www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Branża kominowa – ostatni bastion męskiej dominacji? Nic bardziej mylnego!

Informacja prasowa / Data: 2015-01-19

Walka o prawa kobiet rozgorzała w XIX wieku i choć  dziś ma zupełnie inny charakter, panie nadal muszą się mierzyć z wieloma stereotypami. Każdego dnia płeć piękna udowadnia jednak, że sprawdza się doskonale w roli matki,  gospodyni domowej, księgowej, specjalistki sprzedaży, marketingowca, a nawet… kominiarza. Co takiego ma w sobie branża kominowa, że przyciąga tak wiele dam?

Stereotypowy obraz kobiety za kierownicą czy gubiącej się wszędzie poza własną garderobą dawno odszedł już do lamusa. Jednak na polu zawodowym kobiety nadal muszą udowadniać, że są równie wartościowymi pracownikami jak panowie. Mimo różnych przeciwności, coraz częściej decydują się na pracę w branży uważanej dotąd za typowo męską.

– Od zawsze chciałam robić coś innego – odpowiada bez wahania Barbara Krawczyk, mistrz kominiarski z wieloletnim stażem.

Fot. MK Systemy Kominowe  Barbara Krawczyk

- Jeszcze 5 lat temu było nas kobiet w zawodzie zaledwie 10, dziś jest niewiele więcej, bo ok. 20. Zaczynałam pracę u mojego ojca, mistrza kominiarskiego. Początkowo pomagałam mu w biurze. Jednak tak bardzo starałam się poznać zawód, że wciągnął mnie na dobre. I do dziś nie wiem, co to nuda. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania. A zmęczenie towarzyszące ciężkiej pracy fizycznej wynagradza uśmiech zadowolonego klienta. Największą frajdę sprawia mi pomoc ludziom – dodaje.

Kobiety w firmach kominiarskich były obecne już przed drugą wojną światową. Zwykle były to wdowy, które prowadziły firmę kominiarska po śmierci męża kominiarza. Specjalne przepisy umożliwiały im uzyskanie  koncesji na prowadzenie zakładu kominiarskiego. Była to forma ubezpieczenia społecznego zapewniająca byt wdowom. Musiały zatrudniać wykwalifikowanych kominiarzy, którymi byli mężczyźni.

W Polsce ubezpieczenie społeczne rzemieślników wprowadzone zostało dopiero w roku 1965!

- Z czasem zmieniały się technologie budowania, ogrzewania i w konsekwencji czynności wykonywane przez kominiarzy.  Dzisiaj już bardzo rzadko spotyka się konieczność czyszczenie kominów i kanałów przełazowych, do których kominiarz musiał wejść, aby je oczyścić z sadzy. Ze świecą trzeba by szukać kotłów parowych z płomienicami tzw. walczaków dla których oczyszczenia kominiarz musiał wejść do wnętrza kotła. Taka praca kominiarza odbywała się w wysokim zapyleniu i temperaturach. Nie były to warunki odpowiednie dla kobiet – mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich.

Dzisiaj jest coraz mniej pracy czarnej i brudnej, a coraz więcej czynności związanych z kontrolą stanu technicznej sprawności przewodów kominowych. Coraz częściej szczotki i grace kominiarskie zastępowane są przez elektroniczne urządzenia pomiarowe i kamery kominowe do oglądania wnętrza kominów. Jest też sporo dokumentacji kominiarskiej, której sporządzanie paniom nie sprawia żadnych kłopotów. Często kontynuują one tradycje rodzinne swoich ojców i dziadków w kominiarskim rzemiośle.

Widok kobiety kominiarza budzi jednak ciągle zaskoczenie. Podobnie reagują nowi klienci firmy MK Systemy Kominowe, wiodącego producenta systemów kominowych ze stali nierdzewnej.

- Pierwszy kontakt z klientem to z reguły zaciekawienie, ale i nieufność. Często spotykam się z pytaniami ze strony mężczyzn, dlaczego wybrałam akurat taką, typowo męską branżę – mówi Beata Słowik, kierownik ds. kluczowych klientów MK.

