www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Kotły zgazowujące drewno

Autor: Ryszard Chrapka / Data: 2007-06-14

Drewno jest paliwem stałym, ekologicznym i odnawialnym. Jednym ze sposobów wykorzystania drewna do celów grzewczych jest spalanie go w kotłach zgazowujących. Nowoczesne kotły zgazowujące pozwalają na spalanie drewna w sposób kontrolowany, ograniczający emisję substancji szkodliwych do atmosfery. Warunkiem, aby proces ten przebiegał prawidłowo jest stosowanie odpowiednio wysuszonego (wilgotność ok.25%), naturalnego drewna. Stosowanie drewna złej jakości skutkuje obniżeniem sprawności kotła oraz ma negatywny wpływ na jego stan techniczny. Niestety kotły te wymagają częstego uzupełniania paliwa, minimum dwa razy na dobę. Bardzo istotne jest, że urządzenia te mogą pracować tylko w otwartych układach grzewczych, jako że są zasilane paliwami stałymi.

Jak działają kotły zgazowujące?

Proces spalania w kotłach zgazowujących przebiega od dołu do góry, odbywa się w oddzielnych strefach kotła i składa się z kilku etapów.

W pierwszej strefie następuje wysuszenie oraz zgazowanie drewna z ograniczonym dostępem powietrza.

W strefie następnej powstały gaz drzewny mieszany jest z podgrzanym powietrzem pierwotnym. Mieszanina ta ulega samozapłonowi i spala się w wysokiej temperaturze.

W trzeciej strefie następuje dopalanie pozostałego po procesie zgazowania węgla drzewnego i oddanie ciepła elementom grzewczym kotła, a następnie podgrzanie wody.

Bardzo ważnym elementem układu grzewczego z tego typu kotłem jest zbiornik akumulujący ciepło.

W procesie zgazowania drewna niezbędne jest dostarczenie do poszczególnych stref kotła powietrza. Do tego celu służy wentylator.

W czasie pracy kotła, nie można dopuścić, aby wentylator został wyłączony nim wszystkie lotne substancje zawarte w drewnie nie zostaną spalone, a w komorze zostanie tylko rozżarzony węgiel drzewny.

Wyłączenie wentylatora odetnie dostęp powietrza do komory spalania. Drewno bez powietrza będzie się tlić, a to spowoduje powstanie dużej ilości szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na kocioł, komin oraz środowisko naturalne. Jest to sytuacja niedopuszczalna.

Powstająca temperatura może spowodować uszkodzenie instalacji. W tej sytuacji nadwyżka ciepła będzie podgrzewać wodę w zbiorniku akumulacyjnym.

Po wypaleniu paliwa, gdy kocioł przestanie pracować zasilanie instalacji grzewczej następuje ze zbiornika akumulacyjnego. W zależności od wielkości zbiornika oraz zapotrzebowania na ciepło, ogrzewanie budynku ze zbiornika może trwać nawet kilkanaście godzin.

Sterowanie pracą kotła

Sterowanie przebiegiem pracy kotła odbywa się poprzez sterownik. W zależności od zastosowanego sterownika istnieje możliwość między innymi ustawienia temperatury włączenia pompy co oraz sterowania wentylatorem nadmuchowym. Można również podłączyć regulator pogodowy.

Ponadto do sterowania można użyć również zaworu trójdrogowego lub czterodrogowego.

Należy pamiętać, że temperatura w kotle powinna wynosić 70-85°C, co gwarantuje prawidłowy przebieg procesu zgazowania drewna. Woda powracająca do kotła powinna mieć minimum 60°C.

