Artykuł pochodzi ze strony www.info-ogrzewanie.pl. Oryginał znajdziesz pod adresem:
https://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-10,t-kotly_gazowe___ogrzewanie_wody_uzytkowej.html
Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2006-07-10

Kotły gazowe - ogrzewanie wody użytkowej

Pod względem pełnionych funkcji kotły gazowe są jedno lub dwufunkcyjne. Oczywiście tą drugą funkcją jest uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej. Przed zakupem kotła należy się zastanowić czy chcemy z tej funkcji skorzystać ma ona bowiem duży wpływ na wybór konkretnego modelu.

Kotły jednofunkcyjne służą do ogrzewania pomieszczeń. Nie oznacza to jednak, że nie można nimi ogrzewać wody użytkowej, gdyż kotły te mają możliwość współpracy z dodatkowym zasobnikiem c.w.u. Pojemność takiego zasobnika powinna być dobrana do zapotrzebowania na wodę. Dobierając kocioł i planując, że będzie on używany do podgrzewania c.w.u. jego moc należy odpowiednio zwiększyć.

Kocioł dwufunkcyjny jest wyposażony w przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Nie gwarantuje jednak komfortowego pobierania wody z dwóch kranów równocześnie z powodu małej wydajności. Wadą tego rozwiązania jest również to, że dopiero po odkręceniu kranu zaczyna działać podgrzewanie wody. Gdy woda nie jest pobierana stoi ona w rurach i stygnie. Po odkręceniu kurka najpierw spłynie woda schłodzona. W układzie tym osadza się kamień, co utrudnia wymianę ciepła w wymienniku. Zalecany do instalowania w mniejszych domach. Jest tańszy od kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem.