www.info-ogrzewanie.plwww.info-ogrzewanie.pl
Obrazek
Aktualności Kotły/Piece Instalacje Paliwa Energia odnawialna Wydarzenia Porady Forum rss
Strona główna Kotły na paliwa stałe Kotły gazowe Kominki Instalacje grzewcze Instalacje CWU Izolacja Reklama w serwisie Kontakt
Kategorie artykułów
Ostatnio na forum

Regulacja temperatury w pytaniach i odpowiedziach

Informacja prasowa / Data: 2010-02-18

Życie w naszych domach i mieszkaniach stało się dziś znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Główną przyczyną tego jest dynamiczny rozwój techniki, stosowanie nowych technologii oraz urządzeń, które poprawiają standard i komfort naszego życia. Oprócz zaawansowanych i coraz tańszych urządzeń telekomunikacyjnych, komputerowych, AGD czy RTV, mamy do dyspozycji również szereg funkcjonalnych rozwiązań, które sprawiają, że nasze domy i mieszkania stają się coraz bardziej inteligentne, przyjazne dla domowników i otoczenia, a także oszczędne w użytkowaniu. Dotyczy to również nowoczesnych systemów do sterowania urządzeniami grzewczymi.

Na najczęściej pojawiające pytania z zakresu regulacji komfortu cieplnego odpowiada Maciej Leonhardekspert z firmy LARS, producenta nowoczesnych systemów sterujących ciepłem w budynkach.

W jaki sposób można zarządzać ciepłem w domu?

Najlepszym i najbardziej praktycznym sposobem kontrolowania temperatury, a tym samym zużycia energii i ciepła w naszych domach, mieszkaniach oraz biurach, jest zastosowanie odpowiedniego urządzenia regulacyjnego (np. AURATON). Nowoczesne regulatory temperatury, komunikując się przewodowo lub bezprzewodowo z mechanizmem grzewczym, sterują w ten sposób jego pracą.

Czym jest regulator temperatury?

LARS-AURATON (fot.LARS)

Regulatory temperatury AURATON to niewielkich rozmiarów urządzenia sterujące
o nowoczesnej i prostej estetyce. Mogą współpracować niemal z każdym rodzajem instalacji grzewczej, jaki można spotkać w polskich domach – również z ogrzewaniem podłogowym. Ze względu na sposób instalacji, regulatory możemy podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Urządzenia przewodowe kierują pracą wszelkich rodzajów instalacji grzewczych, przesyłając sygnał do źródła wytwarzania ciepła za pomocą przewodu. To niezwykle funkcjonalne produkty wyposażone w inteligentne zewnętrzne lub wbudowane czujniki temperatury, które dzięki posiadanemu własnemu zasilaniu (baterie) znacznie oszczędzają energię. Można na nich ustawić trzy poziomy temperatury: dzienną, nocną oraz przeciwzamrożeniową, w 7-dniowym cyklu programowania. W sprzedaży dostępne są również regulatory specjalnie przeznaczone do sterowania ogrzewaniem elektrycznym (np. wszelkiego rodzaju matami podłogowymi). Przykładowo AURATON 3000 DUAL SENSOR posiada przydatną funkcję „Dual Sensor”, która umożliwia jednoczesne kontrolowanie temperatury podłogi i powietrza. Regulatory przewodowe AURATON to przede wszystkim nowoczesne i inteligentne systemy regulacji wyposażone we wszelkie nowinki technologiczne. Ich prostota w obsłudze, estetyczny wygląd i stosunkowo niska cena sprawiają, że są na rynku bezkonkurencyjne.

Auraton 2020TX PLUS (fot.LARS)

Regulatory bezprzewodowe AURATON zarządzające temperaturą we wnętrzach, komunikują się z urządzeniami grzewczymi bezpośrednio, wysyłając sygnał drogą radiową. Modele te (np. AURATON 2020 TX PLUS) mogą działać w dwóch cyklach – pierwszy: od poniedziałku do piątku z funkcją czterech zmian temperatury o dowolnej porze oraz drugi: sobota i niedziela, z funkcją dwóch zmian. Można w nich ustawić pięć poziomów temperatury (w tym również przeciw zamarzaniu instalacji) z dokładnością 0,5 st. C w przedziale od 5 – 27 st. C. Ponadto urządzenia bezprzewodowe AURATON wyposażone są w wysuwaną, ergonomiczną i teleskopową antenę obrotową, która umożliwia dobranie optymalnej pozycji sterownika. Ponieważ obecnie niemal w każdym wnętrzu znajduje się co najmniej kilka innych urządzeń bezprzewodowych (np. telefony, komputery), sterowniki z tej serii mają także możliwość zmiany kodu komunikacyjnego, co skutecznie eliminowanie ewentualne zakłócenia podczas pracy sterownika oraz znacznie ułatwia obsługę serwisową. Regulatory kierujące pracą urządzeń grzewczych bez zbędnego okablowania posiadają również specjalne podstawki, dzięki czemu można je ustawić w dowolnym miejscu (np. AURATON 2100 TX), nawet na biurku. Ich nowoczesny wygląd sprawia, że w każdym mieszkaniu i biurze sprawdzą się także jako designerskie, ale przede wszystkim użyteczne gadżety.

Czy instalacja regulatora temperatury to drogie rozwiązanie?

LARS-AURATON (fot.LARS)

Nie, wręcz przeciwnie! Urządzenie regulacyjne AURATON to koszt rzędu 120-300 zł (w zależności od modelu), który i tak bardzo szybko się zwraca, bo już w pierwszych miesiącach użytkowania. Dzięki zastosowanej innowacyjnej technologii, inteligentne regulatory temperatury mogą przyczynić się nawet do 30% oszczędności energii, a to oznacza również znacznie niższe opłaty za ogrzewanie. Jeśli więc chcemy cieszyć się komfortem cieplnym w naszych domach i mieszkaniach, nie ma lepszego rozwiązania niż wyposażenie instalacji grzewczej w odpowiedni regulator temperatury, który daje gwarancję ekonomicznej
i efektywnej pracy systemu i realną oszczędność pieniędzy.

Czy instalacja regulatora temperatury jest skomplikowana?

Nie. Aby zainstalować regulator temperatury współpracujący z systemem grzewczym, który posiadamy w domu, nie ma konieczności prowadzenia skomplikowanych prac remontowych, jak kucie ścian i prowadzenie okablowania. Montaż urządzeń AURATON jest prosty, szybki i czysty, dlatego nie trzeba z nim czekać do generalnego remontu czy wymiany instalacji grzewczej.

Czy istnieją urządzenia regulujące pracę pompy wodnej?

AURATON 1106 sensor(fot.LARS)

Tak. Oprócz regulatorów temperatury kontrolujących pracę kotłów grzewczych i kaloryferów, na rynku istnieją również rozwiązania, które poprawiają efektywność działania większości urządzeń zasilanych pompami wodnymi. Sterowniki do pomp (np. AURATON 1111 Multi, AURATON 1105 i nowość AURATON 1106) mogą bowiem współpracować zarówno z pompami obiegowymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, jak również termo kominkiem w układzie C.O. oraz tradycyjnymi nawiewowymi kotłami C.O. na miał i węgiel.


 

Czy regulacja temperatury może być pomocna tylko w sezonie zimowym (grzewczym)?

Nie. Optymalne zarządzanie temperaturą w domu i mieszkaniu, a także w biurach jest niezwykle ważne przez cały rok. Dlatego inteligentne regulatory temperatury jesienią i zimą współpracują z urządzeniami grzewczymi, a wiosną i latem wspomagają pracę urządzeń klimatyzacyjnych. Wystarczy więc wyposażyć domową (lub biurową) instalację w jeden regulator, który zatroszczy się o komfort cieplny
w naszych wnętrzach nie tylko zimową porą.

Przykłady inteligentnych urządzeń regulujących temperaturę firmy LARS

Rodzina regulatorów AURATON firmy LARS to urządzenia, które rozwiązują problemy związane z dostosowaniem temperatury pomieszczeń do oczekiwań i wymagań użytkowników. Pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w domu, mieszkaniu czy biurze, a także uniknąć przegrzania lub nadmiernego wychłodzenia wnętrz. To urządzenia na miarę nowoczesności, które skutecznie poprawiają jakości i komfort codziennego życia.

AURATON 2005 TX Plus

Bezprzewodowy regulator temperatury przeznaczony do współpracy z wszelkimi urządzeniami grzewczymi w domu i mieszkaniu. Wyposażony w wysuwaną, ergonomiczną i teleskopową antenę obrotową, która umożliwia dobranie optymalnej pozycji sterownika. Ponieważ obecnie niemal w każdym wnętrzu znajduje się co najmniej kilka innych urządzeń bezprzewodowych (np. telefony, komputery), sterowniki z tej serii mają także możliwość zmiany kodu komunikacyjnego, co skutecznie eliminuje ewentualne zakłócenia podczas pracy sterownika AURATON 2005 TX z odbiornikami AURATON 2005 RX oraz znacznie ułatwia jego obsługę serwisową. AURATON 2005 TX RX umożliwia regulację temperatury na trzech poziomach – dziennym, nocnym oraz przeciwzamrożeniowym, w 7-dniowym cyklu programowania. Sterownik posiada własne zasilanie (dwie baterie AA), dzięki temu nie ma konieczności wykonywania dodatkowych prac (prowadzenie okablowania) podczas jego instalacji. Prosty
i czysty montaż, estetyczny wygląd i wysoka funkcjonalność.