Zapraszamy do dyskusji na nasze forum

» Dyskusja o kotłach zgazowujących drewno

Wasze komentarze:

Autor(ka): marioa4
Data nadesłania:
  07.01.2008 22:08
Super sprawa ,ogrzewanie drzewem ale nie wytrzymują blachy kotłowe w miejscu zgazowania drzewa ,kotły vigas wykończyłem ich chyba ze cztery sztuki za drogi interes ,kupować co dwa lata kocioł chyba ze kwasiak za 22tys zł
Autor(ka): bartolomic
Data nadesłania:
  16.06.2008 12:51
Wykończyłeś je, gdyż utrzymywałeś prawdopodobnie za niską temperaturę na kotle... Sam palę ATMOSem w domu już 7 rok, i kocioł jest jak nowy. Jedyne co wymieniałem, to uszczelnienia drzwiczek..
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  27.08.2008 12:58
Dokładnie w takich kotłach trzeba palić "na maxa" - najlepiej sprawdzają się ze zbiornikiem akumulacji ciepła i zabezpieczeniem laddomat 21
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  30.11.2008 13:12
rowniez potwierdzam - kocioł firmy vigas już po 6 latach rozszczelnił się, cienka blacha wewnatrz pieca - ok 2 mm - do niczego :(
Autor(ka): bamboryło
Data nadesłania:
  28.01.2009 15:12
Obecnie nie ma sensu kupowanie kotła na zgazowanie bez akumulacji - kiedyś popularnym rozwiązaniem było zastosowanie zaworu 4d- niestety okazało się niewystarczające, polecam kocioł + bufor+laddomat
Autor(ka): lolek
Data nadesłania:
  03.02.2009 01:38
sam planuję zainstalować taki piec w moim domu 160 m2,oczywiście z ladomatem i buforem,tylko nie mogę się doszukać kogoś kto takiej kotłowni używa i kto by się podzielił swoimi doświadczeniami,wynikami i osiagami.Ciekawi mnie też czy iwestycja w taki kociol się zwróci czy to przede wszystkim wygoda.A wracając do samego pieca to słyszałem o rozczelniających się piecach vigaz, czy podobnie dzieje się z piecami atmos?
Autor(ka): kacper74
Data nadesłania:
  21.02.2009 10:10
Tylko Nie vigas DZiadostwo u mnie chodził co prawda 6 lat drewno super 3 lata sezonowane bo mam takie możliwości buk lub brzoza.Przy kupowaniu wystarczył zawór czterodrożny niestety musi być zbiornik akumulacyjny znowu koszt, czyszczenie koszmar ( mimo że suche drewno)u moich znajomych po 3 latach padł
Autor(ka): bolo
Data nadesłania:
  01.03.2009 08:35
Super tanie grzanie, ale nie ma róży bez kolców. Mój piec kupiłem w 2004 zgnił i zaczął przeciekać w 2008. Teraz jest "bo blacharce" :-) i chodzi dalej. Producent pieca: Marki koło Warszawy.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  27.05.2009 08:25
Kotły typu Atmos są znacznie lepsze od Vigasów.Jednak najważniejsza jest temp.powrotu i konieczny jest laddomat lub jak ktoś chce znacznie taniej to zawór termoregulacyjny na powrocie i pompa w obiegu kotłowym.Bufor także wskazany bo mimo że jest drogi szybko zwróci się w eksploatacji.
Autor(ka): pgad
Data nadesłania:
  30.08.2009 15:39
każdy kocioł na tzw.holzgas jeżli komorę załadowczą ma zrobioną z blach kotłowych a nie wyłożoną kształtką ceramiczną padnie.nawet przy suchym opale jest 20l wody na100kg drewna i to ona w połączeniu z potasem,azotem,fosforem którymi się odżywiało drzewko robi ładne spustoszenie w komorze załadowczej,ponieważ nie jest ona suszona a tep.na powrocie nawet 75st.to za mało.zresztą gdzie ma odparować jak to komora zamknięta.reszta dodatków jak landomat,bufor,zawór czterodrożny pozwoli pożyć kociołkowi trochę dłużej.na temat poprawnego spalania drewna mógłbym się podzielić wiadomościami,ale to chyba na jakimś forum.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  31.08.2009 20:37
