Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100139,t-sposoby_oddawania_ciepla_przez_grzejniki.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2010-09-23

Sposoby oddawania ciepła przez grzejniki

Sposób w jaki grzejniki oddają ciepło do pomieszczenia, czyli je ogrzewają, w znaczny sposób wpływa na komfort panujący w tym pomieszczeniu. Dlatego warto dobrać grzejniki biorąc pod uwagę sposób oddawania przez nie ciepła.

Proces ten może zachodzić poprzez konwekcję oraz promieniowanie. Obydwa sposoby mają wady i zalety. Praktycznie każdy grzejnik ogrzewa pomieszczenie przez konwekcję i przez promieniowanie równocześnie. Jednak konstrukcja grzejnika decyduje o tym, który sposób przekazywania ciepła przeważa w określonym rodzaju grzejnika.

Grzejniki konwekcyjne

Ciepło odbierane jest od grzejnika przez powietrze, które opływa jego ścianki, a następnie, po ogrzaniu unosi się do góry. Na miejsce powietrza ogrzanego napływa chłodne. Powstaje przy tym ruch powietrza, które rozchodząc się w pomieszczeniu nagrzewa ściany oraz wszystkie przedmioty znajdujące się w nim. Ciepło równomiernie rozchodzi się po ogrzewanym pomieszczeniu, jednak jego rozkład nie jest jednolity - występują miejsca cieplejsze i chłodniejsze. Krążące powietrze nosi ze sobą również kurz i inne zanieczyszczenia, które niekorzystnie działają na osoby cierpiące na alergie.

Ogrzewanie przez promieniowanie

W czasie promieniowania grzejnik oddaje ciepło, które jako promieniowanie podczerwone swobodnie przechodzi przez powietrze, ogrzewając go w minimalnym stopniu i zostaje przejęte przez przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu oraz jego ściany, a także ludzi. Energia cieplna przekazana w ten sposób stanowi 70 – 80 % całkowitej energii wytworzonej przez grzejnik. Pozostałe tzn. 20 - 30 % zostaje przekazana w formie konwekcji. Ogrzewaniu promieniowemu nie towarzyszą praktycznie żadne ruchy powietrza w pomieszczeniu. Daje ono poczucie komfortu cieplnego oraz dobrego samopoczucia mieszkańców. Wadą jest nierównomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu, która maleje wraz ze wzrostem odległości od grzejnika.

Przykładem przekazywania energii cieplnej pomiędzy ciałami o różnych temperaturach jest Słońce, które w ten sposób ogrzewa Ziemię.

Konstrukcja grzejnika, a sposób oddania ciepła

Sposób w jaki grzejnik ogrzewa pomieszczenie zależy głównie od jego konstrukcji i to ona decyduje o tym w jakim stopniu ciepło zostanie oddane do pomieszczenia poprzez konwekcję, a w jakim poprzez promieniowanie.

  • Grzejniki płytowe oraz członowe 70% ciepła oddają przez konwekcję, a 30% przez promieniowanie.
  • Grzejniki konwektorowe oddają przez konwekcję 90% energii, resztę przez promieniowanie.
  • Grzejniki rurowe przez konwekcję oddają 30% ciepła, a 70% przez promieniowanie.
  • Grzejniki aluminiowe, odlewane przekazują energię głównie przez konwekcję, a 4-8% przez promieniowanie.