AURATON 3000 DUAL SENSOR

Nowoczesny, najbardziej inteligentny regulator przeznaczony do sterowania grzewczymi urządzeniami elektrycznymi, polecany szczególnie jako sterownik ogrzewania podłogowego. AURATON 3000 DS posiada przydatną funkcję „Dual Sensor”, która umożliwia jednoczesne kontrolowanie temperatury podłogi i powietrza. Panel sterujący AURATON 3000 DS został wyposażony w 10 programów, w tym 5, które użytkownik może nastawić samodzielnie; umożliwia ustawienie temperatury dziennej i nocnej. To inteligentne urządzenie, które poprawia komfort cieplny w domu i mieszkaniu, dzięki swojej funkcjonalności, estetyce, prostocie montażu i obsługi.

AURATON 1111 Multi

Jeden z najnowszych sterowników AURATON – to suma funkcji, zalet i przeznaczenia dotychczasowych sterowników do pomp AURATON. Jako nowoczesne urządzenie zaprojektowane na procesorach, może pokierować zarówno pompami obiegowymi centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, jak również termo kominkiem w układzie C.O. oraz tradycyjnymi nawiewowymi kotłami C.O. na miał i węgiel.

AURATON 80 B TX WINDOW

Cyrkulacja świeżego powietrza zapobiega nadmiernej suchości, duchocie i gromadzeniu się bakterii we wnętrzach. Dlatego tak ważna jest ciągła wymiana powietrza - choćby poprzez systematyczne otwieranie okien. Jeśli posiadamy już regulator temperatury, wietrzenie mieszkania czy domu może jednak doprowadzać do zbędnych strat energii związanych ze zwiększoną pracą urządzeń grzewczych podczas otwierania okien lub drzwi. Spada wówczas temperatura otoczenia, a system grzewczy otrzymuje informację, że powinien ją podnieść do zaprogramowanego poziomu – czyli dogrzać pomieszczenie. Aby tego uniknąć, możemy udoskonalić pracę systemu ogrzewania poprzez zainstalowanie na oknie specjalnej przystawki AURATON 80B TX Window. Jest to szczególny czujnik otwierania okna, który komunikuje się bezprzewodowo bezpośrednio z regulatorem temperatury AURATON 80B TX. Jeżeli kontrolowane przez czujnik okno zostanie otwarte, wówczas regulator automatycznie obniży temperaturę ustawioną (osobno) na czas wietrzenia. Po zamknięciu okna regulator samoczynnie powróci do pierwotnego poziomu temperatury.

Źródło: www.lars.pl

Wasze komentarze:

Autor(ka): adam
Data nadesłania:
  23.02.2010 12:39
Ja mam do Was takie pytanie , czy ktos moze ma podłaczona pompe ciepla ?
jestem ciekawy jak sprawdza sie taki system ogrzewania ?
Polecamy
Newsletter - bądź na bieżąco
Co tydzień znajdziesz w naszym portalu
nowe, ciekawe artykuły.

Zapisz się na nasz bezpłatny Newsletter,
a co tydzień prześlemy Ci informację
o nowościach na naszej stronie.
Mój adres email:
Zgadzam się z Polityką Prywatności.
Pamiętaj - nigdy, nikomu nie udostępniamy Twojego adresu email!
Polecamy artykuły
Polecamy porady

Regulator pogodowy do sterowania kotłem

Do sterowania kotłem wg. temperatury na zewnątrz budynk... » ...więcej
Kiedy kobieta kupuje okna…

Kiedy kobieta kupuje okna…

Kwestie związane z budową domu do niedawna były uznawa... » ...więcej
Moc grzejnika, a parametry instalacji

Moc grzejnika, a parametry instalacji

Producenci podają w tabelach moc grzejników w zależno�... » ...więcej

Czopuch - połączenie kotła z przewodem kominowym

Czopuch, czyli przewód łączący kocioł z kominem, pow... » ...więcej
Strona główna - Aktualności - Kotły/Piece - Instalacje - Paliwa - Energia odnawialna - Forum - Mapa strony - Tagi - Polityka prywatności i cookies
Przepisy czytelników Samochody Budownictwo Ogrzewanie Ogrody Kuchnia