a vitoligno 100s viessmana?co o nim sądzicie?
Autor(ka): wacek
Data nadesłania:
  15.09.2009 22:26
Jestem nowicjuszem .Dopiero przymierzam sie do kupna pieca na paliwo stałe. Tu pytanie Do czego słuzy ten loddomat?
Autor(ka): Andrzej
Data nadesłania:
  20.10.2009 14:31
Jestem użytkownikiem kotła Vigas 25 od 2000r
W chwili obecnej nie mogę osiągnąć zadanej temperatury np. 75 stopni
W kotle są wypalone kanały przepływu powietrza pierwotnego .
Proszę o pomoc czy to może być prztczyną nie mocy osiągnięcia zadanej temperatury
Autor(ka): Krzych
Data nadesłania:
  30.10.2009 19:42
Używam pieca ORLAN 25 już 7 rok , ogólnie jestem z niego zadowolony. Lecz los chciał że wylądowałem w szpitalu na dwa zimowe miesiące zostawiając w domu tylko moją biedną żonę, która musiała ten piec obsługiwać. "Bidula" nie była w stanie wyczyścić płomienników w piecu i dwa z sześciu tak skutecznie się zatkały smołą, że do dziś borykam się z tym problemem. Może ktoś mi coś mądrego poradzi, jak to udrożnić. Pozdrowienia.
Autor(ka): zbig
Data nadesłania:
  12.12.2009 18:49
Jestem użytkownikiem drugiego Orlana 25. Pierwszy padł po 5 latach. Teraz założyłem Laddomat 21 z termostatem 78C. Na powrocie mam dodatkowy termometr i nie mniej niż 72C. Niestety z powodu małej kotłowni nie mogę założyć zbiornika akumulacyjnego. Od roku obserwuję kocioł z Laddomatem i chyba będzie dłuzej żył. Atmos z pełną ceramiką to dwa takiej samej wielkości Orlany. NIE ZA DUŻO DREWNA ! ( nie przewymiarowywać kotła)NAJGORSZA SYTUACJA JAK KOCIOŁ CZEKA ! Wtedy tego czarnego świństwa masa. Dąb najgorszy, masa smoły, która w połączeniu z 20 litrami wody na 100 kg drewna żre kocioł aż " miło słuchać", i nie ma na to sposobu. Codzienne rozpalanie trochę wypala smołę i wysusza kocioł. Ale i tak się opłaca. Do kosztów ogrzewania (drewno+ prąd na 3 pompy)dodaję 100 zeta miesięcznie na nowy kocioł. I po 60 miesiącach bezstresowo instaluję nowego Orlana ( taniej sam korpus bez osłon i sterownika). Pozdrawiam i życzę długiej i bezproblemowej eksploatacji kotłów zgazowujących drewno. Zbigniew
Autor(ka): malzenstwo
Data nadesłania:
  14.12.2009 22:18
Jestesmy zainteresowani kupnem takiego kotla, czy ktos polaczyl go juz z solarami? Moze ktos z was sie orientuje czy wystarczy kupic jeden zbiornik buforowy do tej instlacji. Pozdrowienia
Autor(ka): Gregor
Data nadesłania:
  31.12.2009 19:11
Witam. Mam piec Buderusa 32Kw,
Dom 350m ocieplony ale stara instalacja w układzie 0k.350 litrów wody.Piec chodzi 5 sezon i wszystko ok. A teraz problemy: Praktycznie cały czas chodzi wentylator ,temperatura wody to max 70 st. Druga sprawa jeszcze bardziej upierdliwa to częstotliwość dokładania , wsad starcza na max 5 godzin.
Mam pytanie czy to normalne, było już kilku speców i nic.
Autor(ka): STANISŁAW
Data nadesłania:
  13.01.2010 09:54
Kocioł Orlan 25 ,użytkuję trzeci rok.Ogrzewam przeszło 200 metrów.Piec+laddomat+bufor+zawór trójdrożny.Ktoś pytał o możliwość podłączenia solarów.Montując zbiornik buforowy,wybieramy taki z podwójną wężownicą.To umożliwia podłączenie z jednej strony pieca a z drugiej solarów,ale nie wiem czy warto.Moja instalacja funkcjonuje dobrze,jestem zadowolony.Wsad wystarcza na 12-14 godzin.Koszt eksploatacji naprawdę niski,wcześniej ogrzewałem dom gazem-nie ma porównania.Pozdrawiam-STANISŁAW.
Autor(ka): karol
Data nadesłania:
  15.01.2010 20:59