– Kobieta w naszej specjalności musi wykazać się dużym zaangażowaniem, aby zdobyć zaufanie potencjalnego kontrahenta i udowodnić, że ma odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Kiedy jednak przekona go, że jest kompetentnym partnerem, to spotyka się z ogromnym podziwem. Najczęściej taki kontakt owocuje długofalową współpracą – podsumowuje.

Praca w firmie produkującej kominy to niemałe wyzwanie, ale i ogromna satysfakcja.

- Kiedy na początku roku objęłam stanowisko kierownika marketingu MK byłam pełna obaw, a z drugiej strony - bardzo szczęśliwa i ciekawa tego, co mnie czeka. Nowe stanowisko pochłonęło mnie całkowicie. Obserwacja zmieniających się trendów i wymagań klientów to bardzo ciekawe i rozwijające zajęcie – mówi Urszula Kołodziej.

– Dziś coraz więcej kobiet zajmuje wysokie stanowiska w branżach dostępnych dotychczas niemal wyłącznie dla mężczyzn. Dzięki naszemu zaangażowaniu i fachowości sprawdzamy się w każdym zawodzie – zauważa Anna Rotkis, dyrektor biura sprzedaży i marketingu MK.

Pracę w damskim gronie doceniają także mężczyźni.

- Obecnie nasza firma zatrudnia wiele kobiet. Nie zawsze tak jednak było. Proporcje te się zmieniły. I bardzo dobrze. Dzięki temu praca jest przyjemniejsza, a atmosfera dużo lepsza – mówi Przemysław Dobosz, Project Manager.

Fot. MK Systemy Kominowe Okładka Kalendarza

Na co dzień niezwykle kompetentne, profesjonalne i zapracowane Panie z MK postanowiły pokazać swoje drugie, pełne seksapilu oblicze w firmowym kalendarzu na 2015 rok.

– Nasza branża to nie tylko zaawansowana technika i stal, ale także piękno i subtelność, tym razem w wydaniu naszych dam – mówi Kinga Pachnik, dyrektor zarządzający MK

Dotychczasowe edycje kalendarza z profesjonalnymi modelkami cieszyły się dużym zainteresowaniem kontrahentów.

– Często spotykaliśmy się jednak z opiniami, że powinniśmy fotografować nasze piękne kobiety. Postanowiliśmy zrealizować ten szalony pomysł. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas kalendarz będzie przez cały rok cieszył oczy i przypominał o kominach MK – pointuje. 

Źródło: MK Systemy Kominowe

Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Grzejniki oddające ciepło przez konwekcję czy przez promieniowanie, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne?

Konwekcja i radiacja to pojęcia, które mogą być nieprzyjemnym wspomnieniem szkolnych lekcji fizyki. Rozważając dobór odpowiedniego do naszych potrzeb grzejnika, warto je sobie jednak odświeżyć. Konsekwencją braku wiedzy w tej sytuacji może być już nie słaba ocena ze sprawdzianu, ale na przykład wyższy rachunek za ogrzewanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej opłacalnego rozwiązania? Podpowiada Michał Gołaś, ekspert firmy Stelrad, jednego z największych producentów grzejnikó... » ...więcej
Pożar sadzy – jak temu zaradzić?

Pożar sadzy – jak temu zaradzić?

Za nami pierwsze tygodnie nowego sezonu grzewczego. Jest ... » ...więcej
Stale ferrytyczne – przyszłość wielu branż

Stale ferrytyczne – przyszłość wielu branż

Stale ferrytyczne są od lat z powodzeniem wykorzystywane... » ...więcej
Biomasa – odnawialne źródło energii

Biomasa – odnawialne źródło energii

Jednym z najczęściej wykorzystywanym do celów grzewczy... » ...więcej
SmartBox – aplikacja Purmo na smartfony

SmartBox – aplikacja Purmo na smartfony

Purmo udostępniło darmową aplikację na smartfony z sy... » ...więcej
Wiosna to czas na solary – zaprojektuj system grzewczy

Wiosna to czas na solary – zaprojektuj system grzewczy

Wiosna to najlepszy czas by pomyśleć o jesieni i zimie,... » ...więcej
Nowy klimakonwektor Vido w wersji 4 – rurowej

Nowy klimakonwektor Vido w wersji 4 – rurowej

Dwufunkcyjny klimakonwektor Vido to nowe i przemyślane r... » ...więcej
Polecamy porady
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia