Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100313,t-ogrzewanie_podlogowe_czy_grzejniki_kanalowe?.html
Informacja prasowa / Data: 2013-08-16

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe?

Informacja prasowa

Parter to reprezentacyjna i intensywnie użytkowana część domu. To tutaj toczy się życie rodziny, tu przyjmujemy gości i spędzamy większość wolnego czasu. Wygląd oraz wyposażenie dolnej kondygnacji jest wizytówką całego domu. Ważnym czynnikiem urządzenia tej przestrzeni jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania – takiego, które zapewnia komfort i stawia wygląd oraz funkcjonalność wnętrza na pierwszym miejscu.

Fot. Purmo Ścianka działowa w przedpokoju to idealne miejsce na grzejnik dekoracyjny – np. Purmo Tinos

Parter domu mieszkalnego, to przestrzeń w której rozmieszczenie typowych grzejników naściennych sprawia problemy.

W nowoczesnych projektach architektonicznych dominują otwarte pomieszczenia i duże powierzchnie przeszklone. Coraz częściej dolna kondygnacja to jedna, wspólna, otwarta przestrzeń, na którą składają się hall wejściowy, kuchnia, jadalnia i salon z dużymi oknami wychodzącymi na ogród.

Daje to komfort wspólnego przebywania rodziny podczas różnorodnych zajęć domowych, pozwala integrować przestrzeń i życie domowników. Taka aranżacja nadaje wnętrzu wrażenie przestronności, lekkości, umożliwia kreatywne wykorzystanie mebli.

W otwartej przestrzeni brakuje jednak miejsca na naścienne grzejniki. Z tego powodu najlepiej sprawdza się tu ogrzewanie podłogowe, ewentualnie w połączeniu z eleganckim grzejnikiem dekoracyjnym, umieszczonym na przykład na ściance działowej w przedpokoju.

Ogrzewanie ukryte w podłodze nie zaburza przestrzeni, jest wygodne, pozostawia wnętrze dostępnym do swobodnej aranżacji. Wybór sposobu ogrzewania podłogowego budzi jednak wiele wątpliwości inwestorów – czy lepsze będzie wodne ogrzewanie podłogowe, czy jednak zamontować grzejniki ukryte w podłodze (tzw. grzejniki kanałowe).

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Oba sposoby ogrzewania można stosować oddzielnie lub łączyć w jednej instalacji. Na co się zdecydować? – radzą eksperci marki Purmo.

Jaka podłoga, takie ogrzewanie

Fot. Purmo 

Wybór metody ogrzewania podłogowego w dużej mierze zależy od tego, jakim materiałem planujmy wykończyć podłogi. Wodne ogrzewanie podłogowe stawia w tym zakresie pewne ograniczenia, ponieważ sprawne funkcjonowanie podłogówki wymaga zastosowania materiału wykończeniowego o dobrych parametrach przewodzenia ciepła.

„Najlepiej na podłogówce sprawdzają się wszelkiego rodzaju płytki, terakota lub kamień naturalny. Wielu inwestorów obawia się odczucia chłodu pod stopami przy zastosowaniu tego typu materiałów, jednak ogrzewanie podłogowe niweluje ten efekt. Jeśli chodzi o wykończenie podłogi innymi materiałami, należy zachować ostrożność. Na podłogówce można układać jedynie niektóre rodzaje drewna, paneli czy wykładzin” – wyjaśnia Marcin Kotas, kierownik produktu ogrzewanie podłogowe Purmo.

Jeśli chodzi o zastosowanie grzejników kanałowych, materiał wykończeniowy podłogi nie stanowi żadnego ograniczenia. Dlatego jeśli na podłodze preferujemy drewno, chcemy rozłożyć duży dywan lub wykładzinę, powinniśmy zdecydować się na ogrzewanie kanałowe.

„Grzejniki rozmieszczone zostają wówczas w podłodze wzdłuż okien tarasowych i nie przeszkadzają w ich swobodnym otwieraniu. Grzejnik przykryty jest kratką maskującą, która może być wykonana z różnych odmian drewna, ze stali nierdzewnej lub aluminium. Istnieje możliwość zamówienia kratki z surowego drewna i wykończenia jej razem z podłogą, tak aby idealnie dopasowana była kolorem i rodzajem lakieru do całości parkietu” - doradza Robert Skomorowski, kierownik produktu grzejniki specjalne Purmo.

Ukryte ciepło

Fot. Purmo Podłoga z kamienia naturalnego idealnie sprawdza się na ogrzewaniu podłogowym

Niewątpliwą zaletą podłogówki, oprócz wymiernej oszczędności energii, jest dyskrecja. Instalacja ukryta pod podłogą jest całkowicie niewidoczna. Nie wymaga konserwacji ani czyszczenia. Świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, które narażone są na często występujące zabrudzenia podłogi, nanoszenie błota i wilgoci z dworu.

„Na pewno warto zastosować płytki i instalację ogrzewania podłogowego bezpośrednio przy wejściu, w łazience, w przedpokoju oraz w kuchni. W tych pomieszczeniach wygodna do mycia i szybko schnąca podłoga jest wielkim udogodnieniem, a brak grzejników pozwala dowolnie rozmieścić zabudowę szaf w przedpokoju i w kuchni” – doradza Marcin Kotas.