Witam.Atmos tylko ze zbiornikiem i suche drewno.Mam atmosa dc22 z laddomatem i buforem 2000 l.CHula az milo kilkagodzin pakenia i doba spokoju.
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  21.01.2010 21:59
Witam.Ja mam do ogrzania 300m2 i myślałem o kotle zagazowującym drewno-węgiel,ale zaplanowałem ogrzewanie podłogowe w kilku miejscach bez świadomości jak to można połączyć,a z tego co usłyszałem to się nie da z powodu zbyt wysokiej temperatury na powrocie.A może ktoś ma coś podobnego?
Autor(ka): godot
Data nadesłania:
  23.01.2010 19:00
Wysoka temperatura nie jest problemem, jak masz "prawdziwą podłogówke" z układem mieszającym i własną pompom w obiegu, zamiast np. "powrotu" z kaloryfera;)
Autor(ka): grzegorz
Data nadesłania:
  04.02.2010 19:16
witam. kotly Atmos w polaczeniu ze zbiornikiem akumulacyjnym i ladomatem to dobry i ekonomiczny system ogrzewania. Polecam
Autor(ka): Adams
Data nadesłania:
  01.03.2010 15:19
Witam
Rozważam zainstalowanie kotła zagazowującego plus zbiornik akumulacyjny i kominek z wężownicą
Dużo dobrego czytałem na temat atomosa posiadam dom 200m2 czy ktoś posiada taki piec proszę o opinie i jak duży musi być zbiornik akumulacyjny
Autor(ka): Marcin
Data nadesłania:
  28.03.2010 22:54
Witam
Mam do sprzedania osprzęt(elektronika,wentylator itp) od kotła vigas 25.Blacha padła ale reszta ok.Sprzedam tanio.
Autor(ka): jakub
Data nadesłania:
  24.08.2010 00:40
Witam a co sadzicie o kotle cichewicz na holcgas . Panowie macie z tymi kotlami jakies doswiatczenie niby jesto nie tak stary kociol na rynku i chcialbym poznac opinnie ten pozdrawiam kotciol
Autor(ka): Mirek
Data nadesłania:
  19.12.2010 18:44
Mam dom 200m i Atmosa AC25s z loddomatem21 i zbirnikiem Dukla 750l .Juz wiem po 2 latach ze musze dolozyc zbiornik 1000 l by uzyskac calodobowa akumulacje.
Rachunki za gaz o 2/3 mniejsze.
Piec gazowy chodzi 0k 8 godzin w dzien
Autor(ka): doman
Data nadesłania:
  11.01.2011 22:36
Witam,
mam już 3 rok Orlan 25 Standard - zgazowujący. Jestem b zadowolony. Jednak jeśli planujesz czkup nastaw się na pierwsze tygodnie na spedzanie czasu w kotłowni:). Zacznij od gromadzenia i suszenia drewna - tyrudno dostać tanie i wysuszone drewno. Polecam bufor + laddomat - zawór mieszajacy - podgrzewa wodę, która wraca do pieca. Dobrze wziąść speca na poczatek by pokazał zaawansowaną obsługę. ja mialem kłopot z blaszką przy wentylatorze, która przylepiła sie do dziekciu i prawie nie dmuchało. czasem trzeba zdjac wentylator i przeczyścić wlot powietrza do komory - nie ma tego w instrukcji. Praktycznie jesienią do 36 godzin pali bez dokładania - do podgrzewania wody do mycia. Zimą dokładam 2x a w duże mrozy 3x dziennie. Żar utrzymuje się 3-4godziny po skączeniu paliwa. Powodzenia
Autor(ka): Wishmaster
Data nadesłania:
  30.01.2011 21:21
Witam, czytam różne opinie użytkowników pieców na zagazowywanie drewna i jednak dalej nie mam obrazu czy warto ten piec instalować (aktualnie mam na węgiel). Dlatego jeżeli ktoś ma takową wiedzę to proszę o odpowiedź na moje pytania.
1. Jakiego producenta piec użyć i jakie dodatkowe urządzenia trzeba zamontować ?
2. Jak wygląda obsługa takiego pieca ? (ilość czynności wykonywanych oraz zabrudzenie pomieszczenia)
3. Jakiego najlepiej paliwa używać i z jakim maksymalnym zawilgotnieniem ?
4. Jaka jest/może być zużycie paliwa przy 240m2 (dom ocieplony, odpowiednie kaloryfery, 3-warstwowe okna) biorąc pod uwagę okres jednego miesiąca średnio-niskich temperatur.

