywniejsze działanie do minus 15/20 stopni, gdy gruntowa pompa praktycznie nie ma takiego zakresu. Zawdzięcza to zamontowaniu wymienników ciepła poniżej linii zamarzania gruntu w danym rejonie. Wymienniki są w gruncie, więc nie reagują na temperaturę zewnętrzną tak jak powietrzna pompa. Tutaj układ składa się z wymienników ciepła i wewnętrznej jednostki, więc na zewnątrz nic nie widać, ponieważ orurowanie możemy wprowadzić do wnętrza nawet pod ziemią. Jak się domyślamy wymienniki są pod ziemią, więc potrzebujemy terenu na wmontowanie systemu. Pionowe wymienniki są zazwyczaj dwa i idą na głębokość, więc nie ingerują w ogród aż tak, jak poziome, które musimy montować jeszcze przed pracami związanymi z architekturą ogrodu. Związane prace hydrauliczne i wykopy podnoszą cenę całego układu. Tutaj koszt to minimum 40 tyś złotych, lecz są plusy tego typu instalacji.

Hybryda pompy ciepła to nowoczesne urządzenie, które pojawiło się praktycznie dopiero w 2014 roku w Polsce. Łączy w sobie zalety powietrznej pompy ciepła, która wchodzi w jego skład z brakiem przedziału pracy układu dzięki innowacyjnemu kotłowi gazowemu kondensacyjnemu. Układ sam decyduje, która opcja będzie tańsza i ile procent energii pozyskiwać z danego źródła według wprowadzonych cenników danego czynnika grzewczego. Cena takiego układu to około 30 tyś złotych.


Poczytaj więcej o powietrznej pompie ciepła oraz zobacz galerie tutaj

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.