Okno z widokiem

Fot. Purmo  Piękny widok na ogród i wygodne wyjście na taras, dzięki  zastosowaniu grzejnika kanałowego Purmo Aquilo

Duże powierzchnie przeszklone to przysłowiowa „pięta achillesowa” ogrzewania domu. Okna tarasowe wyglądają pięknie, jednak budynek traci przez nie dużo cennego ciepła.

Przy niskich temperaturach możemy odczuwać nieprzyjemny chłód bijący od szyb, często występuje również efekt „pocenia szyby” – czyli osadzania się pary wodnej na jej wychłodzonej powierzchni. Problemy te rozwiązuje umieszczenie wzdłuż okien grzejników kanałowych, które nadmuchując ogrzane powietrze na szybę, szybko niwelują te problemy.

„Latem, kiedy grzejniki kanałowe są wyłączone, można zastąpić kratkę maskującą litą pokrywą i zabezpieczyć grzejnik, tak aby nie zbierały się w nim zabrudzenia. Natomiast zimą, kiedy grzejniki pracują, kratek nie można zakrywać. Nie stawiamy na nich kwiatów ani mebli, osłabia to bowiem wydajność” – radzi Robert Skomorowski.

Podłogówka czy grzejniki kanałowe - plusy i minusy

Fot. Purmo

Zarówno wodne ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki kanałowe mają swoje wady i zalety. W zależności od preferencji i planów związanych z wykończeniem wnętrza, można zastosować jedno z tych dwóch rozwiązań lub połączyć oba w jednej instalacji.

Często stosowanym rozwiązaniem jest układ z wykorzystaniem podłogówki w części wykończonej terakotą (przedpokój, kuchnia) oraz grzejników kanałowych w części wykończonej drewnem (jadalnia i salon). Warto skorzystać z oferty producenta ogrzewania, który kompleksowo oferuje wszystkie elementy systemu i obejmuje je wspólną gwarancją.

PROBLEM

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

GRZEJNIKI KANAŁOWE

Estetyka

Instalacja jest całkowicie niewidoczna

Kratki maskujące umieszczone w podłodze, można dopasować wygląd kratek do wykończenia podłogi

Wykończenie podłogi

Materiały dobrze przewodzące ciepło (np. płytki, kamień, ewentualnie drewno/panele przystosowane do montażu na ogrzewaniu podłogowym)

Dowolne

Warunki instalacji

Izolacja stropu, wylewka jastrychowa z wodną instalacją rurową

Strop o grubości minimum 8-10 cm umożliwiający wkucie wanny grzejnikowej

Bezwładność cieplna

Duża bezwładność cieplna, podłogówka powoli reaguje na zmianę temperatury we wnętrzu

Mała bezwładność cieplna, grzejniki szybko reagują na zmianę temperatury we wnętrzu, szybko nagrzewają pomieszczenie, zwłaszcza jeśli wybierzemy model wyposażony w wentylator

Metoda oddawania ciepła

Radiacja – ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie nad całą powierzchnią podłogi

Konwekcja – dyfuzja ciepłego powietrza

Efekt ciepłej podłogi

Przyjemne odczucie ciepła pod stopami

Brak

Oszczędność energii

Około 12% mniejsze zużycie energii niż w przypadku grzejników

Większe w porównaniu z podłogówką zużycie energii

Konserwacja i czyszczenie

Nie wymaga konserwacji, nie brudzi się, nie przeszkadza w myciu podłogi

Drobne zanieczyszczenia wpadają przez kratki do wnętrza wanny grzejnikowej, wymagane regularne odkurzanie i czyszczenie grzejnika

Okna tarasowe

Swobodne otwieranie okien,

Nie niweluje efektu „zapacania” okien i chłodu bijącego od szklanej powierzchni

Swobodne otwieranie okien,

Konwekcja ciepłego powietrza pod oknem zapobiega osadzanie się pary wodnej, niweluje efekt chłodu

Opcja chłodzenia

Możliwa

Możliwa przy zastosowaniu odpowiedniego modelu grzejnika 

Marka Purmo jest własnością koncernu Rettig ICC produkującego rocznie ok. 9 milionów grzejników, co czyni koncern największym producentem systemów grzewczych na świecie. Rettig ICC posiada zakłady produkcyjne w 15 krajach Europy i eksportuje swoje produkty do 50 krajów na całym świecie. Silna i stabilna pozycja rynkowa powoduje zaangażowanie koncernu w ciągłe inwestowanie w jakość i innowacje. Największa fabryka koncernu mieści się w Rybniku.
W styczniu 2012 roku koncern Rettig ICC przejął niemiecką firmę Hewing – producenta wysokiej jakości rur z tworzyw sztucznych. Po włączeniu fabryki Hewing w struktury koncernu, Rettig ICC zamierza utrzymać znaczną niezależność tej organizacji. Hewing będzie od tej chwili produkował rury  również  na stale rosnące potrzeby Rettiga. Firma Hewing zatrudniająca profesjonalny zespół ekspertów i doświadczonych pracowników doskonale wpisuje się w strategię rozwoju koncernu Rettig ICC.


Źródło: www.purmo.pl