Z góry dziękuję za odpowiedź :) Pozdrawiam.
Autor(ka): kede
Data nadesłania:
  16.02.2011 20:07
Witam
Mam vigasa 25kW. Po 9 latach uległ przepaleniu,wymieniam korpus.Ogrzewam ok.200m2,w instalacji mam tylko zawór trójdrogowy.Ładuję suche(2-3 lata) drewno liściaste 2x na dobę.Nie wykonywałem żadnych remontów.Czyszczę raz w m-cu i wtedy wygaszam.Nie wiem skąd macie tyle problemów.Pozdrawiam
Autor(ka): Krzysztof
Data nadesłania:
  20.02.2011 14:06
Ja też mam vigasa 25 KW, po 4 latach blacha w komorze załadowczej cienka na 1 mm z liczną perforacją prawie nie do załatania. Pracuje z zaworem 4-drożnym i z zasobnikiem ciepłej wody. Deklarowana grubość blachy - 6 mm wydaje się być niedotrzymana, tym bardziej, że zastosowana stal , to najzwyklejsza stal st 235 jr. Bardzo podatna na kwasy. Mój kocioł rocznik 2003 prawdopodobnie jest zdobiony z jeszcze gorszego gatunku stali
Autor(ka): Damian
Data nadesłania:
  21.03.2011 13:54
Witam. Ja używam kotła ORLIGNO 200 z akumulatorem i laddomatem.Mam domek o powierzchni użytkowej 180m2. Pale drzewem sezonowanym półtora roku.Mam drzewo liściaste i iglaste. Blachę na wymienniku mam 8mm kotłową nisko węglową, tak zadeklarował producent. Początkowo spędzałem dużo czasu w kotłowni ucząc się nowej obsługi. Teraz zamontowałem taki panel sterujący z domu EkosterControl i jest super. Kotłownie odwiedzam raz na dobę. Zbiornik mam naładowany na max i zauważyłem że jest duża oszczędność.Popiół czyszczę raz na tydzień i wysypuję go na ogrodzie bo to czysty nawóz.Przez pierwszy sezon zużyłem 14 metrów przestrzennych drzewa!!Mogę z ręką na sercu polecić ten kociołek.Jak ktoś chce coś więcej wiedzieć piszcie na GG 22330211.
Autor(ka): KAROL
Data nadesłania:
  26.06.2011 21:00
WITAM.PALE KOTŁEM NA DREWNO KILKANAŚCIE LAT.PIERWSZY VIGAS ZGNIŁ PO CZTERECH LATACH BLACHA BYŁA JAK BIBUŁA BEZ MOŻLIWOŚCI POŁATANIA.KUPIŁEM UŻYWANEGO ATMOSA WPIOŁEM BUFOR 2000L Z WĘŻOWNICA DO CWU. PIEC PRACUJE NA PELNYC OBROTACH ŁADUJĄC BUFOR ZUŻYWAJĄC OK.17M.P.SUCHUTKIEGO DREWIENKA GRZEJĄC 200M DOMEK NIEZBYT DOCIEPLONY.W LECIE PALĄC RAZ NA TYDZIEŃ OKOŁO POŁÓWKĄ WSADU MAM CWU NA TEN CZAS.NAPRAWDE SPRAWNY UKŁAD I POLECAM TYM CO MAJĄ DOSTĘP DO DRWENA.
Autor(ka): Dawid
Data nadesłania:
  19.01.2012 23:29
Cześć. Jestem użytkownikiem vitoligno 100-s. Pale w kotle od ok. 3 - miesięcy. Jak na razie jestem z kotła zadowolony. Wsad wytrzymuje ok. 10-11 godzin, w zależności od ustawienia zaworu 4-drożnego. Chciałbym się dowiedzieć, czy ktoś jest jeszcze użytkownikiem takiego kotła, bo mam parę bardziej szczegółowych pytań. Przed zakupem kotła oglądałem wiele modeli, ale teraz już wiem, że warto jest wydać więcej i nie żałować. Kocioł firmy Viessmann jest inaczej zbudowany od pozostałych. W środku w komorze załadowczej palenisko jest z materiału podobnego do cegły szamotowej, a ścianki są żeliwne. W komorze za gazującej też jest materiał szamotowy. Mam nadzieję, że kocioł ,,wytrwa" minimum 10 lat. POZDRAWIAM :)
Autor(ka): yaan
Data nadesłania:
  21.01.2012 18:49
witam 1 ja pale juz 10 lat kotłem czeskiej firmy Horal i ogólnie jestem zadowolony mam dom 150 m2 dobrze ocieplony i spalam srednio ok 7-8 mp drewna twardego i 4 mp suchego drena z tartaku kupuje takie kostki odpady z tartaku ale suche za wszystko daje ok 2 tyś. zł. nie mam bufora tylko zawór 4d w domu cieplutko chociaz nigdy nie pale na okragło codziennie rozpalam ok 16 i pale do 21 i ciepło jest do dnia nastepnego. Teraz chce go wymienic bo juz sie raz rozciekł ale go pospawałem wentylator tez wysiadł i mam taki na allegro kupiony, chce juz cos nwszego i tez mysle o buforze i ladomat. pozdrawiam
Autor(ka): deny
Data nadesłania:
  18.02.2012 16:38
Witam serdecznie. Przymierzam sę do układu atmos węglowo drzewny z buforem 1000l. Poszukuję osoby która rozwiązała problem znależienia naczynia wzbiorczego o dużej pojemności ok. 80-110litrow.
Autor(ka): as
Data nadesłania:
  03.03.2012 23:12
skoro trzeba palic takimi piecami na maxa tzn ze sa do bani. lepszy ekogroszek.
Autor(ka): koza20
Data nadesłania:
  23.09.2012 12:42
Witam a ja mam do zamontowania vigasa 25 z 3 boforami po 800l z laddomatem i od roku szukam fachowca i nic!!!!!!!wszystko stoi i czeka a zima sie zbliza dajcie namiary na kogos porzadnego i [email protected]
Autor(ka): Kawka
Data nadesłania:
  01.10.2012 18:20
Czy jest prawda ze nie jest potrzebny laddomat, jezeli stosuje sie zbiornik akumulacyjny.
Tak mnie informuje sprzedawca (wlasnie przymierzam sie do zakupu Atmos'a 25 kW do starego domu jednorodzinnego o pow. 150 m2.
Bedziemy to podlaczac do istniejacych starych kaloryferow zeliwnych. Podobno ich duza pojemnosc wodna w pewnym stopniu zastepuje zbiornik akumulacyjny. Mamy zastosowac tylko 800 (osiemset) litrowy.
Czy ktos moze mial podobny ukalad? Bardzo prosze o wiadomosc!!!
Autor(ka): atm.
Data nadesłania:
  19.11.2012 15:03
Ladomat jest najprostrzym rozwiązaniem zapewniającym właściwą temperaturę wody na wlocie i wylocie z kotła. Używam ATMOSA 6 lat ze zbiornikiem 1000 litrów. Uważam, że jest to minimalna pojemność w instalacji gwarantująca ciągłe spalanie w kotle na mocy nominalnej i wygodę z korzystania ze zmagazynowanego ciepła.
Autor(ka): Andrzej
Data nadesłania:
  04.12.2012 11:12
Węgiel do pieca na holzgas

Ja do swojego pieca Atmos 35 KW na holzgas dosypuję trochę węgla lub eko groszku. Na razie nic się nie dzieje, ale nie wiem czy nie wyjdą z tego kłopoty? Może ktoś może przybliżyć ten temat. Czy można dosypywać trochę węgla na podtrzymanie ciepła?
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  05.12.2012 13:52
Witam,
Mam kocioł Atmos. Proszę o najprostszy schematdo jak podłaczyć go zbiornika akumulacyjnego.
Autor(ka): Krzysztof
Data nadesłania:
  10.12.2012 01:14
Witam posiadam instalacje zbudowaną z Atmosa 50kw bufora 2000l zawór termoregulacyjny trójdrożny wymiennik plytowy 40kw użytkuje od 6 lat ogrzewam dom o pow.650m2 powiem tak jest to najtańsze rozwiazanie do ogrzewania domu warunek jest jeden drewno powietrzno suche do 25% najlepiej Buk, Grab i świerk ale świerk tylko do od smolenia pieca co jakiś czas :) Piec sprawuje się wyśmienicie zero problemów chodzi cały czas do temperatury 95 stopni ładując bufor do 85 a z niego poprzez wymiennik plytowy idzie na podłogówki i 40 grzejników "regulus "-bardzo mała ilość wody w tych grzejnikach polecam np. grzejnik o wymiarach wys.60cm , szerokość 100cm wchodzi 200ml tak szklanka wody i oto chodzi jak naj mniej wody w grzejnikach :) instalację zakladałem sam więc coś nie co wiem na temat c.o. Drewna na cały rok bo tak palę idzie ok.50m3 Szczapy drewna o długości 75cm zaladunek co 12-15godz Ale pamietajcie Drewno suche sezonowane to podstawa do 25% ale nie za suche czyli takie które ma mniej jak 15% to mało gazu i szybko sie wypala ok. 30% szybciej
Autor(ka): Marcel
Data nadesłania:
  26.01.2013 13:07
Witam,
Do Dawida z 19.01.2012 23:29.
I jak ten Viessman Vitoligno 100-s sie zachowuje?
Wlasnie sie do niego przymierzam.
Pozdrawiam
Autor(ka): Gość
Data nadesłania:
  28.04.2013 16:14
jak działają kotły atmos ac zagazujące węgiel kamienny i drwwno
Autor(ka): koniesiwe123
Data nadesłania:
  03.11.2013 15:32
mam vigaz 25 mija 16 rok mankamentem jest wypalajacy sie beton i dysze
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Drewno do kominka

Drewno do kominka

Najpopularniejszą grupą kominków są urządzenia, które opalane są paliwami stałymi - drewn... » ...więcej
Jak suszyć drewno opałowe

Jak suszyć drewno opałowe

Drewno przeznaczone do ogrzewania budynków, zarówno w instalacjach z kotłami, jak również z ... » ...więcej
Jak przygotować drewno do kominka

Jak przygotować drewno do kominka

Drewno kominkowe wymaga specjalnego przygotowania zanim t... » ...więcej
Kotły na paliwa stałe

Kotły na paliwa stałe

Planując zakup kotła do CO, należy zdecydować, jakie paliwo będzie spalane, a następnie dob... » ...więcej
Kotły na ekogroszek

Kotły na ekogroszek

Najtańszym obecnie źródłem energii służącej do ogrzewania domu jest ekogroszek. Kotły z p... » ...więcej

Kotły na pellety

Od niedawna na polskim rynku urządzeń grzewczych na paliwa stałe pojawił się nowy produkt, a mi... » ...więcej

Kotły na biomasę

Biomasa jako opał do kotłów na paliwa stałe w ostatnich latach zdobywa coraz większą liczbę ... » ...więcej
Wstępniak - Kotły CO.

Wstępniak - Kotły CO.

Dzisiaj umieściliśmy w Internecie nową stronę na temat ogrzewania. Będziemy tutaj pisać o t... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia